štv04022020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Strikeforce: Carano vs. Cyborg - pohľad na turnaj

SAN JOSE, 16. august 2009 - Prvýkrát bude na veľkej scéne hlavným zápasom turnaja duel dvoch žien, ktoré budú navyše bojovať o titul Strikeforce. V spojení s organizáciou sa síce najviac diskutuje o podpise zmluvy s Fedorom Emelianenkom, no na druhej veľkej akcií po odkúpení časti práv od rozpadajúcej sa Elite XC, budú v akcií iné atraktívne mená. Okrem už spomenutého súboja žien, ktorý sa dá nadnesene nazvať bojom „krásky a zvieraťa", sa v boji o ďalší titul stretnú dvaja excelentný borci - Sobral vs. Mosuasi. Tretiu a poslednú bitku o titul (dočasný) v ten istý večer zvedie Melendez Ishida. V hale HP Pavillion sa odohrá celkovo deväť zápasov v klietke. Poďme sa podrobnejšie pozrieť na jednotlivé súboje.

Strikeforce - zápas mužov v ľahkej váhe
Isaiah Hill (USA) vs. Alexander Trevino (USA)

Trevino je zaujímavý bojovník ľahkej váhy s nečakane komplexnými schopnosti, zatiaľ čo Hill čaká na víťazstvo už viac než dva roky. Ešte vzdialenejšie sú časy, kedy dokázal vyhrať dva a viac zápasov v rade. V porovnaní s Trevinom Hill náskok iba v skúsenostiach a väčšom počte prehier. Pre stále neporazeného Alexandra by to mala byť výborná príležitosť prezentovať svoje kvality a očakáva sa, že súboj rozhodne po TKO.

Strikeforce - zápas mužov vo velterovej váhe
Zak Bucia (USA) vs. James Terry (USA)

Súboj je odvetou z apríla toto roku, kedy sa dvojica stretla v klietke počas akcie s podtitulom Shamrock vs. DiazBucia sa pokúsi o vrátenie prehry jednej z najväčších nádeji organizácie vo velterovej váhe. Terry, ktorýbude bojovať o udržanie svojho postavenia, boduje rozmanitým a nepredvídateľným štýlom boja, čo sú podľa všetkého znaky tréningu s géniom san shou - Cung Lem. Zak sa bude pokúšať o prvý väčší úspech, no jeho súpera je lepší a kompletnejší borec. Možno to tento krát nebude ľahký zápas, no James by mal postupne zbierať body a pripísať si do štatistík víťazstvo po rozhodnutí rozhodcov.

Strikeforce - zápas mužov v ľahkej váhe
David Douglas (USA) vs. Justin Wilcox (USA)

Bitka medzi nádejnými tvárami organizácie Douglasom Wilcoxom, bude bojom o zabezpečenie si miesta v čoraz tvrdšej konkurencií v Strikeforce. Obaja v minulosti utrpeli tvrdé prehry s oveľa kvalitnejšími súpermi, no tento krát by to mal byť súboj plný akcie medzi dvoma vyrovnanými bojovníkmi.Zatiaľ čo má Wilcox výhodu skúsenosti z ťažších súbojov, Douglasov zúrivý štýl a nevyčerpateľná zásoba energie z neho robia nepríjemného protivníka. Wilcox je všestranne pripravený borec, no nemalo by mu to stačiť na pohodlné víťazstvo na body. Očakáva sa, že Dougles bude kontrolovať boj na zemi z pozície na vrchu, bude zbierať body po ground and pound a jeho súperovi už nezostane veľa času na  vyrovnanie alebo otočenie zápasu.

Strikeforce - zápas mužov v poloťažkej váhe
Mike Cook (USA) vs. Scott Lighty (USA)

Jedna z najväčších nádeji organizácie, Scott Lighty, bude bojovať o predlženie svojej neporaziteľnosti proti Mikovi Cookovi, borcovi, ktorý by mal byť zárukou, že v súperových štatistikách nepribudne prvá prehra. Vedenie Strikeforce sa nemusí obávať, že by ich budúca hviezda mohla zakopnúť, keďže Cook je vhodným protivníkom pre nové tváre, ktoré chcú získať do bilancie cennejšie víťazstvo. Dá sa predpokladať, že sa Mike, ako obyčajne, bez rozmýšľania vrhne na súpera a Scott odpovie prechodom na zem, kde si ho bude bezpečne kontrolovať. Ďalej už pre Lightyho nebude problém získať zápas po TKO. Zdá sa, že jeho manažment ho chce súbojmi v otváracích zápasoch dobre pripraviť na skok medzi mimoriadne nebezpečné ťažké váhy v Strikeforce.

Strikeforce - zápas mužov vo velterovej váhe
Jay Hieron (USA) vs. Jesse Taylor (USA)

Bojovník velterovej váhy z tímu Xtreme Couture, Jay Hieron, si zmeria sily s členom tímu Quest, Jesse Taylorom. Taylor sa stal náhradou za Diaza iba týždeň pred akciou, keďže sa Nick nedostavil na dopingový test. Pre Jaya to bola už tretia zmena súpera v priebehu niekoľkých týždňov. Hieron je známy vďaka svojim zápasníckym a boxerským schopnostiam, zatiaľ čo Taylor je predovšetkým silný zápasník. Jeese pre tento zápas zhodil hmotnosť na potrebný limit 77 kilogramov, keďže obyčajne bojuje o váhu vyššie, takže v klietke bude ťažším borcom než jeho súper. V boji s kvalitnejším zápasníkom by sa mal Hieron snažiť udržať boj na nohách a pokúsiť sa ho rozhodnúť ešte pred limitom. Na zemi by mal súboj kontrovať ťažší súper a Taylor by mohol zápas úderoch po úderoch na ležiaceho  súpera.

