sob10202018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

UFC 100: Making History - pohľad na turnaj

LAS VEGAS, 10. júl 2009 -- Po prvom turnaji na území Nemecka sa UFC znova vracia do svojej domovskej arény v Mandalay Bay Events Center, kde to však bude tento krát omnoho slávnostnejšie. Najväčšia svetová organizácia mixed martial arts, ktorá sa neustále rozširuje do nových a nových krajín po celom svete, usporiada 11. júla (u nás 12. júl) event s poradovým číslom 100. Stovka je dôvod na oslavu v každej „dobrej rodine" a Ultimate Fighting Championship nepatrí medzi výnimky. Víkend, obohatený o prvé FAN EXPO pre fanúšikov organizácie či prvou televíznou zmluvou s mexickou televíziu, ponúkne najväčšiu lahôdku ako inač v klietke, kde sú pripravené mimoriadne atraktívne súboje a hneď dva zápasy o titul šampióna.

Po nedávnych oslavách japonskej Shooto má rodinka mixed martial arts ďalší dôvod na sfúknutie sviečok a samozrejme aj poriadnu porciu tvrdých úderov, a úspešne dotiahnutých techník. UFC 100: Making History si zaslúži pozornosť fanúšikov MMA a na našej stránke jej ako prvý článok venujeme tento pohľad na jednotlivé zápasy večera.

Matt Gracie vs. Shannon Gugerty
Gracie, zápasník z Oklahomy, si zmeria sily v súboji so zverencom Deana Listera - Shannonom Gugertym. Bude to zaujímavé porovnanie dvoch rozdielnych štýlov boja, na jednej strane kvalitný zápasník a na druhej talentovaný submission fighter. Gracie vo všetkých svojich zápasoch ukázal bojovnosť a predviedol pôsobivé ground and pound. Pri svojich wrestlerských schopnostiach by mal byť schopný dostať súpera na zem a doraziť ho údermi. Gugerty sa bude spoliehať na nasadenie techniky a teda ukončenie boja po submission. Rozhodujúcim faktorom môže byť fakt, či sa Gracie dokáže vyhnúť súperovým technikám. Ak áno, zápas môže získať rovnako na body po troch kolách.

CB Dolloway vs. Tom Lawlor
Finalista TUF 7 Dolloway narazí na iného účastníka The Ultimate Fighter - Toma Lawlora, ktorý si odbije premiéru v strednej váhe. Dolloway je lepším bojovníkom tak na nohách ako aj na zemi. Silnou stránkou jeho súpera je zápasenie, no CB je z tejto dvojice taktiež lepším wrestlerom, čo bude pre Lawlora ďalšou komplikáciou. Snáď jeho jedinou šancou bude prekvapiť súpera úderom alebo nasadením techniky, v prípade, ak sa Dolloway dopustí nejakej chyby. Najpravdepodobnejšie je však víťazstvo Dollowaya už v prvom kole.

Dong Hyun Kim vs. TJ Grant
V súboji vo velterovej váhe sa stretne neporazený Kórejčan Kim s Kanaďanom Grantom. Grant je náhradou za krajana Gouleta, ktorý zo súboja vypadol kvôli zraneniu. Dong Hyun prehral v ostatnom súboji na body s Parisyanom, no zápas nakoniec nemal víťaza, keďže jeho súper bol pozitívne testovaný na utišovače bolesti.  Na oboch stranách klietky budú stať vyrovnaný súperi. V posedných dvoch zápasoch mal Kim problémy s výdržou a to môže byť jedným z rozhodujúcich faktorov. Ak dokáže Grant na súpera vyvinúť dlhší tlak, bude mať šancu získať víťazstvo na body. Ak bude Kim vo forme, môže to dopadnúť rovnako aj naopak.

