sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Profiliga XIII - reportáž

r0 moravcikPomaly každý môj report začína "Akciu XY máme za sebou", "Akcia YZ je história", alebo nejak veľmi podobne. Nuž, veľmi vymýšľať nebudem ani dnes. Trinásta Profiliga skončila v sobotu o polnoci. Bohužiaľ.

To "bohužiaľ" myslím v tom najlepšom zmysle. Šesťhodinové gala s osemnástimi skvelými zápasmi a parádnou šou ubehlo ako voda. Aj keď len tri z osemnástich duelov skončili pred limitom, vôbec som nemal pocit únavy, alebo nebodaj nudy. Od prestávky program gradoval cez superfajty a semifinále pyramídy až po finále a titulový zápas Vlada Moravčíka. Ako už viete, oba opasky ostali v Bystrici, čo umocnilo skvelý zážitok z gala. Tu nie je čo vytknúť, len chváliť.

Profiliga za 6 rokov existencie narástla na rešpektovaný medzinárodný turnaj. Za tento úspech vďačíme hlavne, teraz už, manželom Belákovcom a Vladovi Piperekovi, ktorý je organizátorom posledných troch ročníkov. Profiliga stále zvyšuje svoj kredit, zápasy sú stále lepšie, šou bombastickejšia, všetko stále lepšie klape. Je za tým vidieť kopec práce a chuti posúvať sa ďalej. S takým prístupom nemám strach o ďalšie ročníky. Skvelý výkon podal aj Ondřej Novotný v roli moderátora a aj Braňo Huťka, ktorý mal aj na tomto gala na starosti vizuály a réžiu. Aj napriek krátkemu času na prípravu to zvládol bezchybne.

Samozrejme, takéto gala nie je možné zorganizovať bez sponzorov. V sobotu ich bolo potrebných dosť a ja im v mene organizátorov všetkým ďakujem. Najviac ma teší, že "naše športy" už majú dostatočnú vážnosť a získanie takejto podpory je vôbec možné.

Gala je hlavne o zápasoch, je teda načase sa im povenovať:

Predzápasy

V troch predzápasoch sme videli domácich bojovníkov. Tomáš Tkáč vydrel aspoň remízu s kvalitným borcom z Maďarska, Norbertom Spethom. Maďarovi vyšiel v prvom kole highkick, ktorým Tomáša posadil na zadok, našťastie ho rozhodca nepočítal. Speth bol prvé dve kolá presnejší, Tomáš to uhral na remízu až v poslednom, viac útočil, súpera nenechal príliš pracovať. Tkáč sa v zápasoch stále akoby hľadal, ale je vidieť, že sa zlepšuje. 

Skvelý výkon predviedol Boris Kušpal v rematchi z minulého roka s Kamilom Rozsypalom. Borisovi vtedy vyskočilo rameno a aj keď si ho dva krát nahodil naspäť, nedobojoval. Uzdravil sa, vrátil sa do ringu a vyhráva. Rozsypala porazil vo všetkom - preboxoval ho, prekopal a preklinčoval. Kamil si veril na háky, tie si ale Kušpal postrážil, čím Rozsypala úplne odzbrojil.

Boris Kušpal a Kamil Rozsypal

Boris Kušpal a Kamil Rozsypal

Prvý koniec zápasu pred limitom má na svedomí Matej Kaliský. Svojho Maďarského súpera, Attilu Erdosa poslal dobrou kombináciou k zemi a na cestu mu pribalil parádne koleno. Attila sa na desať nepostavil, "Kala" vyhral KO v 1. kole.

Posledný predzápas odbúchali Ivan Bartek a Václav Pejsar. Bartek je známy bombardér, na ťažkú váhu je celkom rýchly, ale hlavne má pecku v zadnom direkte. Ten skúšal celý zápas a často mu vychádzal. Rozhodujúce bolo druhé kolo, v ktorom Ivan dobrou kombináciou Pejsara "nahulil". Českého borca od počítania zachránil gong, ale nie na dlho. Na zemi sa ocitol v treťom kole, na osem ale pokračoval, zapojil srdce a zápas dobojoval. Václav ustál strašné bomby, hlavne od toho druhého kola, väčšina borcov po takom náklade padá, ale on nie, takže veľký rešpekt.
Ivan by si mal ale dávať pozor na kryt, neustále mu padal, čo Pejsar registroval a prvé dve kolá sa dobre triafal.

Václav Pejsar a Ivan Bartek

Václav Pejsar a Ivan Bartek

Turnaj

Skoro polovicu zápasov galavečera mal na svedomí turnaj Youngblood WMC vo váhe do 71 kg. V rezervnom zápase porazil András Kiss z Maďarska Martina Jedličku z Českej republiky celkom jasne na body.

