sob12152018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Gala Night Thaiboxing, 14.3.2009, Žilina

Koniec zimy je tradičný čas pre gala organizované chalanmi zo Žilinského Ares Gymu. Informácie o zápasoch sme po dávkach dostávali už od polovice januára až sme nakoniec dostali parádne postavenú štartovku. Toľko kvalitných zápasov na jednom gala sme nemali ani nepamätám, takisto počet zápasov kategórie B a A hovoril jasnou rečou: Žilina nastavila latku sakra vysoko.

 

Gala nám začalo so skoro hodinovým zdržaním, čo bola jedna z najväčších chýb večera. O trištvrte na sedem sme ale začali nástupom zápasníkov a pozonejší si všimli malé zmeny v menách. Medzi predstavenými zápasníkmi nebol Rene Hackl a hlavne David Keclik, ktorý mal zápasiť s Tomášom Šenkýrom. Dve zmeny v 11 zápasoch sú ale plne akceptovateľné. Poďme teda k zápasom.

3x2, -89.55kg
Piotr Stus [Poľsko] vs Peter Johánik [Slovensko]
Ľahší zápas na úvod a jediný v kategórii C. Prvé kolo bolo opatrné, súperi sa oťukávali, veľa jednotlivých úderov, ani jeden nemal jasnú prevahu. V druhom začal poliak viac kombinovať a púšťať sa do útokov, domáci Johánik dobre preberal a kontroval. Tretie kolo sa nieslo v rovnakom duchu, poliak kopal lowkicky, Peter ho za to trestal rukami. Aktivita bola na strane poliaka, Johánik bol zase tvrdší. Ani jeden nemal jasnú prevahu a tak rozhodcovia po troch kolách vyhlásili remízu.

5x2, -82.55 kg
Matek Mishkin [Poľsko] vs Marcel Jáger [Slovensko]
Marcel Jáger z MTC Bratislava sa pred nejakým mesiacom vrátil z Thajska (a z Číny, kde mal zápas podľa pravidiel Sanda) a tak som bol zvedavý, čo nové sa naučil. Marcel začal dobre, ukázal pekné kobinácie rukami, ktoré zatváral kopmi. Bolo vidieť, že sa v ringu cíti isto. Mishkin bol v prvom kole opatrný. V druhom kole pridal poliak na aktivite, Marcel stále tlačil, ale veľa krát sa stávalo, že išiel dopredu bez úderu, čo využíval Mishkin a triafal. V treťom a štvrtom kole už poliak Marcela rozbíjal, uberal mu kyslík údermi na spodok a mal jasnú prevahu. V piatom kole to už pre Marcela nevyzeralo vôbec dobre, Mishkin išiel jasne po KO a snažil sa Marcela zostreliť. Marcel ale trafil parádnu kontru a poliak išiel k zemi. Mishkin na osem pokračoval, ale Marcel už nemal čas súpera doraziť, piate kolo skončilo.
Marcel sa určite zlepšil, ale stále robil veľa chýb v útoku, na ktoré doplatil. Rýchlo mu došla kondička a nestačil na poliaka.
Rozhodcovia nakoniec nechali vyhrať Marcela 3:0, ja by som to videl maximálne na remízu, alebo na výhru Mishkina. Tomáš Slamka, jeden z bodových rozhodcov mi po zápase povedal, ze Marcel mal viac presných úderov, preto ho nechal vyhrať.

5x2, -82.55kg
Tomáš Lahoda [Česká republika] vs Miroslav Cingel [Slovensko]
Prvé kolo opatrnejšie, Lahoda (Full Moon Gym Kolín) čítal súpera. Domáci Cingel bojoval isto, krásne kombinoval. V druhom kole trafil Miro parádny zdvihák a Lahoda bol prvý krát počítaný. Miro zacítil šancu a išiel Lahodu doraziť. Lahoda sa s ním pustil do divokej prestrelky, v ktorej Miro trafil tvrdý hák a ukončil zápas. Víťaz Miro Cingel KO v druhom kole. Miro je veľký talent, zlepšuje sa každým zápasom. Jeho štýl je veľmi pozerateľný, dlhé kombinácie, skvelý prehľad. Jeho zápasy budú zárukou kvality.

