str04082020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

DREAM.10 Welterweight GP 2009 Final Round - reportáž

SAITAMA, 20. júl 2009 -- Mousasi. Hansen. K prvým dvom víťazom grand prix organizácie DREAM pribudlo nové meno a opäť nepatrilo žiadnemu z favoritov. Z Nippon Gaishi Hall v Nagoya sa boj o titul v GP velterovej váhy presunul do „domovskej" mestskej Super Arény v Saitame. Veľkomesto, ktoré vzniklo spojením menších miest až v roku 2001, žilo v očakávaní korunovácie prvého japonského šampióna DREAMu. Ani turnaj v ľahkej váhe a ani v strednej nemal vo finálový večer tak jasného favorita na víťazstvo ako práve grand prix do 76 kilogramov. Pre legendárneho Sakuraja to bolo jedná z posledných možnosti dosiahnuť na ďalší titul, znova si pripomenúť pocity, ktoré zažil naposledy ešte v roku 2000 v Shooto. Satiama sa tiež pripravovala na príchod Paula Filha. Brazílsky stroj na víťazstvá sa po troch rokoch v USA vrátil späť do krajiny, kde z neho vyrástla hviezda.

 


Doteraz najkratšie trvajúca grand prix organizovaná DREAMom vyvrcholila už po troch mesiacoch od jej zahájenie. Z otváracej osmičky bojovníkov ostali iba štyria víťazi z turnaja DREAM.8 a napriek tomu, že na štartovacej čiare stáli až štyria borci z krajiny vychádzajúceho slnka, v boji o titul ostal už iba jediný. Japonsko reprezentovali borci s obrovskými skúsenosťami, takmer všetci šampióni, či bývalý šampióni menších domácich organizácií a druhú polovicu GP zaplnili nové tváre, ktoré dostali šancu ukázať sa na veľkom turnaji.

Po veľkom víťazstve nad „šialeným greplerom" Aokim bol Hayato „Mach" Sakurai, nie len v očiach domácich fanúšikov, takmer stopercentným kandidátom na celkový triumf v GP. Po štyroch rokoch zopakoval víťazstvo nad krajanom, ktorý ho ako hviezda MMA dokázal, od ich prvého vzájomného boja, prerásť. Pri porovnaní schopnosti, skúsenosti a úspechov v MMA mu už v turnaji nemohol skrížiť cestu žiaden vyrovnaný bojovník a pri zostavovaní dvojíc, pre semifinále grand prix, mu tak mohla organizácie, o niečo pokojnejšie, vyberať toho najvhodnejšieho súpera. Z troch, pomerne, neznámych tvári padla voľba na Litovca Zaromskisa, produkt britskej školy MMA, ktorý zaujal v bývalej Cage Rage. Oproti súperovým 35 víťazstvám, stál o štyri roky mladší Marius ešte iba pred svojim prípadným desiatym, no z možnej trojice súperov mal odzápasené najviac - 11 súbojov. Do grand prix mal priniesť dravosť a nonstop akciu, čo do bodky splnil v „divokom" súboji s Ikemotom. Teraz naňho čakal ďalší domáci súper.

V druhom semifinále sa stretli bojovníci, ktorý neboli v otváracom kole GP favoritmi na postup, napriek tomu získali rýchle víťazstva. Pred finálovým večerom mal Andre Galvao za sebou ešte iba tri zápasy v MMA, všetky víťazné. Miesto medzi najlepšími štyrmi si zabezpečil víťazstvom nad ostrieľaným Alessiom, ktorý vzdal súboj v prvom kole po nasadení armbar a v zákulisí neskrýval obrovské sklamanie z prehry s tak neskúseným protivníkom. Jason High bol v roly najväčšieho outsidera turnaja, hoci mal v porovnaní s Brazílčanom o päť zápasov viac. Všestranne pripravený Američan zatiaľ najviac zaujal ,paradoxne, prehrou s Hieronom, jedinou, ktorú doteraz utrpel. Rýchly knokaut bolel o to viac, že ho inkasoval na veľkej scéne počas druhého (a posledného) turnaja Affliction, zatiaľ čo predchádzajúce víťazstva získal v menej sledovaných organizáciách. V otváracom kole GP DREAMu, kde za necelú minútu donútil skúseného Shiraja vzdať po nasadení škrtenia. Víťazstvo o to cennejšie, že jeho súper ešte nikdy nevzdal súboj pred limitom.

V rezervnom zápase sa objavil Seichi Ikemoto, porazený z prvého kola GP, ktorý však v porovnaní s krajanmi Shirajom a Aokim nepohorel. So Zaromskisom zviedol vyrovnaný súboj, ktorý bol ozdobou celého včera a pätnásť minút boja ponúkal divákom atraktívne divadlo. Tradične sa proti skúsenému domácemu borcovi, s množstvom odzápasených súbojov, predstavil málo skúsený zahraničný bojovník. Z tímu Quest si to do Saitamy namierili hneď dvaja zástupcovia. V úvode turnaja sa predstavil Belgičan Saffiedine a proti súperovmu kvalitnému boju v postoji sa chystal presadiť kvalitným bojom na zemi.