sob12152018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Profiliga XII, 26.5.2012, Banská Bystrica - reportáž

Profiliga XIIDvanásta Profiliga je už história a tak, ako som sa tešil posledné dva mesiace, som teraz smutný. Vlado Moravčík vo svojom momentálne najdôležitejšom zápase prehral s Yodsenklaiom tvrdo, RSC v treťom kole.


Musím sa priznať, že toto bola už druhá Profiliga, ktorú som si nemohol poriadne užiť - minulý rok som rozhodoval, tento mi, nečakane, zážitok pokazili iné povinnosti. Z toho dôvodu musím skoro celý undercard prebehnúť z rýchlika a spomeniem len Borisa Kušpála, ktorému hneď v prvom kole vyskočilo rameno a aj keď po počiatočnom zmätku pokračoval ďalej, zápas nedokázal dobojovať. Želám rýchle uzdravenie.
Takisto spomeniem zápas Kaliského s Malichom, ktorý skončil diskvalifikáciou Českého borca. Malich zápas vyhrával a už to vyzeralo, že pretrhne sedemzápasovú šnúru bez víťazstva, ale v druhom kole, keď poslal domáceho Kaliského k zemi, ležiacemu súperovi kopol penaltu do hlavy.
K ostatným zápasom môžem ponúknuť len výsledky, takže si povedzme radšej o tých, z ktorých som aspoň niečo videl:

6. 95kg+, 3x3min, K1
Lukáš Bley (Golden Gym Bratislava, Slovensko) vs Boris Uhlík (Black Label/Power gym Zvolen, Slovensko)
Lukáš väčšinou začínal a rozbiehal trojkové kombá rukami, z ktorých dobre zasahoval. Boris trafil tiež pár dobrých hákov zo zadnej, ale presných zásahov bolo menej. Lukáš bol aj aktívnejší a dokázal dostať Borisa pod tlak. Na body vyhral Lukáš Bley 2:0 na body, čo som veľmi nečakal, pred zápasom by som dal prachy na Borisa.

7. 95kg+, 3x3min, Muay Thai
Ivan Bartek (Cerberos gym Nové Mesto nad Váhom, Slovensko) vs Mate Zentai (Re Gym Budapešť, Maďarsko)
Na začiatku prvého kola sa chlapci trochu prebíjali a snažili sa preberať a kontrovať, ale ani nie po minúte obaja prešli do šetriaceho režimu, kombinácie si odložili na neskôr a skúšali sa jednotlivými údermi. V druhom kole dostal Ivan súpera do počítania, keď ho zatlačil do rohu a priklincoval lakťom. Mate pokračoval, ale pred rozbehnutým Bartekom ho zastavil gong. Na začiatku tretieho bol Mate opäť počítaný, na osem pokračoval, ale Ivan ho opäť poslal k zemi a rozhodca zápas ukončil. Ivan Bartek zvíťazil RSC v treťom kole.

8. -75kg, 3x3min, Muay Thai
Jakub Gazdík (Eastern Beasts/Elvis gym, Česká republika) vs Michal Halada (Hanuman gym BA, Slovensko)
Opatrný začiatok, chlapci sa držali na dištanc típmi a lowkickmi, ale keď sa dostali na dostrel rúk, bol ohňostroj. Mišovi sa podarili dva dobré údery, po jednom z nich sa Kubovi podlomili na sekundu nohy. Gazdík si zase pár krát dobre nakročil kolenom a chytil Miša do klinču, ale nepodarilo sa mu v ňom nič získať. S pribúdajúcimi kolami sa tempo stupňovalo, Mišo dobre triafal rukami, Jakub pokračoval kolenami a pridával lakte. Tretie kolo už bolo jasne Kubove, Mišo bol pod tlakom a inkasoval kolená a lakte a ocitol sa aj na zemi po pár strhoch. Mišo stále dobre triafal boxerské údery, ale nebola v nich už sila aby Gazdíka zastavila. Na body vyhral Jakub Gazdík 3:0.