5x2, -74,57kg
Matieus Kupiecki [Poľsko] vs Jozef Murín [Slovensko]
Murín je známy bombardér, jeho tvrdosť je vyhlásená. Súperov likviduje hneď od začiatku. Poliakovi to ale nikto nepovedal:)
Murín začal neskutočne tvrdo, do každého úderu dával obrovskú silu. Poliak mal skvelý prehľad dával si pozor na Murínove dlhé kombá. V druhom kole Murín stále šlapal naplno, Kopiecky ale parádne vykrýval a dobre kontroval. Bolo jasné že Murín neudrží celý zápas toto tempo a od tretieho kola preberal iniciatívu Kupiecki.
Na konci štvrtého kola trafil poliak z klinču parádne koleno na bradu a Murín bol v problémoch. Poliak ho zatlačil do rohu a pol minúty sa ho pokúšal zostreliť. Jožo pochytal neuveriteľné množstvo úderov, ale k zemi nešiel a vydržal až do konca kola. Taký náklad som ešte nevidel ustáť a čumel som so sánkou veľmi nízko. To som nevedel, že také niečo ten večer uvidím, a to neraz.
V piatom už bol Murín na konci s kondičkou a Poliak si len poisťoval jasnú výhru.
Murín má v rukách parádne bomby, ktoré mu boli v tomto zápase skôr na škodu. Príliš sa spoliehal na to, že Kopieckeho predsal len trafí, rozbiehal dlhé kombá, ktoré ho vysilovali. Kupiecki ho mal prečítaného od prvého kola, nechal Murína vyčerpať sa a potom už len išiel svoje a po kúskoch ho rozoberal. Kupiecki bol jasne lepší, komplexnejší borec s parádnou obranou a výborným prehľadom v zápase a preto zaslúžene vyhral 3:0 na body.

5x2, -72,57kg
Serkan Dadecan [Rakúsko] vs Daniel Popluhár [Slovensko]
Zápas začal opatrnejšie, v prvom kole sa borci len oťukávali. Serkan bol aktívnejší, parádne kopal, Dano išiel svoj opatrný štýl. V druhom kole sme už videli parádne výmeny, Serkan bol stále aktívnejší, ale Dano pridal a neťahal za kratší koniec. Serkan sa dosť ponáral do boxerských úderov a čakal som, kedy ho za to Dano potrestá. V druhom kole išiel Serkan znova do útoku, ponoril sa a Dano vytiahol parádne koleno presne na solar. Serkan išiel k zemi a na 10 nedokázal vstať. Skvelá výhra pre domáceho bojovníka. Víťaz Daniel Popluhár KO v druhom kole.

5x2, -66kg
Marcel Malgado [Peru] vs Baran Peter [Slovensko]
Prvá zmena súpera. Baranovi z bystrikého Fire Gymu mal nastúpiť Rene Hackl, ktorý sa ale pravdepodobne zranil (neviem isto). Ako náhradu rakúšania priviezli Marcela Malgada z Peru. Od začiatku bolo vidieť, že Malgado nie je pre Barana súper. Peťo sa s ním hral ako mačka s myšou, po všetkých stránkach bol lepší. Na konci prvého kola trafil Baran parádny direkt a Malgado mal problémy. V druhom kole Peter opäť drvil súpera, ten sa vzmohol len na pár nepresných kontier. Nakoniec Peter trafil Malgadovi bradu, išiel k zemi a už nechcel pokračovať. Baran vyhral KO v druhom kole, ale je škoda, že nemal súpera, ktorý by mu stačil. Malgado by mal určite problém aj v našej amatérskej lige, nie ešte proti veteránovi ako je Baran.

5x3, -86,55kg
Norbert Papp [Rakúsko] vs Tomáš Šenkýr [Slovensko]
Tento zápas mal byť rematch z Plzne, kde sa v semifinále stretli Šenkýr s Keclíkom a predviedli zápas večera. Bohužiaľ Keclík sa pred divákmi ospravedlnil, nastúpiť nemohol pre zranenie. Náhradou za nehou bol Norbert Papp.
Zápas začal divokou prestrelkou z ktorej vyšiel víťazne Šenkýr, Papp bol prvý krát počítaný. Tomáš si už nenechal nič ujsť a išiel po súperovi. Ten sa s ním opäť pustil do prestrelky a tam Tomáš trafil parádny ľavý hák na bradu a Papp išiel druhý krát k zemi, odkiaľ sa už na 10 nezdvihol. Tomáš doma vyhral za necelú minútu, škoda že nemohol bojovať s Keclíkom, bol by to jeden z vrcholov večera. Na Tomáša sa môžeme tešiť v Plzni, 17.4., kde by mal bojovať s Jirkom Žákom.

5X3, -72,57
Anatolij Hunanjan [Arménsko] vs Richard Šimko [Slovensko]
Tolja je mladý bojovník z pražského Hanumanu, bol som zvedavý ako si poradí s veteránom muay thai na Slovensku, domácim Rišom Šimkom. Tolja si prvé kolo pekne čítal súpera, Rišo len kopal roundkicky do krytu. Tolja bol lepší aj v klinči, dobre triafal boxerské údery. V treťom kole dostal Šimka strhom na zem a nechtiac mu stupil na hlavu. Rozhodcovia nechali Rišovi čas na zotavenie, ale ten nechcel pokračovať ďalej. Keďže sa faul stal po polovici zápasu, rozhodcovia ukončili zápas, nabodovali tri kolá, Toljovi odobrali bod a vyhlásili ho za víťaza.