Jon Jones vs. Jake O'Brian
Jones, jeden z nových objavov UFC v poloťažkej váhe, sa predstaví v zápase s bývalým univerzitným zápasníkom O'Brianom. Jon je najnádejnejším nováčikom vo váhe do 93 kg a postupným napredovaným po rebríčku vo svojej kategórií získava čoraz viac skúsenosti. O'Brian prešiel o váhu nižšie, no ani vo víťaznom súboji s Wellischom nepôsobil príliš dobrým dojmom. Jones je zjavne lepším z tejto dvojice a víťazstvo by mu mal zaručiť boj v postoji, kde môže súpera dostať pod tlak bohatou technikou úderov. Jedinou šancou pre O'Briana bude dostať súpera na zem a udržať ho na chrbte.


Jim Miller vs. Mac Danzing
Submission fighter z východného pobrežia USA Jim Miller narazí na víťaza TUF 6 - Maca Danziga. Miller vstúpil do UFC dvomi pôsobivými víťazstvami, no v poslednom súboji nestačil na Maynarda. Danzing prehral svoje dva ostatné zápasy a teraz už potrebuje zabrať naplno. Obaja bojovníci majú dosť podobný štýl boja, no o niečo komplexnejší je Miller. Bližšie k víťazstvu bude mať zrejme ten, ktorý sa predvedie, ako lepší zápasník a teda dokáže diktovať tempo a spôsob boja.


Stephan Bonnar vs. Mark Coleman
Bonnar, finalista prvej sezóny TUF, si zmeria sily s bývalým šampiónom v ťažkej váhe Colemanom. Obaja majú za sebou prehru a potrebujú zvíťaziť, aby nestratili miesto medzi bojovníkmi vo váhe do 93 kg. Pri pohľade na ich kariéru je zrejme, že Bonnar je momentálne rýchlejším a tiež kvalitnejším bojovníkom. Rozhodnúť však môžu zápasnícke schopnosti a tam vedie Coleman. V prípade Marka môže byť dôležitým faktorom aj výdrž, ak nebude stačiť s dychom, podobne ako v ostatnom súboji, dá sa predpokladať, že ho Bonnar v závere súboja dostane pod tlak údermi. Ak bude Coleman v dobrej kondícií, jeho wrestling a silné ground and pound môžu rozhodnúť.

Yoshihiro Akiyama vs. Alan Belcher
Bývalý šampión Hero's Akayama sa predstaví v súboji so zverencom Duke Roufusa - Alanom Belcherom. Pre Yoshihira to bude dlho očakávaný debut v UFC, zatiaľ čo sa Belcher pokúsi prekvapiť ďalšieho bojovníka, ktorý si to do klietky namieril z japonskej organizácie DREAM. V postoji majú obaja svoje kvality, ak porovnávame ich schopnosti a techniku. V minulosti dokázali, že si na nohách dokážu pripraviť cestu k víťazstvu. V prípade boja na zemi by mal mať výhodu Akiyama, no jeho súper sa v poslednom období v tejto činnosti výrazne zlepšil. Šance na víťazstvo sú pomerne vyrovnané, no favoritom je Yoshihiro. Ak sa sústredí na svoju techniku, bude na dobrej ceste k víťazstvu. Pre Belchera bude kľúčové využitie prípadných súperových chýb.


Jon Fitch vs. Paulo Thiago
Fitch, bývalý vyzývateľ šampióna vo velterovej váhe, narazí na neporazeného Brazílčana Thiaga. S oboma bojovníkmi sa už v blízkej budúcnosti počíta ako s možnými súpermi pre šampióna vo váhe do 77 kg. Jon sa bude tiež snažiť pomstiť svojho tímového partnera Koschecka, ktorý od Brazílčana utrpel v úvode roka tvrdú porážku a v tomto súboji bude zrejme musieť Paulo ukázať viac než len tvrdé údery. Fitchovou silnou stránkou je wrestling, kde môže dostať súpera pod kontrolu a nedovoliť mu využiť jeho jiu-jitsu. Thiago sa zrejme zameria na boj v postoji a prípadne na zem, tam by mu vyhovovala pozícia na vrchu. Zatiaľ čo na nohách sa bude Fitch snažiť o boj v klinči, Thiago bude zrejme vyhľadávať boxerské výmeny, kde môže uspieť podobne, ako v súboji s Koscheckom.


