sob12152018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Fight Explosion - reportáž

Fight ExplosionV NTC už snáď vyprchala vôňa thajského oleja, je teda najvyšší čas sa obzrieť za uplynulou Fight Explosion. Aj keď som opäť nebol len divák, dobrý pocit z akcie ostal aj po niekoľkých dňoch. Určite nie som sám.

 

Organizátori z KOKA Production odviedli dobrú prácu, aj bez ohľadu na to, že to bola ich prvá fightová akcia. Veľký podiel na tom malo určite angažovanie Roba Kajánka, ktorý má niekoľkoročné skúsenosti s takýmito galavečermi. 13 zápasov bolo akurát, dobre odsýpali a napodiv nenudil ani sprievodný program, čo nebýva zvykom :) Hala NTC je pre "naše" športy vhodná , pripomenul som si prvé Noci bojovníkov, ktoré sa tu pred rokmi konali. Pevne dúfam, že organizátori neostanú pri tejto jednej skúsenosti a budú pokračovať, Bratislava si to zaslúži.

Zápasy potvrdili kvalitu, ktorá bola na papieri. Väčšina bojovníkov sa predviedla v dobrom svetle, zlý dojem zanechali snáď len Igor Martinovič a Almedin Asanagič.

1. -71kg, Muay Thai, 3x2min
Patrik Remiš (Diamond Gym ZA) vs Tomáš Drábik(Clinching boxers BA)
Výsledok zápasu som si pred akciou nedovolil tipovať. Drábik je skúsený bojovník, ktorý má na konte už 40 zápasov, proti nemu stál o desať rokov mladší, ale stále sa zlepšujúci Remiš.
Zo začiatku lepšie triafal Drábik, ktorému sa podarilo súpera otvoriť na čele a zaliala ho krv. Našťastie sa ranu podarilo zalepiť vazelínou a mohlo sa bojovať ďalej. S pribúdajúcimi kolami začal Remiš triafať viac a presnejšie, až si priklonil na svoju stranu rozhodcov. Videli sme pekné výmeny a plnú škálu Muay Thai techník, chlapci si rozdávali lakeť za lakťom, skvelý úvod galavečera.
Žiaľ na konci sme videli nie príliš športové reakcie oboch borcov, ale našťastie je spor už urovnaný.

2. -76kg, K1, 3x3min
Juraj Hanulay (Hanuman Gym BA) vs Patrik Tóth(Fighting Gym BA)
Rematch z trinásteho Hanuman Cupu, v ktorom vyhral Tóth. Hanulay začal dobre, stále pracoval. Žiaľ, tri kolá v nastúpenom tempe neudržal, tak na rad prišiel Tóth, ktorý bojoval viac s rozumom, sily si rozložil na celý zápas. Tóth skvele kombinoval a triafal čím ďalej viac unaveného Hanulaya. Tóth teda opäť vyhral, myslím, že tretí krát sa už v ringu nestretnú :)

3. -55kg, K1, 3x3min
Lucia Krajčovič (Hanuman Gym BA) vs Nevenka Mikulič (CRO)
Jediný ženský zápas odbúchala obľúbená "Pretty Beast" s prehľadom. Jej nižšia súperka mala síce papierovú výhodu v počte zápasov a výhier, ale dlho nevedela nájsť cestu, ako Luciu trafiť. Tá si ju dlho držala na dištanc, hlavne pušky boli dobre časované a zastavovali útoky Chorvátskej bojovníčky hneď v zárodku. Ku koncu sa Nevenka dokázala priblížiť aj na dostrel rúk a aj keď niečo potriafala, bolo toho málo. Lucia vyhrala zaslúžene.