V prvom štvrťfinále náš Tomáš Drábik bojoval s Rhassanom Muharebom z Dánska. Muhareb bol jedným z mojich favoritov na výhru, ukázal silu, Tomáša trocha pováľal po zemi, ale nebol to taký presvedčivý výkon, aký som očakával. Tomáš si ho vybral za súpera hlavne kvôli jeho neortodoxnému štýlu, bojuje celkom podivne, často je rozhádzaný, prepadáva do úderov, to malo technickejšiemu Drábikovi vyhovovať. Žiaľ, Tomáš nechával Muharebovi príliš veľa priestoru a pomaly reagoval na ponúknuté šance. Škoda, myslím, že sústredenejším výkonom by Dána porazil, určite na to mal.

Tomáš Drábik a Rhassan Muhareb

Tomáš Drábik a Rhassan Muhareb

V druhom zápase pyramídy si ďalší favorit, Dimitrije Tadič, celkom hravo poradil s Veselinom Veselinovom, skvelým borcom z Bulharska. Bogdan Stojčič, Tadičov tréner, mi pred gala vravel, že Veselinova si do štvrťfinále vybrali zámerne - je dostatočne známy, aby s ním nebola hanba prehrať a prípadná výhra by bola pre Tadiča len zisk. Rozumné uvažovanie, ale mám pocit, že aj celkom zbytočná skromnosť. V tomto turnaji bol totiž Dimitrije favoritom pre mnohých, takže si na to pomaly chlapci budú musieť zvykať.
Zápas prebiehal celkom podľa očakávaní, Veselinov je dosť silový borec, spoliehal sa, že súpera udolá. Žiaľ pre neho, mal problém ho vôbec trafiť, za celý zápas nedal jediný čistý úder na hlavu - teda ak nepočítam ten faulový v prvom kole, keď nechtiac kopol Tadiča ležiaceho na zemi. Dimitrije má skvelú obranu a parádny pohyb, takmer neinkasoval a sám rozdával rany. Veselinova prebodoval  a pripísal si na svoje konto cenný skalp.

Tretie štvrťfinále, proti sebe Matouš Kohout z Českej republiky a Edvin Kibus z Estónska. Myslel som, že Kohout bude mať s Kibusom menej práce, ale ten mu bol vyrovnaným súperom. Prvé dve kolá boli jasne Matoušove, Kibus zabral naplno až v poslednom a aj keď toho natriafal o malý kúsok viac, nestačilo to na zvrat. V tesnom zápase vyhral na body 2:1 Kohout.

Trocha nervóznym výkonom začal turnaj Vlado Konský. Francúza Tourého porazil síce 2:1 na body, ale bol dosť nepresný a zachraňovať musel hlavne v klinči. Dosť pomohlo, že stále útočil, takže mal prevahu aspoň opticky, keď už väčšina úderov išla mimo, alebo do krytu. Touré sa síce pri verdikte rozhodcov veľmi divil, ale pokiaľ by to dostal on, divili by sme sa skôr my všetci. On zápas určite nevyhral.

V prvom semifinále na seba narazili Muhareb a Tadič. Pre Srba to bol druhý "búchač" v pyramíde, ale poradil si aj s ním. Muharebov štýl nebol príliš pozerateľný, nevedel poriadne skrátiť vzdialenosť, skúšal fintičky, tie ale nevychádzali. Tadič strážil hlavne Rhassanove ruky, tak mu Dán nakopal pár lowkickov, po ktorých z ringu odišiel krívajúc. Dimitrije bol opäť presnejší a natriafal viac presných úderov, výhru si teda zaslúžil a postúpil do finále.
Muhareb bude na konci júna zápasiť v MAX Muay Thai v Jakarte, v turnaji do 67kg. Po gala mi vravel, že v tej váhe bojuje radšej, 71kg je pre neho príliš, hlavne pre to, že väčšina súperov je vyšších. To bude zjavne aj jeden z dôvodov, prečo bojoval tak zvláštne a neustále vymýšľal ako skrátiť vzdialenosť a "nenakúpiť" pri tom. 

