pon10222018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Profiliga Muay Thai XI - report

Jedenásta Profiliga je už história, ale mám pocit, že na ňu budeme ešte dlho spomínať. Prvý krát v histórii sme na Slovensku mali borcov z Thajskej špičky a ešte sa nestalo, aby Thajci prehrali takýmto zdrvujúcim spôsobom. Viac ako polovica zápasov skončila pred limitom, zadky divákov trpeli skoro 6 hodín na trestných laviciach bystrickej haly na Štiavničkách a Vlado Konský má svoj prvý profesionálny opasok. Toľko v skratke, zvyšok ďalej v článku...

Organizácia bystrickej akce sa každým rokom zlepšuje, táto bola zatiaľ najlepšia. Skvelé zápasy, skvelý moderátor, okrem začiatku žiadne prestoje, skvelo osvetlený ringu, pekné ring girls a vlajkonosičky, pri stoloch dostatok jedla a pitia. Proste všetko čo má našlapané gala mať. Za toto platrí Martinovi Belákovi, Bei Dupejovej a Vladovi Piperekovi pochvala.
Boli aj mínusy. Nepozdával sa mi zvuk, mal som obavy, či na tribúnach je dosť dobre počuť. Takisto DJ mal svoje slabšie chvíľky, zjavne neskúsenosť s takýmto typom akcií. Dĺžka gala bola naozaj veľká, diváci, ktorí prišli skôr chytiť dobré miesta, sedeli do konca približne 6 hodín, čo muselo byť utrpenie. Keby neskončila väčšina zápasov pred limitom, diváci by odchádzali až po polnoci. Z časového dôvodu nemôžem ani pozitívne hodnotiť vystúpenie H16 - v tak nabitom gala, podľa mňa, nie je na "kultúrne vložky" miesto. Do budúcna treba poladiť audio a video a ring girls - tie boli síce super, ale prácu neodvádzali na 100%.

Moderátor, organizátori a promotér Thai Fight Dievčatá a Nippon

Gala ale tvoria hlavne zápasy a tie boli super. V prvom predzápase prehral domáci Mišo Rapčan s Pavlom Jakimovom z Bieloruska KO, po parádnej kontre z ruky. V druhom, tiež domáci, Boris Kušpal, nedokázal nájsť recept na šikovného Dana Hromeka z bratislavského Huron Gymu. V treťom predzápase (v piatom v poradí), domáci Peter Lamper parádne rozbil Denisa Rayka z Bieloruska.

Hromek a Kušpál Rayko a Lamper


Na programe večera bola aj prvá časť východoeurópskej kvalifikácie do turnaja Thai Fight. Víťaz tejto sa stretne s víťazom druhého turnaja, ktorý sa bude konať 28.7. v Lotyšsku.
V Bystrici sa zišli borci zo štyroch krajín. Za Slovensko nastúpil Juraj Vozár, za Slovinsko Samo Petje, za Srbsko Goran Aleksič a za Lotyšsko Valerijs Podojahins.

V prvom semifinále sa stretli Vozár s Petjem. Domáci borec hneď na začiatku prvého kola nakúpil parádny hák a ten ho chcel za každú cenu vrátiť. Začali sa bezhlavé výmeny, bohužiaľ Vozár z väčšiny z nich nevychádzal ako víťaz. Lietali divoké údery a lakte, na konci prvého kola Samo zatlačil Vozára do rohu a tam parádne potriafal na hlavu. Našťastie pre Juraja, rozdelil ich rozhodca a dal mu čas na predýchanie.
V druhom kole Petje vypol Vozára parádnym lakťom z otočky a keď sa viezom k zemi, priložil mu aj jedno koleno. Juraj prehral tvrdým KO.
Ďuriho výkon sa mi príliš nepozdával, zbytočne sa so Samom prebíjal, keď bolo treba povoliť, tak sa na neho vyrútil. Pevne dúfam, že nabudúce bude bojovať viac s rozumom.

Vozár a Petye

Druhé semifinále mali na starosti Aleksič a Podojahins. Zápas to nebol ani zo štvrtiny taký atraktívny ako predchádzajúci - borci pôsobili vyzretejšie, žiadne bezhlavé prestrelky a tempo maximálne polovičné.
Goran skvelo menil gard, s čím mal jeho súper dosť problémy. Nestíhal rozumne zareagovať na všetky zmeny a občas chytil čistý úder. Nakoniec vyhral Srbský bojovník na body.