Strikeforce - zápas mužov v ťažkej váhe
Mike Kyle (USA) vs. Fabricio Werdum (Brazília)

Člen tímu Chute Boxe, Fabricio Werdum, zvedie boj s nebezpečným boxerom Mikom Kylom. Obaja pred akciou stratili pôvodných súperov a v hale HP Pavillion sa teraz stretnú v priamom súboji. Bude to typické porovnávanie dvoch odlišných štýlov boja. Zatiaľ čo Werdum je výborný grepler, Kyle boduje kvalitnými údermi. Pravdepodobne sa súboj rozhodne už v prvom kole a buď ho pre seba získa Brazílčan po nasadení techniky na zemi, alebo jeho súper po knokaute v postoji. Ak dokáže Fabricio dostať boj na podlahu, nebude čo riešiť. Mike si naopak bude musieť kontrolovať vzdialenosť, držať sa mimo súperových takedownov a to mu môže otvorí cestu k rozhodnutiu zápasu po jedinom presnom údere.

Strikeforce - zápas mužov o dočasný titul v ľahkej váhe
Gilbert Melendez (USA) vs. Mitsuhiro Ishida (Japonsko)

Kvalitný zápasník a boxer, Gilbert Melendez, narazí na zápasníckeho špecialistu z Japonska, Mistuhira Ishidu, v odvetnom zápase z pred niekoľkých rokov. Ishida nahradil Thompsona, ktorý vypadol zo súboja kvôli zraneniu nohy a diváci môžu znova očakávať nonstop akciu, ako pri ich prvom vzájomnom stretnutí. Namiesto kvalitného kickboxera, teda Gilbert nastúpi proti silnému zápasníkovi. Na úspech bude potrebovať udržať boj na nohách, držať rýchle tempo a nedovoliť súperovi bodovať jeho silnou stránkou. Mitsuhiro sa bude snažiť dostať boj na zem, no musí sa pri tom vyhnúť nebezpečným zásahom. Ak sa mu to podarí, pre Melendeza to bude boj s časom. Dôležitým faktorom môže byť aj Ishidova forma, keďže pred súbojom nemal príliš dlhý čas na prípravu a to by mohlo v prípade piatich kôl rozhodnúť v jeho neprospech.

Strikeforce - zápas mužov o titul v poloťažkej ľahkej váhe
Renato „Babalu" Sobral (Brazília) vs. Gegard Mousasi (Arménsko)

Šampión Strikeforce v poloťažkej váhe, „Babalu" Sobral, bude svoj titul obhajovať v súboji s arménskym rodákom Gegardom Mousasim. Pôvodne sa mala dvojica stretnúť na turnaji Affliction, no celá akcia bola zrušená a ich boj sa presunul pod záštitu Strikeforce. Zápas patrí k tým najočakávanejším v hlavnom programe a v každom prípade sa od atraktívnej dvojice čaká vynikajúci súboj.Gegard je v posledných dvoch rokoch vo vynikajúcej forme a zdá sa byť doslova nezastaviteľným. Sobral má však obrovské skúsenosti, čo hovorí naopak v jeho prospech. Brazílčan by sa mal snažiť preniesť boj na zem a kontrolovať jeho priebeh svojimi zápasníckymi schopnosťami. Ak chce zvíťaziť, musí sa vyhnúť boju na nohách. Na zemi však bude musieť aktívne pracovať údermi, aby nedal súperovi šancu na nasadenie techniky. Ak by sa boj odohrával dlhšie na nohách, bude to väčšia šanca pre Mousasiho, ktorý naposledy pri krátkej skúške v K-1 dokázal, že aj na nohách to vie poriadne roztočiť.

Strikeforce - zápas žien o titul v perovej váhe
Gina Carano (USA) vs. Cristine „Cyborg" Santos (Brazília)

V boji o prvý ženský titul Strikeforce proti sebe nastúpia Gina Carano Cristine Santos. Uchádzačky o pás pre šampióna stoja mimo ringu na úplne rozdielnych brehoch rieky. Zatiaľ čo Gina je na titulkoch časopisov pre pánov, Cristine prirovnávajú k ženskej verzii terminátora. Aj predpovede na výsledok súboja sú veľmi rozdielne, no zápas v San Jose dá jednoznačnú odpoveď na otázku, ktorá z dvoch dám je lepšou bojovníčkou MMA. Carano má výhodu lepšej techniky, dokáže produkovať rýchle a nebezpečné kombinácie, zatiaľ čo Santos je známa vďaka nebezpečným rukám a tvrdým úderom. Takticky dobre pripravená Gina, je silná hlavne na nohách, no je otázne, či dokáže ubrániť súperkine takedowny, po ktorých by musela čeliť ťažkému ground and pound. Brazílčanka má inštinkt zabijaka, no jej súperka môže svojich kritikov zaskočiť vlastnou silou, keďže množstvo ľudí zaujatých jej výzorom, prehliada silu a rýchlosť, ktorou v klietke boduje.