Dmitrije Tadič a Rhassan Muhareb

Dimitrije Tadič a Rhassan Muhareb

V druhom semifinále porazil Vlado KonskýMatouša Kohouta 3:0 na body. Zápas to bol pozerateľnejší ako ten predhádzajúci. Konský mal navrch celé tri kolá, pre Kohouta vyšiel najlepšie asi záver posledného, bolo to ale neskoro na nejakú zmenu výsledku. Dosť sa klinčovalo, v čom dominoval Konský - lepšie pracoval s ťažiskom, dobre kopal kolená a pár krát súpera strhol. Kohout bol ale dobrý súper, zápas mimo turnaja s Konským by som si určite ešte pozrel. Musel by ale byť vo vyššej váhe, Matoušovi je 71kg príliš tesná, necítil sa príliš dobre a už ho budeme vídať asi len vyššie. 

Matouš Kohout a Vladimír Konský

Matouš Kohout a Vladimír Konský

Finále teda dopadlo tak, ako som si prial - Tadič vs Konský. Srb začal nezvykle tvrdo a agresívne, čo u neho nebýva zvykom. Zaskočil nielen divákov, ale asi aj Vlada, ktorý pár krát inkasoval. Našťastie pre nášho borca, trafil jeden dobrý lowkick na prednú nohu, Tadič ihneď otočil postoj a na tvári mu bolo vidieť bolestivú grimasu. Vlado si to všimol, vypustil kombo rukami, ktoré zasiahli Tadičovu hlavu, ale rozhodujúci bol opäť lowkick na rovnakú nohu, po ktorom išiel Dimitrije k zemi. Noha neposlúchala, rozhodca napočítal do 10 a ukončil zápas. Víťazom turnaja sa stal, podľa očakávania, Vladimír Konský.

Veľa rešpektu mám ale aj pre Tadiča, ktorý bol z celejého turnaja najmenej skúsený - do soboty mal na konte len 15 zápasov, z toho 5 profi! Prvý profesionálny zápas odbúchal minulý rok v Nitre, v rezervnom zápase rovnakého turnaja, v ktorom sa v sobotu dostal do finále! Z tohto bojovníka raz vyrastie hviezda a nebude to trvať dlho...

Konský už hviezdou, bezpochyby, je. Na konte už má skoro stovku zápasov a pomaličky začal so žatvou titulov - pred dvoma rokmi získal Interkontinentálny titul WPMF, teraz pridal opasok Youngblood WMC. Želám mu, aby mal kosu ostrú a žatva trvala čo najdlhšie.

Vladimír Konský, víťaz turnaja Youngblood WMC

Vladimír Konský, víťaz turnaja Youngblood WMC

Superfajty

Hlavný program večera začal desiatym zápasom, v ktorom si Martin Pacas celkom hladko poradil s  poradil s Ridou Titrim z Francúzska. Určite tomu pomohol dobrý highkick, ktorým Francúza v prvom kole posadil na zadok. Pacas súpera tri kolá otĺkal ako píšťalku, ten ale držal a k zemi nešiel. Martin sa ukázal v dobrej forme, dokazuje, že patrí medzi najlepšie ťažké váhy u nás. 

Martin Pacas a Rida Titri

Martin Pacas a Rida Titri

O jediný MMA zápas sa postarali Miro Štrbák a Dávid Kedžuch. Súboj strikera s grapplerom prebiehal podľa očakávania - Miro dobrý v postoji, dobre triafal rukami, na zemi bol zase lepší Dávid. V druhom kole Miro trafil pár dobrých úderov na hlavu a mal Dávida na lopate. Žiaľ pre neho nezachoval chladnú hlavu, chytil ho do klinča a stiahol na zem. Tam je Dávid ako doma, chytil gilotínu, ktorú Miro odklepal. 

Dávid Kedžuch a Miroslav Štrbák

Dávid Kedžuch a Miroslav Štrbák

Skvelý zápas sa čakal od Marcela Jágera a Tomáša Šenkýra. Borci sa stretli už dva krát, oba razy odchádzal z ringu ako víťaz "Šeňo". Tomáš v prvom a druhom kole "Pleca" prekopal, predné roundkicky a lowkicky padali presne. Marcel prvé kolo vyčkával, pomaly sa rozbehol v druhom a naplno to rozbalil v poslednom. Šeňa zasypal údermi, mnohé prechádzali na hlavu, jedným hákom ale rozbehnutého Jágera poslal do počítania. Marcel sa na osem postavil a pokračoval v tlaku. Tomáš sa s ním púšťal do prestreliek, ale začal inkasovať ešte viac a ku koncu kola sa zdal byť otrasený. Plecovi sa zápas nepodarilo otočiť, tak vyhral na body 2:0 Tomáš Šenkýr
Na tento zápas som sa naozaj tešil, obaja boli v príprave na Time of Gladiators v Brne, takže rozhodnúť mala aktuálna forma a taktika. Šeňo naordinované dodržiaval prvé dve kolá, okopával Jágera a vpohode bodoval. V treťom sa nechal strhnúť a taktika išla do koša. Zbytočne sa s Marcelom prebíjal a nebyť toho počítania, mohlo to byť extra kolo, ktoré mohlo dopadnúť všeliako. Týmto Tomáš určite nepotešil trénerov, diváci ale videli bitku akú očakávali.
Marcel bojoval rovnako ako so Skovajsom vo Veľkom Krtíši - pomalý rozbeh, stupňovanie tempa, zdrvujúci záver. Najviac ma potešil že ani po počítaní nehodil flintu do žita a stále naplno šlapal. Pokiaľ bude dávať do zápasov srdce a ukáže chuť vyhrávať, nebudem mať veľa dôvodov na kritiku.