5X3, -72,57kg
Florin Vintilla [Rumunsko] vs Ján Mazúr [Slovensko]
Vintilla je známy bojovník, ľudia ho poznajú zo Superligy, alebo z iných európskych gala. Dobrý súper pre Mazúra.
Zápas bol dosť taktický a opatrný, ani jeden zo súperov si nedovolil spraviť chybu. Štyri kolá sa bojovalo na väčšiu vzdialenosť, vymieňalli sa jednotlivé údery. Potenciál, ktorý v tomto zápase bol sme videli v sporadických prestrelkách, ktoré boli presné a parádne rýchle. Práve tvrdé kontry rukami sú Vintillova silná zbraň, vždy preberie súperov útok a tvrdo trestá. Jano mu dal ale ochutnať vlastnej medicíny.
Borci to naplno rozbalili až v piatom kole, Jano sa pustil do Vintillu a ten zrazu nevedel  čo sa robí. Jano sa dostal k súperovi, vysypal pár úderov a ustúpil, Vintillove kontry išli do luftu. Práve toto kolo rozhodlo zápas a aj keď dvaja rozhodcovia videli remízu, ja som videl výhru Mazúra.

5x3, -82, 55kg
Jiří Žák [Česká republika] vs Erik Kostanko [Slovensko]
Rematch z finále pyramídy I-1, ktorá sa konala minulý rok v Bratislave. Erik vtedy prehral po vyrovnanom zápase v treťom kole KO.
Teraz bol zápas jednoznačnejší, Erik bol Žákovi vyrovnaný súper len prvé kolo. Erik sa snažil držať Žáka na dištanc teepmi, keď sa ale Jirka dostal na dostrel rúk, Erik ťahal za kratší koniec.
V treťom kole Jirka trafil parádny hák na bradu a Erik bruslil po ringu. Jirka ho zatlačil do rohu, ale Erik tlak vydržal a na zem nešiel. V štvrtom kole bola v opačnom rohu rovnaká situácia. Pri tých bombách čo Erik ustál mi opäť padla sánka na stôl a Erik si u mňa získal obrovský rešpekt za to čo ustál.
V piatom kole mal Žák zápas vyhratý, stále sa snažil o KO, ale Erik mu to nedovolil. Žák napokon vyhral 3:0 na body.

5x3, -76,57kg
Bernung Sakhomsin [Thajsko] vs Vladimír Moravčík [Slovensko]
Bernung bol pre mňa úplne neznámy bojovník, aj keď sa pohybuje okolo prvej desiatky v thajských tabuľkách (minulý týždeň bol na 10.mieste), nečakal som, že s ním bude mať Vlado veľa práce. Hlavne po tom keď som ho videl naživo.
Názor som zmenil v prvom kole, keď ho Vlado zatlačil do povrazov a naložil mu čisté brady a pár na hlavu navrch. A thajec nič. Sánka mi padla na stôl tretí krát a do konca zápasu som ju mal niekde medzi klávesnicou a chlebíčkami.
Thajec vydržal neuveriteľné bomby, Vlado ho triafal rukami a lakťami, ale Bernung nič. V štvrtom potriafal niečo aj thajec, ale Vlado stále šlapal naplno a chcel ho zostreliť.
V piatom kole thajec Vlada otvoril na nose (vyzeralo to na zlomený nos) a zaliala ho krv. Po ošetrení to už bola čistá nonstop bitka až do konca kola, neuveriteľné tempo a tvrdosť, ktorú som naživo snáď ešte nevidel. Videli sme všetko čo k muay thai patrí, skvelý klinč, parádne boxerské výmeny, tvrdé kopy a lakte. Päť kôl luxusného muay thai, duel, ktorý kandiduje na titul zápas roka 2009 a to sa sezóna vlastne len začala.
Nakoniec vyhral na body 2:0 Vlado Moravčík, určite zaslúžene.

Gala to bolo vydarené, záporov veľa nemalo a tých pár (DJ, zdržanie na začiatku)  jasne zatienili kvalitné zápasy. Hviezdy ako Žák, Bernung a Moravčík nesklamali, poliaci príjemne prekvapili, domáci Cingel, Popluhár a Šenkýr vyhrali KO. Toto všetko prispelo k výbornému dojmu z akcie. Veľká vďaka a gratulácia organizátorom. Teším sa nabudúce.

Fotogalériu nájdete na www.thaiboxing.sk a pokecať môžete v diskusii.