Michael Bisping vs. Dan Henderson
Bývalý šampión Cage Rage Bisping sa v súboji trénerov z ostatnej sezóny TUF postaví bývalému šampiónovi PRIDE Hendersonovi. Angličanove najsilnejšie stránky sú wrestling a boj v postoji, no oboje mu v tomto súboji môžu skôr priniesť prehru. Skúšať na Hendersona zápasnícke ťahy je nešťastnou voľbou pre väčšinu bojovníkov a Bisping by nemal byť výnimkou. Ani výber boja v postoji nie je veľmi vhodnou stratégiou, hoci dáva Michaelovi o niečo väčšie šance. Danova pravačka je jednou z najnebezpečnejších zbraní v MMA a jeho brada tvrdá ako skala. Henderson už knockoutoval mnoho svojich súperov a Bisping by nebol určite prvým. Hlavne výborné zápasnícke kvality by mali byť pre Henda kľúčovou zbraňou.


Georges St-Pierre vs. Thiago Alves
St-Pierre, úradujúco šampión vo velterovej váhe, bude svoj titul obhajovať proti členovi American Top Teamu Alvesovi. Georges je momentálne jedným z najdominujúcejších bojovníkov v MMA, no jeho súper by mohol byť jeho najťažšou skúškou v poslednom období. Predovšetkým nečakaná prehra so Serrom pridáva fanúšikom Alvesa na očakávaniach, no St-Pierre je mimoriadne kvalitný a všestranný nato, aby si pás pre šampióna udržal. Thiago je nesmierne silným bojovníkom vo váhe do 77 kg, má výborne kopy a veľmi nebezpečné údery. Jeho najväčšie kvality však môže súper pochovať úspešným takedownom, po ktorom by mal jednoznačne dominovať a postupne odobrať vyzývateľovi v boji o titul potrebné sily. St-Pierre je veľmi inteligentným a schopným bojovníkom, ktorý dokáže výborne zvládať aj ťažké súboje, čo naposledy dokázal v zápase s BJ Pennom.

Brock Lesnar vs. Frank Mir
V boji o zjednotenie titulu bude premožiteľ Coutura - Brock Lesnar bojovať proti špecialistovi na submission Mirovi. Po ich prvom vzájomnom súboji, na UFC 81, už dnes asi málokto pochybuje, že Mir môže poraziť obrovského súpera bez použitia jednej zo svojich techník na zemi, no ešte menej fanúšikov očakáva, že by sa Lesnar znova dopustil podobne hlúpej chyby. Mir čaká na pás pre šampióna už pomerne dlhú dobu, pričom mu jeho cestu skomplikovala ťažká dopravná nehoda. Frank, ako budúci šampión zatiaľ vždy zakopol o ground and pound. Jeho prvá prehra prišla s Freemonom po úderoch na zemi, druhýkrát ho na zemi dorazil Cruz a zatiaľ naposledy Vera, takisto po GnP. Pri takmer nebraniteľnom ground and pound, ktorý v klietke Lesnar predvádza je ťažko očakávať, že Mir svoju nočnú moru tento krát prekoná. V každom prípade to bol práve Frank, ktorý dokázal Brocka zatiaľ ako jediný poraziť. Hoci jeho údery v súboji s Nogueirom dávajú jeho priaznivcom nádej, že dokáže prekvapiť súpera aj v postoji, väčšina však jeho výkonu z tohto zápasu neprikladá príliš veľkú hodnotu. Niečo podobné však môžeme povedať aj o Lesnarovi, ktorý v poslednom súboji porazil „z dôchodku" sa vracajúceho Coutura. Až na konci UFC 100 sa dozvieme, ktorý z kandidátov na právoplatný titul v ťažkej váhe dokázal v poslednom období viac napredovať.