štv04022020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Krátky pohľad na DREAM.9 Featherweight GP 2nd Round

JAPONSKO, 18. máj 2009 -- Budúci týždeň sa v Yokohame pokúsi DREAM prelomiť slabú sledovanosť svojich turnajov a v snahe prilákať domáce publikum, tak do hľadiska Yokohama Arény, ako aj pred televízne obrazovky, pribudli na fight card súboje tkz. Super Hulk GP. V ten istý večer bude štyrmi zápasmi pokračovať grand prix v perovej váhe a rozhodne sa aj o novom šampiónovi v strednej váhe - to všetko už na turnaji DREAM.9. Poznáme už aj prvé oficiálne oznámene súboje pre DREAM.10 - rozhodlo sa o semifinálových dvojiciach pre GP vo velterovej váhe. V nej má domáca krajina už iba jedného zástupcu, no zároveň aj najväčšieho favorita na zisk titulu.

Druhý rok existencie DREAMu priniesol organizácií problém so sledovanosťou. Po hroznom TV ratingu otváracej grand prix v perovej váhy, ktorá v ringu priniesla len málo zaujímavých momentov, prišlo o poznanie atraktívnejšie prvé kolo GP vo velterovej váhe, no diváci si cestu k obrazovkám opäť nenašli. V krajine vychádzajúceho slnka klesá záujem o MMA, čo v nedávnom rozhovore potvrdil aj Takanori Gomi a to núti najväčšiu japonskú organizáciu mixed martial arts meniť pôvodne plány a „plátať" diery vo fight card.

Na DREAM.9 boli naplánované súboje druhého kola GP v perovej váhe, no úvodne kolo turnaja do 63 kilogramov naznačilo, že premiérová grand prix tejto váhy na veľkej scéne nie je pre domácich fanúšikov príliš atraktívna. Zárukou sledovanosti nemusí byť ani fenomenálny Norifumi "KID" Yamamoto, ktorý sa do ringu vracia po takmer rok a pol dlhej prestávke. Japonsko má k tomu v osmičke účastníkov GP ešte piatich bojovníkov a zostavenie dvojíc pre druhé kolo im dáva reálny predpoklad, že v semifinále to bude iba domáca „jazda".

Zápasy druhého kola GP v perovej váhe:
Abel Cullum (USA) vs. Hideo Tokoro (Japonsko)
Masakazu Imanari (Japonsko) vs. Bibiano Fernandez (Brazília)
Yoshiro Maeda (Japonsko) vs. Hiroyuki Takaya (Japonsko)
Norifumi Yamamoto (Japonsko) vs. Joe Warren (USA)

V konkurencií skúsených domácich borcov sú prakticky všetci traja zahraničný zástupcovia outsidermi - Warren absolvuje ešte iba svoj druhý zápas v MMA, Fernandez siedmy. Spoločne s Cullumom tak majú na konte 23 súboj. Oproti ním majú domáci spolu 136 súboj (z toho Maeda - 32, Imanari - 33 a Tokoro - 35). Dvojice už síce poznáme, no šíria sa klebety o zmene pravidiel, konkrétne dĺžka kôl, používanie kolien na zemi a dokonca by sa semifinále a finále nemuselo konať v ten istý večer.

Sledovanosti by mal pomôcť aj boj o titul, naposledy sa o pás pre šampióna bojovalo v septembri minulého roku. Zhodou okolnosti je v hre práve ten istý opasok. Už bývalý šampión v strednej váhe Gegard Mousasi prešiel do poloťažkej váhy a tak je titul do 84 kilogramov voľný. Súboj o nového šampióna bude navyše odvetou z druhého kola GP tejto váhy. Vtedy porazený Jason "Mayhem" Miller síce po prehre oznámil ukončenie kariéry, no ukázalo sa, že to bolo urýchlené rozhodnutie a "Mayhem" sa do DREAMu vráti už ako čerstvý šampión novovzniknutej Kingdom MMA. Ronaldo "Jacare" Souza skončil až vo finále grand prix a zapnúť si pás pre šampióna mu zabránil až málo výdaný knockout po kope zo zeme.

Súboj o uvoľnený titul DREAM v strednej váhe:
Jason Miller (USA) vs. Ronaldo Souza (Brazília)

Bez predošlého varovania oznámila organizácia prvé kolo Super Hulk GP. Hlavný muž DREAMU Keiichi Sasahara pred časom hovoril o zorganizovaní turnaja bez váhového limitu, kde by sa mali objaviť hviezdy ako Fedor Emelianenko, Josh Barnett, Mirko CroCop či Tim Syliva, a ktorý mohlo byť zrealizovaný ešte v tomto roku. Snáď odvážny plán nezapadne prachom, pretože grand prix so Sappom, Nortjem, Choiom alebo bývalou bejzbalovou hviezdou určite nie je to pravé.