Tomáš Šenkýr a Marcel Jáger

Tomáš Šenkýr a Marcel Jáger

Na Profilige nesmie chýbať ani bojovník z Thajska. Za posledné roky sme tu mali Prachu, Dieselleka, Lomesana a, samozrejme, Yoda. Teraz tu bol bojovník, ktorý, podľa mňa, stojí na prahu hviezdnej kariéry, Nonsaia. Súperom mu bol Ján "Panda" Mazúr, jeden z obľúbencov domáceho publika.
Thajec robil presne čo mal - parádne kopal a klinčoval. Bojoval rozumne, dával si pozor. Jano vsadil na ruky, ktorými Thajcovi pekne zatápal, žiaľ, nepodarilo sa mu dostať súpera do problémov. Nejak sa mi zdalo, že Janči bol opatrnejší a menej agresívny ako obyčajne, súperovi dával príliš veľa priestoru a zbytočne s ním klinčoval. Nuž ale opatrnosť s takýmto súperom je na mieste. Nonsai nakoniec vyhral tesne 2:1 na body.

Nonsai a Ján Mazúr

Nonsai a Ján Mazúr

Parádny zápas predviedol aj Miro Cingel s Alexandrom Olejnikom. Ukrajinský borec bol favoritom, ale Cingi sa tejto výzvy nezľakol. Stále útočil, tri kolá bol aktívnejší, ale Olejnik skoro všetko pokryl, alebo uhol a sám kontroval. Prvé dve kolá išla aj väčšina Ukrajincových úderov mimo, alebo do krytu, ale v treťom bola presnosť jasne vyššia a zápas bol jasne jeho.
Olejnik je naozaj skvelý borec, chirurgicky presný v obrane aj v útoku. Miro robil čo vedel, ale zasiahnuť ho nevedel. Hlavné je, že sa skúsenejšieho bojovníka nezľakol a spravil s ním parádny zápas. Pri tempe akým sa Miro zlepšuje by som si, možno tak za rok, pozrel rematch...

r12 cingel

Alexander Olejnik a Miroslav Cingel

Zápas večera patril Vladovi Moravčíkovi, ktorý sa o Európsky titul WMC pobil s Marcom Piquém. Vlado pomaly stupňoval tempo a od tretieho kola bol jasne lepší. Vychádzalo mu skoro všetko čo skúsil, lepší bol v klinči, presnejšie kopal a dobre boxoval. Na konci štvrtého kola dostal Piquého do počítania po sérii boxerských úderov.
Marco bol nebezpečný hlavne kolenami na hlavu, pár krát nechýbalo veľa aby trafil. Okrem toho mu vyšlo pár úderov, keď sa Vlado troška odtrhol a pustil sa do prestreliek. Inak to vyzeralo na jasný zápas pre Moravčíka. Určite tomu pomohla aj váha 76kg, v ktorej bol zápas vypísaný, nemusel toľko zhadzovať a vysilovať sa. 4. kolo zápasu Moravčík vs Piqué

Vlado podal výborný, sústredený výkon. V ringu vyzeral ako "za starých čias", čo, žiaľ,  neplatilo o jeho posledných zápasoch. Pevne dúfam, že bude opäť vyhrávať a že smola, ktorá sa mu lepila na päty je definitívne preč. Ja mu prajem len to najlepšie!

Vladimír Moravčík, Európsky Šampión WMC vo váhe do 76,2kg

Vladimír Moravčík, Európsky Šampión WMC vo váhe do 76,2kg

Musím ešte raz zopakovať: je mi ľúto, že je po gala a že musím opäť čakať 12 mesiacov do ďalšieho ročníka. Neviem si ani len tipnúť, čo nám organizátori pripravia, ale verím, že to bude ešte lepšie ako trinásty ročník.

Fotil Peter Dzurjanin, celá galéria na našom Facebooku.