str10172018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

UFC 102: Couture vs Nogueira - dôležité momenty kariéry

Hlavný súboj UFC 102 proti sebe postaví dve ozajstné legendy mixed martial arts. Obaja sa stali súčasťou dejín tohto športu, sami do nich napísali viacero strhujúcich kapitol, zanechali za sebou nezmazateľné stopy a stále dokážu zdvíhať divákov zo sedadiel. Jeden z nich stal na vrchole Ultimate Fighting Championship, druhý kraľoval v PRIDE Fighting Championships. V závere augusta si ich cesty konečne skrížia a v Portlande sa uskutoční pravý boj legiend, očakávaný súboj bývalých superstar v minulosti dvoch najdominantnejších organizácií vo svete MMA. Aké miesto v dejinách získa ich vzájomné meranie síl?

preklad z webstránky UFC

Už teraz sa fanúšikovia mixed martial arts tešia na 29. august, kedy sa v hlavnom súboji UFC 102 stretnú v klietke legendy ťažkej váhy Randy Couture Antonio Rodrigo Nogueira. Zápas, o ktorom sa hovorilo už roky, sa konečne stane skutočnosťou. Hviezdy na nebi dospeli to toho správneho postavenia a umožnia tak uskutočniť jeden z najočakávanejších súbojov v čoraz kvalitnejšej kategórii ťažkých váh UFC. Prečo je zápas Couture vs. Nogueira pre znalých fanúšikov tak očakávaným bojom? Pozrime sa na najdôležitejšie momenty v kariérach oboch borcov.

RANDY „The Natural" COUTURE
vs. Vitor Belfort I (17. október 1997, UFC 15)
víťaz: Couture po TKO v 1. kole

Do zápasu na UFC 15 v Bay St. Louis nastupoval Randy prakticky ako neznáma tvár v MMA, no na konte už mal dva víťazné súboje v organizácií, ktoré mu zabezpečili triumf v štvorčlennom turnaji ťažkých váh a tiež bol označovaný za zápasníka svetovej triedy. Belfort bol v úplne inom postavení. 20-ročné zázračné dieťa z Brazílie malo v UFC síce iba o jedno víťazstvo viac, rovnako triumfoval v štvorčlennom turnaji ťažkých váh, no v každom súboji predvádzal fantastickú silu a rýchlosť v Tysonovom štýle. Belfort bol fenomén, o čom hovorí aj jeho prezývka „The Phenom" a nikto nečakal, že ho v tom čase môže vôbec niekto poraziť, nie to ešte 34-ročný sympaticky vyzerajúci súper.  Couture však v ten večer exceloval. Svojho protivníka najskôr skrotil na zemi, neskôr po množstve úderov a kolien na súperovu hlavu získal víťazstvo po TKO v čase 8:16 a navždy zmenil tvár MMA.

vs. Pedro Rizzo 1 (4. máj 2001, UFC 31)
víťaz: Couture 3-0 na body po piatich kolách

„The Natural" bol outsiderom aj pri súboji s ďalším Brazílskym borcom s dynamitom v rukách, Pedrom Rizzom, ktorý bol známy obrovským vrodeným talentom. Až záverečný gong ukončil nesmierne vyrovnaný zápas, no zaslúžené víťazstvo na body si vybojoval Couture, ktorý v klietke predviedol obrovskú vôľu a veľké srdce. Chcete vedieť aké veľké srdce ukázal? Spýtajte sa niekoho, kto sa zúčastnil tlačovej konferencie po turnaji. Randy iba s obrovskou námahou zvládol cestu na pódium, po tom čo v piatich kolách ustál množstvo Rizzovych ostrých kopov na nohy.

vs. Chuck Liddell 1 (6. jún 2003, UFC 43)
víťaz: Couture po TKO v 3. kole

Po dvoch prehrách to bola skutočná skúška ohňom. V prvom súboji po prechode z ťažkej do poloťažkej váhy dostal Randy za súpera Liddella, borca, ktorý vtedy držal štvorročnú neporaziteľnosť. No zvládol to a nielenže porazil „The Icemana", on ho pokoril pred limitom. Bol to jeden z najúžasnejších návratoch v mixed martial arts, ktorý mohlo prekonať už iba...