9. -86kg, 3x3min, K1
Miroslav Cingel (Diamond gym Žilina, Slovensko) vs Stanislav Zanevskij (Bielorusko)
Tento zápas, na rozdiel od predchádzajúceho, začal pekne zostra. Videli sme parádne prestrelky, každý vypustil svoje kombo, zakončil nohami. Z výmien vychádzal lepšie Miro Cingel, presnejšie triafal a vedel si aj dobre povoliť, takže skoro vôbec neinkasoval. V druhom a treťom si Miro držal Zanievskeho na dištanc típmi a okopával mu nohy, keď sa Stanislav pustil do neho rukami dobre sa kryl a preberal útoky. Zanievskemu sa niečo podarilo len na konci tretieho kola, keď pár krát trafil Mira na hlavu, ale ten už mal bodový náskok a na výsledku zápasu to nemohlo nič zmeniť. Víťaz Miro Cingel 3:0 na body.

10. -95kg, 3x3min, Muay Thai
Lukáš Horák (Eastern Beasts, Slovensko) vs Tomáš Kohout (Hanuman gym Bratislava, Slovensko)
Prvé kolo sa bojovalo väčšinou v klinči, s kolenami a boxom nakrátko. Kiko využil aj svoju výškovú prevahu a podarilo sa mu Lukáša strhnúť na zem. V druhom sa pokračovalo v klinčovaní, necelú minútu pred koncom Horák dobre trahil hlavu súpera, ale vyrazil mu pri tom chránič, takže nasledujúci tlak bol spôsobený skôr Kohoutovou neaktivitou. Tretie kolo už bolo pozerateľnejšie, Lukáš dobre triafal rukami a v klinči nasádzal lakťov neúrekom. Kiko už mal na konci kola dosť, ale vydržal a nešiel k zemi. Víťaz Lukáš Horák 3:0 na body.

11. -82,5kg, 3x3min, K1
Marcel Jáger (Eastern Beasts, Slovensko) vs Fahir Kraemer (Fox Gym Viedeň, Rakúsko)
Obaja si boli celkom istí rukami, tak sme videli dobré prestrelky. Rakúšan často začínal lowkickom a prechádzal na ruky, Pleco naopak zadným lowkickom kombo končil. Pri jednej prestrelke Marcel trafil dobrý zdvihák a súper bol počítaný. V druhom kole obaja pokračovali v tom svojom, akurát Plecove útoky lepšie nachádzali cieľ. Fahir skúšal kolená, ale Marcel ho hneď nakrátko preboxoval a nedovolil mu často prerušovať zápas trhaním klinča. Jáger zvyšoval tlak a presnosť, až súpera opäť poslal k zemi. Ten sa na desať nedokázal postaviť, takže prehral KO v druhom kole.

12. -75kg, 3x3min, Muay Thai
Ján Mazúr (Eastern Beasts, Slovensko) vs Marco Piqué (Holandsko)
Prvé kolo oťukávačka, na začiatku kola sa Jano dobre trafil, Picqé zacúval a Mazúr skúsil na neho nastúpiť s poriadnou kombináciu. Skúsený Holanďan sa ale dokázal hneď zabaliť do dvojáku a nič neinkasoval. V druhom kole Jano dobre začal súpera obrábať rukami, zakončoval lowkickom a padlo aj pár dobrých roundkickov. Zlom prišiel, keď sa Jano v klinči zohol, kúpil koleno presne na hlavu a bol počítaný. Na osem pokračoval a stále išiel svoje, ale kombinovať začal aj Marco. V treťom sa Jano pokúsil niečo spraviť s výsledkom a dobre útočil, ale nepodarilo sa mu dostať súpera pod riadny tlak. Marco si zápas ustrážil a vyhral 3:0 nabody.