Aleksič a Podojahins

Vo finále pyramídy sa teda stretli Petje a Podojahins, čo je vlastne rematch z gala WFC 13 z apríla tohto roka, kde Samo vyhral. V Bystrici bol ešte v lepšej forme ako v spomínanom WFC.
Petje má parádne oko, na pár centimetrov si povolil a hneď preberal útoky. Goran na neho dlho nevedel nájsť recept, až do druhého kola. V ňom si držal Sama pekne od tela, pekne si ho zastavoval, ale nevydržal dlho. V treťom som si všimol, že Goran má problémy s ľavou rukou a po každom údere, ktorým ho aspoň trocha kryl, krivil tvár. Bolesť bola taká silná, že mu nedovolila dokončiť zápas - po jednom vykrytom lakti sa zviezol na zem a ďaľej nepokračoval.
Pyramídu teda vyhral Slovinec Samo Petje KO nad Vozárom a RSC nad Aleksičom.

Petje a Aleksič


Jeden z veľmi očakávaných súbojov, ktorý mal preveriť aktuálnu formu oboch borcov. Mazúr aj Gazdík nemali v poslednom čase veľa zápasov a strašne som bol zvedavý, na akej úrovni momentálne sú. Zápas ma príjemne prekvapil a videl som výkony, na ktoré som sa tešil.

Prvé kolo začali obaja opatrne, čítali sa navzájom. Hneď v prvej minúte Gazdík otvoril Jana parádnym lakťom nad obočím a z rany sa hneď začala rinúť krv. Janov tréner ranu zalepil vazelínou, ale krvácanie sa zastaviť nepodarilo. Po ošetrení sa Mazúr pustil do Gazdíka naplno, vediac, že s takou ranou bude zápas oveľa ťažsí. Gazdík ale nápor odvrátil.
V druhom kole sa pokračovalo v parádnom tempe. Lakte a údery sa striedali na oboch stranách. Jano neustále tlačil, Gazdík odolával a v klinči dokázal zbierať body. Jakubove údery stále smerovali na Janove čelo a aj v klinči mu zavše prešiel rukavicou ranu, aby sa náhodou krvácanie nezastavilo.
V poslednom kole stále divoké prestrelky, Jano vedel, že zápas nie je na jeho strane a snažil sa ho zvrátiť. Gazdík bol proti, síce stále aktívny, ale v prestrelkách mu chýbala presnosť. Jano mal problémy s krvou, ktorá mu z rany stekala do ľavého oka, čo muselo byť nepríjemné. Nedokázal Gazdíka poslať do počítania, takže bodové manko z prvých dvoch kôl nedokázal dohnať a prehral tesne na body 2:1.

Mazúr a Gazdík

Vyzerá to, že na bystrickej Profilige musí byť aspoň jeden krvavý zápas. Minulý rok to bol Horák vs Ungermann, teraz ho predviedli gazdík s Mazúrom.
Veľmi ma potešili výkony oboch borcov, hlavne Janov. Bolo vidno, že doma chce vyhrať, ukázal obrovskú vôľu a bojoval naplno. Na výhru to ale u mňa nestačilo.

Janove ďalšie plány nepoznám, Jakub bude v júni zápasiť proti Petrovi Lamperovi na Heroes Gate v Prahe. Zápas si nenechajte ujsť.


 

Marcel Jáger má v Bystrici veľa fanúšikov, nesmel preto chýbať. Jeho súperom bol Alan Saitta, ktorý sa u nás predstavil už proti Erikovi Kosztankovi. Je to tvrdý borec s ohromnou výdržou, ktorú predviedol aj v tomto zápase.

Marcel začal zápas zostra, čo Saittu trocha prekvapilo. V prvom aj druhom kole skvele triafal háky Saittovi na spodok, ten mal menej kyslíka na preberani útokov. V druhom kole pridal Marcel aj pár dobrých lowkickov a lakťov.
V treťom išiel Marcel dobre ešte tak prvú minútu, potom došla para. Aktivitu prebral Saitta, ale veľa toho nepotriafal. Marcel sa zmohol ešte na jedno dlhšie kombo, ktoré Saitta vykryl a potom už len čakal na koniec kola. Za prvé dve kolá vyhral Jáger na body.

