sob02292020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Max Carvalho na Slovensku - rozhovor

Minulý týždeň sa v nitrianskom Pitbull Gyme konal jesenný camp v brazílskom jiu-jitsu. A aký by to bol camp v BJJ bez Brazílčana? Chalanom sa podarilo dotiahnuť do svojho gymu majstra Maxa Carvalha, za ktorým sme si odskočili do Nitry a položili mu zopár otázok.

FN: Mohol by si sa nám najskôr v krátkosti predstaviť?
MC: Jasné (smiech). Som Max Carvalho a narodil som sa v brazílskom meste Recife. Mám 33 rokov a som „blackbelt“ z Gracie Barra Pernabuco. Žijem už dlhšie v Maďarsku, kde mám školu a som hlavný inštruktor Gracie Barra Maďarsko v Budapešti. Takisto som šampiónom viacerých súťaží v Brazílii a mám aj titul európskeho šampióna.

FN: Ako dlho už trénuješ BJJ?
MC: Začal som trošku neskôr, ako je v Brazílii zvykom. Pravdou je, že by som si želal, aby som začal v mladšom veku. Trénujem od svojich osemnástich rokov.

FN: To znamená, že v Brazílii sa trénuje už od detstva?
MC: Teraz už áno, ale keď som začínal ja, nebolo BJJ až také populárne. Trénovalo to len zopár chalanov, no v súčastnosti môžeš vidieť detské a ženské triedy oveľa častejšie. V mojich začiatkoch to bolo určené len pre tých, čo chceli zápasiť.

FN: Je toto tvoja prvá návšteva na Slovensku?
MC: Bol som už párkrát na Slovensku, tuším v Bratislave. Nebolo to však spojené s BJJ tréningom. Len som tade prechádzal autom a mám tam aj nejakých kamarátov.

FN: Ako si sa teda dostal do Nitry a viedol tu kemp v Pitbull Gyme?

MC: Ako som spomínal, žijem v Budapešti, čo nie je až tak ďaleko. Minulý mesiac som tam robil svoj vlastný kemp, kde prišli aj chalani z nitrianskeho Pitbull Gymu. Riadne si to tam užili a pochvaľovali, lebo pre nich nie je vôbec jednoduché, keď tu nemajú vlastného „blackbelta“ po celý čas. Je to len 2 hodiny jazdy autom a keď ma pozvali, aby som prišiel a pozrel sa ako fungujú, súhlasil som a preto som teraz tu.

FN: Čo teda hovoríš, potom čo si videl našich chalanov, na ich kvalitu a technickú úroveň?
MC: Myslím si, že ľudia v tejto časti Európy musia hlavne zápasiť vo vnútri, teda medzi sebou. My sa len pokúšame naviesť ich na tú správnu cestu techniky. Keď som sem prišiel, videl som veľa nových tvárí a chalanov, ktorí sú húževnatí a talentovaní. Ich budúcnosť vidím tak, že pokiaľ  vydržia aj naďalej trénovať a makať ako doteraz, budú naozaj silní.

FN: Poznáš nejakých slovenských chalanov, čo sa venujú BJJ?
MC: Nepoznám ich prísliš veľa. Vačšina, ktorých poznám sedia tu pri nás (Mišo Sobolič, Martin Minár a ďalší z Pitbull Gymu, pozn. red.). Poznám síce dosť ľudí z tejto časti Európy, ale zo Slovenska mám len zopár študentov, ktorí žijú na Slovensku a chodia ku mne trénovať do Budapešti.

FN: Max, strávil si tu krátky čas a viedol si kemp. Aj tak by ma však zaujímalo, ako vidíš našu scénu BJJ a aký je tvoj dojem...
MC: Ja vždy hovorím všetkým chalanom, že potrebujú byť dobrí a na to potrebujú mať dobré miesto na tréning, dobrého trénera a partnerov. No a oni tu majú všetko spolu. Takže musia len trénovať a som si istý, že je to len otázkou času, aby urobili nejakého šampióna.

FN: Užil si si svoj pobyt na Slovensku?

MC: Samozrejme (smiech). Pre mňa je vždy dobré priniesť BJJ všade, kde len môžem. No a získať nových kamarátov bude pre mňa vždy to najlepšie.

FN: Z toho čo počúvam usudzujem, že by si neodmietol pozvanie a s radosťou prišiel znova a spravil ďalší kemp.
MC: Bez debaty. Viem prísť kedykoľvek, keď sa dohodneme. A rovnako ľudia odtiaľto môžu prísť ku mne a zatrénovať si u nás. Veď nie sme až tak ďaleko. Takže sľubujem, že prídem vždy, keď to chalani budú chcieť.

FN: Máš niečo špeciálne, čo by si chcel našim čitateľom odkázať?

MC: Odkaz je veľmi jednoduchý. Neprestávajte trénovať a trénujte tvrdo. Pretože keď tvrdo trénujete, zápasiť sa vám bude ľahko.