Fight Explosion 2012, Krajčovič vs Mikulič

4. -72kg, Muay Thai, 3x3min (bez lakťov)
Michal Halada (Hanuman Gym BA) vs Milan Páleš (Diamond Gym ZA)
Jeden z veľmi očakávaných zápasov, ktorý na papieri mohol vyzerať ako "mismatch". Halada je už veterán ringu, na konte má už vyše 40 zápasov, väčšinu vyhratých. Proti nemu mal pôvodne stáť Peter Lamper z bystrického Fire Gymu, ale pre zranenie z predchádzajúceho zápasu ho nahradil "Minči" Páleš. Ten je ďalší z rýchlo rastúcich bojovníkov žilinského Diamond Gymu, ktorý tento rok vyhral napríklad turnaj Youngblood Muay Thai GP. Halada je síce o nejakých 12cm vyšší ako Páleš, ale keďže sa zápas bojoval bez lakťov, nebola to až taká výhoda.
Zápas začal opatrne, nevideli sme žiadne bezhlavé útoky. Halada skúšal držať súpera od seba, ten sa ale dovnútra nejak extra nehrnul. Páleš bol čím ďalej presnejší a už od polovice zápasu ho mal v rukách. Potvrdenie prišlo v poslednom kole, kde Mišo chytil parádny direkt a išiel na zem. Zápas sa nakoniec dobojoval, rozhodcovia určili za víťaza Páleša, o čom nik z prítomných nepochyboval. Vyrastá nám tu ďalší skvelý bojovník, ktorý má namierené vysoko.

Fight Explosion 2012, Halada vs Páleš

5. -77kg, MMA, 2x5min
Robert Pukač (OFA) vs Adam Šindelář (CZ)
Veľmi pekný MMA zápas, ktorý bol plný akcie v postoji aj na zemi. Na body vyhral Pukač, ktorému sa podarilo pár takedownov a bol aktívnejší. 

6. -86kg, Muay Thai, 3x3min (bez lakťov)
Daniel Hromek (Hanuman Gym BA) vs Marcel Jáger (Firegym BB/Eastern Beasts)
Pre mňa ďalší očakávaný zápas, na ktorý by som si prachy nechcel vsadiť. Dano Hromek je pre mňa jeden z tých väčších talentov, ktoré sa tu za posledné roky objavili, je technicky dobre pripravený a má parádny prehľad. Žiaľ výkony v posledných zápasoch ma veľmi nenadchli, verím, že má na viac, ako predvádza. Rovnako to je aj v Plecovom prípade - v októbri na Noci bojov, predviedol jeden zo svojich slabších výkonov, v Nitre zase odbúchal zápas večera. Tak si vyber :)
Jágerova taktika bola jasná, tri kolá mal len boxovať. Zo začiatku to aj dodržiaval a dobre triafal. Hromek skúšal striedať postoj, ale zjavne to bolo k ničomu. Marcelovi ako keby stačila para do druhého kola, začal byť nepresný a menej aktívny. Toho sa chytil Hromek a začal súpera okopávať. V poslednom kole už bol Hromek jasne lepší. Rozhodcovia nakoniec videli remízu, aj keď mne sa zdalo, že Hromek to kľudne mohol vyhrať. 

7. +100kg, MMA, 2x5min
Tomáš Vašíček (Pit Gym Nitra) vs David Rychlý (CZ)
Ani jedného bojovníka som nepoznal, ale na pohľad a aj podľa štatistík som tipoval na rýchlu výhru Vašíčka. Opak bol ale pravdou, Tomáš neukázal dokopy nič, možno pár zluftovaných hákov. Rychlý mal ale asi plán, lebo hneď od začiatku kopal tvrdé lowkicky na prednú nohu a už pri nejakom štvrtom bolo vidieť, že Tomášovi nechutia. Prvé kolo sa bojovalo v postoji, druhé žiaľ neprišlo. Vašíček do neho nenastúpil, kvôli zranenej nohe.

8. -82,55kg, K1, 3x3min
Tomáš Šenkýr (Diamond Gym ZA) vs Igor Martinovic (CRO)
Krátky zápas, krátky popis. Šeňo súpera rozbil za pár sekúnd, Martinovič pre neho nebol súper.

9. -77kg, MMA, 2x5min
Peter Stacho (OFA) vs Jozef Král (CZ)
Na začiatku prvého kola zobral Král súpera slamom na zem a držal ho pod sebou. Král si pripravoval páky, prechody do výhodnejších pozícií a aj keď sa dostal Stachovi do full mountu, alebo na chrbát, ten sa vždy ubránil. V druhom kole rovnaký scenár, Král stále útočil, Stacho sa bránil ako lev. Žiaľ sily už nestačili, tak jeden z útokov nakoniec českému borcovi vyšiel a Stacho odklepal škrtenie.
Zápas to bol celkom jednostranný, ale Stachovi treba uznať, že bojoval kým mu sily stačily a dostal sa z niekoľkých veľmi nevýhodných pozícií. Bojovník ako má byť!