Jáger a Saitta

Mám taký pocit, že to nebolo prvý krát, čo Plecovi neostali sily až do posledného gongu. Na toto si treba dať poriadny pozor - lepší borec ako Saitta by to vedel využiť.
Ako minulý rok, aj tento ukázal Saitta, že je riadny držiak. Po toľkých spodkoch stále dokázal bojovať a bol nebezpečný až do konca zápasu.


Jeden z dvoch zápasov podľa pravidiel K-1 a musím povedať, nijak zvlášť ma nenadchol.

Tri kolá sa bojovalo veľmi opatrne, veľmi krátke výmeny, žiadne preberanie útokov, nič zaujímavé. V extra kole sa išlo od začiatku a konečne sa niečo dialo. Vlado sa rozbehol a dobre Zanievskeho potriafal. Najprv skvele trafil Zanievskeho na spodok, ale ťažko dýchajúcemu súperovi dal ešte šancu. O niečo neskôr ho dobre potriafal na hlavu, čo Bielorusom tak otriaslo, že sa do konca zápasu len bránil. Idrányi vyhral po extra kole na body.
Zanievskij sa ukázal u nás aj minulý rok a tušil som, že Vlado sa s ním zapotí, ale že sa bude trápiť až do extra kola som nečakal.

Idrányi a Zanievskij


Druhý zápas podľa pravidiel K-1 a jediný zápas ťažkých váh. Horák robí skvelé zápasy, kto si pamätá jeho minuloročnú krvavničku s Ungermanom, dá mi za pravdu.

Prvé kolo v kľudnom tempe, krátke útoky sa striedali na oboch stranách. Ostrejšie výmeny začali až v druhom kole, Lukáš potriafal pár čistých brád, po jednej z nich bol Ghita počítaný. V treťom bol už Lukáš nezastaviteľný, tlak ktorý vyvinul na súpera by mu mohol závidieť aj papiňák. Horák Ghitu rozbíjal dlhými kombami a po jednom z nich padol Ghita na zem. Lenže Lukáš nestihol prísť ani do bieleho rohu a Ghita stál na nohách a tváril sa, že sa nič nedeje. Mne padla sánka a z Ghitovho rohu padol na zem uterák, takže zápas skončil opäť pred limitom.

Horák a Ghita

Lukáš bol celý zápas lepší ako súper, ten ho ničím poriadne neohrozil. Jasná výhra.


Prvý Ačkový zápas, prvý Thajec a podľa reakcií divákov aj najkontroverznejší výsledok. Keďže som bol jeden z dvoch bodových, ktorý videl vyhrať Tomka, skúsim svoje rozhodnutie nejak vysvetliť.

Mišo sa do Thajca pustil bez rešpektu a od prvého kola držal tempo vysoko a stále útočil. Thajec zvyknutý na svoje "prvé dve kolá pohodka, posledné tiež nejak doťapkám", už v treťom nevládal. Mišo stále útočil, bohužiaľ sa chytal s Weehadom do klinča, kde nič nezískal. Našťastie z klinča nezískaval ani Thajec, len získaval čas. Weehad mal výškovú prevahu, dokázal si často povoliť tak, aby Mišove údery buď nezasiahli cieľ, alebo s menšou silou. Kopol pár parádnych round a highkickov, ale Diviak išiel stále dopredu.V posledných dvoch kolách Mišo natriafal pár dobrých brád, ale Thajec ich ustál.

Tomko a Weehad

Thajec mal viac čistých thajských techník ako Diviak, o tom sa hádať nebudem. Parádne roundkicky, parádne highkicky, skvelé naskočené kolená. Väčšina z nich išla ale do krytu - čo je asi šťastie, lebo minimálne dva highkicky zaváňali tvrdým KO. Keby ich kopol ešte aspoň raz toľko, prípadne, keby v klinči viac pracoval a nie len zdržiaval, nemám problém zápas dať jemu. Ale s tým čo predviedol som ten problém mal.
Diviak bol aktívny celých 5 kôl, Thajec 3 kolá zdržiaval kedy mohol a trafil toľko čistých úderov, čo spočítaš na dvoch rukách nešikovného pilčíka. Prinajlepšom pre Thajca som to videl ešte na remízu, ale pokiaľ borec nedokáže zo svojich skúseností a zo svojich fyzických predností dostať viac ako pár čistých úderov, nijako ma nehrýzlo svedomie dať tento zápas Mišovi.