vs. Tito Ortiz (26. september 2003, UFC 44)
víťaz: Couture 3-0 na body po piatich kolách

...víťazstvo, nad v tom čase, najuznávanejšou superstar v UFC, Titiom Ortizom. Ortiz, držiteľ titulu v poloťažkej váhe, bol obviňovaný z toho, že sa vyhol súboju s Liddellom, no vedel, že víťazstvom nad mužom, ktorý porazil „The Icemana" by mohlo uhasiť oheň pochybnosti spojených s jeho menom. Couture však opäť zažiaril a z elitného bojovník sa stala ikona MMA. Počas dvadsiatich piatich minút nedokázal „The Huntington Beach Bad Boy" nájsť na súpera žiadnu protizbraň. Randy sa už po víťazstve nad Liddellom stal prvým borcom, ktorý získal v UFC tituly v dvoch rôznych váhových kategóriách a po zisku dočasného titulu sa triumfom nad Ortizom stal aj právoplatným šampiónom v poloťažkej váhe.

vs. Chuck Liddell 3 (4. február 2006, UFC 57)
víťaz: Liddell po KO v 2. kole

Pri poslednom súboji jednej z najpamätnejších trilógii MMA, si Couture Liddell aj po tretíkrát skrížili cestu. Po desiatich mesiacoch od ich druhého vzájomného súboja dokázal Liddell zopakovať víťazstvo, zvíťazil v záverečnej bitke a triumfoval aj v celej vojne, keď upravil bilanciu so svojim veľkým rivalom a priateľom na 2-1. Súboj skončil podobne ako ich druhé meranie síl, keď Randy padol po údere s krátkym náprahom zo súperovej pravačky. Zápas sa stal dôležitým najmä preto, čo prišlo po ňom. 42-ročný Couture oznámil ukončenie profesionálnej kariéry. Po zápase, keď sa s Randym lúčili jeho tréningový partneri, nezostalo v šatni jediné suché oko. Zrejme nikto vtedy nečakal, že o rok sa Couture do dejín MMA zapíše ďalším veľkým návratom.

vs. Tim Sylvia (3. marec 2007, UFC 68)
víťaz: Couture 3-0na body po piatich kolách

Keď Randy oznámil svoj návrat do klietky a hneď proti najväčšiemu bojovníkovi UFC, vyše dva metre vysokému Timovi Sylviovi, mnoho fanúšikov si iba povzdychlo v nádeji, aby sa „The Natural" v súboji o titul v ťažkej váhe aspoň vyhol tvrdému knokautu. No po druhom údere z pravačky padol Sylvia hneď v úvode prvého kole na zem a zvyšných dvadsať štyri minút zdvíhal boj v klietke divákov zo sedadiel. Couture dominoval vo všetkých piatich kolách a po záverečnom gongu, keď diváci ohlušujúco burácali, 43-ročný člen siene slávy UFC jednoducho povedal: „Na starého muža to nebolo až také zlé."

vs. Gabriel Gonzaga (25. august 2007, UFC 74)
víťaz: Couture po TKO v 3. kole

Tim Sylvia bol určite veľký a mal nebezpečné údery, no na zemi sa nemohol porovnávať s esom v brazílskom jiu-jitsu, Gabrielom Gonzagom, ktorý svoju silu dokázal v predošlom súboji, keď dych vyrážajúcim kopom na hlavu knokautoval Mirka CroCopa. Mal to byť muž, ktorý dokáže ukončiť Couturove pôsobenie na vrchole v kategórii ťažkých váh? Nie. Randy opäť oklamal čas, bojoval ešte pôsobivejšie než proti Sylviovi, zlomil súperovi nos a cely čas, až do ukončenia zápasu v treťom kole, kontroloval zápas. Áno, a dokázal to aj so zlomenou rukou po jednom zo súperových smrtiacich kopov. Poučenie na záver - nech stojí Couture proti hocikomu, nikdy ho nemôžete vopred odpísať.