95kg, 3x3min, Muay Thai
Tomáš Hron „Rattlesnake“ (Muay Thai Brno, Česká republika) vs Dmitrij Bezus (Ukrajina)
Tento zápas vyzeral parádne už na papieri a je skvelé že, rovnako vyzeral aj v ringu. Na to, že majú obaja cez 100 kilo šlapali neskutočne a bolo sa na čo pozerať celé tri kolá. Púšťali sa do seba bez rešpektu, videli sme krásne výmeny, preberanie útokov a čisté údery. Tomáš po kombe rukami vyťahoval parádne highkicky na krátku vzdialenosť, Bezus skúšal kolená a spinning backfisty. Hron získal prevahu až v treťom kole, keď dostal súpera pod tlak a stále častejšie zasahoval Ukrajincovu hlavu. Nakoniec v krásnom zápase vyhral Tomáš 3:0 na body, ale pochváliť treba aj Bezusa, je to veľký talent a mala by ho čakať ešte veľká kariéra.

Titulový zápas o majstra sveta WMC
14. -72,6kg, 5x3min, Muay Thai
Vladimír „Dracula“ Moravčík (Firegym BB/Eastern Beasts, Slovensko) vs Yodsanklai Fairtex (Thajsko)
Yod asi nechcel zápasiť tri kolá, svoj tvrdý zadný direkt vytiahol hneď na začiatku a Vlado bol na zemi. Nepočítalo sa, takže nemal dosť času na zotavenie a Thajec pridal ďalšie direkty, ktoré našli cieľ. Údery išli stále na jedno miesto a roztrhli Vladovi kožu pod pravým okom. Cez prestávku Vlado trocha nabral síl a s neskutočnou podporou Bystrického kotla útočil a podarilo sa mu trafiť dosť presných úderov. Yod bol ale ako z kameňa a tváril sa, že mu to nič nerobí. Takisto v klinči ťahal domáci borec za kratší koniec, Thajec stál ako pribitý. Vlado sa pokúšal nejak zvrátiť zápas na svoju stranu, ale Yodsanklai nedovolil a highkickom na krk ho opäť dostal do krízového režimu. V treťom kole Vlado začal skracovať vzdialenosť cez kolená, čo sa snažil súper riešiť prednými lakťami, ale veľa tam toho našťastie nepadlo. Žiaľ prišiel opäť Thajcov čas a po pár čistých úderoch na hlavu išiel Moravčík k zemi. Aj keď sa postavil a chcel pokračovať ďalej, rozhodca zápas radšej ukončil. V tej chvíli sa to mohlo zdať predčasné, ale vďaka za to, ani si nepredstavujem, ako to ešte mohlo dopadnúť.
Musím sa priznať, že takýto jednoznačný priebeh som nečakal. Všetko to išlo z kopca už od prvého kola, keď Vlada prekvapil prvý zadný direkt, po ktorom išiel na zem. Bohvie či za tým bola nervozita z veľkého zápasu pred domácim publikom, Yodov opačný postoj, alebo ešte niečo iné. Teraz je na Vladovi a trénerovi, aby zanalyzovali chyby a snažili sa ich nejak napraviť. Pevne dúfam, že Moravčík bude v poriadku, rýchlo sa zotaví a dostane ešte podobné šance proti svetovej špičke. A že ich už využije :)
Musím povedať, že Yodsanklai je naozajstný šampión - v ringu skoro neprekonateľný, ale mimo neho neuveriteľne skromný a milý človek. Nevidel som ani raz, žeby odmietol fotku s nejakým fanúšikom, či to bolo v meste, na tréningu, na vážení, alebo na ceste do šatne pred zápasom. Veľmi ma potešilo, že diváci dokázali oceniť kvalitu tohto bojovníka aj po tom, ako nám zničil domácu hviezdu.

Organizátori zvládli akciu na výbornú, hala bola pripravená parádne, zápasy boli super a odsýpali ako sa patrí. Za to si môžu Vlado Piperek a Martin Belák pripnúť ďalšiu hviezdičku na výložky, je za nimi vidieť obrovský kopec roboty. Nejaké výhrady by som ale mal, gala takejto úrovne by malo mať nejaký pevný scenár, ktorý poznajú všetci zainteresovaní. Teraz bolo niekoľko nedorozumení a kiksov, ale mohlo ich byť oveľa viac.