Mrzí ma, že diváci boli s výsledkom nespokojní, mrzelo by ma aj, keby to spôsobilo organizátorom problémy pri ďalšej spolupráci s Thai Fight, ale stále mám pocit, že sme Mišovi nijak zásadne nepomohli. Pevne dúfam, že sa objaví video, kde si to pozriem ešte raz a v kľude.


Vlado opäť nesklamal. V skvelom zápase s kvalitným bojovníkom dokázal bez problémov vyhrať.
Začalo sa štandardne opatrne, prvé dve kolá nič extra zaujímavé, pri jednom Diesellekovom strhu som sa bál, aby Vlada nepovláčil po zemi ako Pracha vo Zvolene. Žiaľ pre Thajca, to bol jediný pekný strh čo sa mu podaril, od tretieho kola to bol čisto Vladov zápas. Vlado si držal stred ringu, súpera pred sebou tlačil a údery triafal jeden za druhým. Diesellek bol v treťom kole počítaný, keď ho Vlado nachytal tvrdým lowkickom na prednú. No a v štvrtom sa diali veci. Najprv si súpera rozobral na lanách a potom ho sériou asi desiatich rán poslal k zemi. Takto brutálne Vlado zvykol dávať menej známych súperov, nie TOP 10 bojovníka z Thajska. Naozaj krásny výkon.

Diesellek a Moravčík


Už dávno sa nestalo, aby v Bystrici nemal Moravčík posledný zápas večera. Teraz mu ho vyfúkol Vlado Konský, pretože jeho súboj s Lomesanom sa nakoniec zvrtol na zápas o interkontinentálny titul WPMF vo váhe do 69,9kg. Ešte do začiatku prvého kola som sa bál, ako to Vlado zvládne. Lomesan je totiž najvyššie hodnotený Thajec, aký k nám doteraz zavítal. No ale s prvým kolom strach opadol, Vlado išiel úplne ukážkovo.

Vlado išiel svoje celý zápas, od začiatku bol jednoznačne lepší vo všetkých smeroch. Lomesan musel byť zaskočený vývojom situácie, ale nedokázal nájsť na Vlada žiadny recept. Ten išiel stále dopredu, rozdával rany a zbieral body. V treťom kole poslal súpera na zem najprv rukou a potom lakťom ukončil zápas. Vlado bez problémov získal opasok a má šancu bojovať o jeho svetovú verziu s jeho držiteľom, Antoinom Pintom.

Lomesan a Konský


Záver reportu som si šetril na moderátora večera, Ondřeja Novotného. Mnohí ho isto poznáte z Eurosportu a z moderovania akcií, väčšinou v Čechách, alebo z posledného Žilinského gala. Diváci ocenili jeho vystupovanie v ringu, podľa reakcií po gala sa im vyslovene páčil. Vzhľadom na to, že som pri ňom sedel celé gala, videl som aj to, čo si ostatní všimnúť nemuseli. Okrem práce, na ktorú bol pozvaný totiž riešil veci, ktoré síce prispejú k celkovému výsledku akcie, ale ako moderátor sa s nimi nemusel vôbec zaoberať. Vyškolil si chlapcov na časomiere, aby všetko pekne odsýpalo. Keď zvukári mali slabšiu chvíľku, vysvetlil im čo a ako majú robiť, kedy majú čo pustiť, že medzi zápasmi má hrať normálna, nie thajská hudba, že v zápasoch K-1 sa thajská hudba hrať nemá a podobne. Ring girls tiež dostali výklad ako správne chodiť po ringu, ako držať čísla atď. Síce nie každá si to zobrala k srdcu, ale mal snahu im poradiť. Toto som ešte na gala nezažil.
Pokiaľ toto čítate a ste promotéri, ktorí plánujú a organizujú kvalitné gala, nemáte nad čím váhať, Ondřej je jednoznačná voľba.

Ondřej Novotný

 

Všetky fotky, okrem poslednej sú od Beaty Dupejovej. Zatiaľ sú zverejnené len na Facebooku, dúfam, že ich bude vidno aj mimo neho.

Diskusia.