sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Youngblood Muay Thai Grand Prix - krátky report

Youngblood GP 2012V Nitre sme videli parádny turnaj o opasok a titul Šampióna Youngblood vo váhe do 71 kg. Predpokladám, že väčšina z vás, čo toto čítate už výsledky pozná, tak hneď prezradím, že víťazom pyramídy sa stal Milan "Minči" Paleš zo žilinského Diamond Gymu. Vo finále zdolal slovinca Alena Štritofa, ktorý mu bol vyrovnaným súperom.

 

Ale pekne po poriadku. V rezervnom zápase sme videli Vlada Říhu z pražského X Gymu proti šikovnému Dmitrijovi Tadičovi zo Srbska. Vladov tréner a náš bývalý kolega Masta mi pred zápasom vravel, že jeho borec nemal už dlho zápas a bol z toho nervózny. Žiaľ, bolo to vidno aj v ringu - Vlado pôsobil zakríknuto, veľmi málo kombinoval a súperovi nechával príliš veľa miesta. Ten to náležite využíval a bez problémov zápas vyhral na body.

V štvrťfinálových zápasoch turnaja vyhrával len modrý roh. Najprv Milan Paleš porazil Miša Štefeka 3:0 na body, Štefek bol v prvom kole počítaný. Mark Oli porazil Miša Peczara tiež na body, hlavne dobrým klinčom a dlhými sériami kolien, na ktoré Mišo nenašiel žiadny recept. V treťom štvrťfinále zvíťazil Alen Štritof nad Petrom Bezuškom RSC v 2. kole. Práve Bezuška bol pre mňa jeden z favoritov, ale chudol príliš veľa do 71kg a na zápas už nezostali sily. Štritof Bezušku prešiel úplne bez problémov, Peter bol v druhom kole počítaný, síce sa postavil, ale nemalo zmysel pokračovať ďalej a do ringu priletel uterák. V poslednom štvrťfinále porazil Tomáš Drábik 2:1 nabody Radima Jaroša. Zápas to bol veľmi vyrovnaný, Radim si veril na ruky a pár krát dobre šiahol Tomášovi na bradu, ale nikdy to nebolo úplne naplno, takže rozhodnutie ostalo na bodových rozhodcov. Tomáš natriafal viac, pestrejšou škálou techník a bol aktívnejší po celý zápas.

V semifinále a finále sa výhry preliali na roh červený, kde najprv Milan Paleš porazil skúseného Maďara Oliho v tesnom zápase. Oli zo začiatku dosť získaval v klinči, kde Paleš ťahal za trošku kratší koniec, ale v priebehu zápasu sa to zrovnalo. Minči potom viac natriafal na ruky a stále pracoval. V druhom zápase zase Štritof porazil Tomáša Drábika tiež na body.

Vo finále sa teda stretli Štritof s Palešom a hneď v prvom kole začali pekne zostra. Štritof dobre boxoval a kopal, skúšal rôzne kombinácie a pohodlne bodoval. Videli sme parádne výmeny, z ktorých vychádzal lepšie Slovinec. Zlom nastal niekedy v poslednej minúte druhého kola, kde Minči kopol pár dobrých roundkickov na pravý bok súpera, po ktorých Alena krčilo v grimasách. Paleš zacítil šancu, začal útočiť a Štritof bol zrazu v koncoch, cez prestávku v rohu ledva stál. Milan už ponúknutú šancu nepustil a dotiahol súboj do víťazného konca.

Milan Paleš, víťaz Youngblood GP 2012
Milan Paleš, víťaz Youngblood Grand Prix 2012

Okrem turnaja boli na programe aj dva amatérske zápasy, v prvom porazil Lukáš Sabo RSC v 1. kole Martina Mihalíka a v druhom, domáci Anton Koszorú porazil v poriadnej prebíjanej Petra Tótha RSC v treťom kole pre cut pod okom.

Akcia to bola veľmi vydarená, sám som prekvapený kvalitou zápasov a nasadením takýchto mladých bojovníkov. Väčšina z nich zažila asi prvý krát osmičkovú pyramídu, prípadne vôbec viac ako jeden zápas za jeden deň, veľké uznanie patrí hlavne finalistom, ktorí za dve hodiny odbúchali tri zápasy. Nevidel som po turnaji Minčiho, ale Alen mal nohy rozkopané na šalát. Cestovať by som s tým do Slovinska nechcel. Takisto chudnutie, vraj, nejakých 10 kilo u Pipa Bezušku je dôkaz obrovského odhodlania.

Niet pochýb, že formát, ktorý na Slovensku v Muay Thai máme funguje a už pár rokov prináša ovocie nielen v kvantite zápasov, ale hlavne v kvalite. Som naozaj rád, že sa to deje bez nejakej podpory zo strany štátu a je to postavené len na sponzoringu súkromných firiem a osobnej angažovanosti organizátorov, bojovníkov, ich rodičov a trénerov. Toto je ukážka pre ostatné športy, že to ide.