10. -100kg, K1, 3x3min
Tomáš Kohout (Hanuman Gym BA) vs Milos Golic(Monte Negro)
Golič začal zostra, a zasypával Tomášov kryt ranami. Ten sa zjavne necítil ohrozený a nechal súpera troška sa vyhádzať. Kohoutova zbraň boli lowkicky, ktorými zo začiatku kotroval Goliča, a v druhom kole už išiel po nohách cielene. Nakoniec zápas vyhral KO v druhom kole. Pekný výkon od Kohouta aj keď som s nástupom Goliča myslel, že to dopadne naopak. 

11. -76kg, K1, 3x3min
Ján Mazúr (Firegym BB/Eastern Beasts) vs Barnabas Szucz (HUN)
Na Mazúrove zápasy sa vždy teším, je to skvelý bojovník s tvrdým a agresívnym štýlom. Jeho maďarský súper je zjavne z rovnakého cesta, takže na dobrý zápas bolo "zarobené".
Zápas bol vyrovnaný celé tri kolá, útoky sa striedali na oboch stranách. Janovi vyšlo pár strhov a aj keď sa v K-1 nebodujú, súperovi nejaké sily dvíhanie zo zeme odobrali. Mazúr dobre natriafal hlavne rukami, ale jeho otvorená obrana dala rovnaké príležitosti aj Szuczovi, ktorý ich využil. Po troch kolách chceli vidieť rozhodcovia ešte jedno a v tom už mal jasne navrch Jano Mazúr, ktorý stále držiaceho súpera prešiel. Skvelý zápas.

Fight Explosion 2012, Mazúr vs Szucz

12. -86kg, K1, 3x3min
Miroslav Cingel (Diamond Gym ZA) vs Almedin Hasanagic (BiH)
Miro Cingel rozobral svojho súpera za polku prvého kola, pri prvom počítaní priletel z jeho rohu uterák a bolo po zápase. Nejak sa mi nedá ubrániť dojmu, že sem borec z Bosny a Hercegoviny prišiel len po peniaze. Mirko by mal dostať trocha lepšieho súpera, potrebuje búchať viac zápasov dlhších ako jedno kolo, má šancu sa dostať poriadne vysoko, tak nech nezaspí na vavrínoch. Ja mu držím palce.

13. -76kg, Muay Thai, 3x3min
Vladimír Moravčík (Firegym BB/Eastern Beasts) vs Raphael Llorda (FRA)
Vyvrcholenie večera a asi aj najväčšie prekvapenie. Llorda bol náhrada za iného francúzskeho borca a napodiv nie márna. Chlapec, ktorý má len 20 rokov a na konte ani nie polovicu zápasov čo Moravčík nášho borca celkom zaskočil a odbojoval s ním vyrovnaný zápas.
Llordove boli hlavne začiatky kôl, kedy sa do Vlada púšťal bez rešpektu a dobre triafal. Moravčík sa pár krát ocitol na zemi, schytal v klinči viac kolien ako býva zvykom a opäť si odniesol roztrhnuté obočie, z ktorého sa mu pol zápasu valila krv. Náš borec ale opäť zapojil srdce a to ho vrátilo do zápasu. Keď v druhom a hlavne v treťom kole roztočil lakte, mladý Francúz mal čo robiť. Rozhodcovia videli vyhrať Moravčíka, mne sa to zdalo viac na remízu. 
Po gala mi Llordov tréner Mahmoud Nordine rozprával, že vraj chceli 5 kolový zápas, ale nedohodli sa. Tu si dovolím tvrdiť, že dobre pre nich. Takto ešte môžu špekulovať, že výhra mala byť ich a zápas dostal Moravčík "lebo je domáci a pri nástupe mal na sebe Slovenskú vlajku", ale ďalšie kolá by už mladík vydržal len s problémami. Vlado síce nebol vo svojej koži, ale už v treťom kole Llorda odchádzal a Moravčík ho jasne prechádzal. Musím ale uznať, že jeho výkon bol, nielen na krátky čas prípravy výborný a toto meno budem pravidelne sledovať.

Fight Explosion 2012, Moravčík vs Llorda

Foto: Braňo Huťka, celú galériu nájdete na našej Facebookovej stránke.