Turnaj s označením Super Hulk určite zaskočil aj znalého fanúšika MMA, no ak ste na internete zbadali promo video k turnaju, je viac než jasné, že DREAM stavil na šou, ktorá v Japonsku lámala divácke rekordy. Stačí pripomenúť, že súboje v štýle Bob Sapp vs. Akebono mali rekordnú sledovanosť, tak priamo v arénach, ako aj pred televíznymi obrazovkami. Promo video, pripomínajúce komiks s nadprirodzenými hrdinami, predstavilo ôsmich účastníkov GP. O zábavu sa postarajú traja „nadprirodzený obri" - Sapp, Nortje Choi, bývalý „nadprirodzený bejzbalista" Canseco, zhasnutá hviezda Sokoudjou, domáci superhrdina Minowaman, stále obľúbený „tvrdohlavec" Hunt a výborný Mousasi. V Yokohame to bude veľmi pripomínať silvestrovskú šou, nakoniec aj na plagáte sa objavil veľkolepý ohňostroj.

Po zahanbujúcej prehre s Artsom, v Amsterdame 2008, sa Bob Sapp naplno venuje už iba MMA - naposledy zvíťazil v súboji na Dynamite, kde porazil hrdinu z japonského anime. Z dvoch súbojov podľa pravidiel MMA v roku 2008 však skôr zaujal prehrou s iným účastníkom Super Hulk GP s Nortjem na turnaji Strikeforce (TKO v úvode prvého kola). Jan "Giant" Nortje sa pod pravidlami mixed martial arts neobjavuje príliš často - v roku 2008 nastúpil iba v spomenutom súboji so Sappom, ktorého dokázal rýchlo poraziť. Popri tom sa dvakrát predstavil na turnajoch K-1 a proti Aertsovi dokázal ustáť takmer celý zápas (TKO až pred koncom tretieho kola). Hong Man Choi sa v MMA doteraz ukázal vždy iba posledný deň v roku (Dynamite 2006, 2007 a 2008), no obrovský bojovník K-1 má bohaté skúsenosti z tradičného kórejského zápasenia ssireum. Minulý rok mu príliš nevyšiel a prehral všetky svoje súboje - dvakrát v K-1, raz v MMA. Určite najnečakanejším menom do Super Hulk GP je Jose Cancesco, bývala bejzbalová hviezda Major League Baseball v USA. Rodeného Kubánca preslávilo okrem titulov a ocenení v bejzbale aj priznanie sa k užívaniu dopingu. Škandál bol o to väčší, že v knihe, v ktorej sa spovedal, menoval aj svojich spoluhráčov a dokonca tvrdil, že v dopingu je zapletených 85 % hráčov ligy. Čím zaujme v ringu, tak to je veľkou otázkou.

Ešte pred viac než rokom veľmi žiadaný borec Rameau Thierry Sokoudjou dostal v UFC rýchlo padáka a z hviezdy, ktorá zažiarila na posledných turnajov PRIDE sa za pár mesiacov stal iba priemerný bojovník, ktorého by sme už ťažko hľadali v rôznych rebríčkoch kvality. Jeho pád bol snáď ešte rýchlejší ako jeho cesta nahor, no v Japonsku sa na bývalé hviezdy nezabúda a rodený Kamerunčan má v konkurencií obrov znova šancu rýchlo zažiariť. Mark Hunt, jedna z najobľúbenejších postav K-1 a PRIDE má už najlepšie roky za sebou a už len ťažko môže svoju kariéru znovu naštartovať. Šokujúci kráľ K-1 z roku 2001 a premožiteľ CroCopa Wanderleia Silvu v ringu PRIDE, sa z víťazstva tešil naposledy ešte v roku 2006. Pri veľkom návrate do K-1 si ho dokonale vychutnal Schilt, ktovie kedy najbližšie uvidíme od Holanďana ďalší kop z otočky. Naposledy pre zmenu inkasoval bleskový knockout od „maličkého" Mahoefa v súboji Dávida s Goliášom - už ani tá brada nie je to čo bývala. Napriek zlým výsledkom ho charizmou v turnaji môže prekonať iba domáci Minowa. Pre bývalú tvár japonského pro-wrestlingu to bude v Yokohame už jeho osemdesiaty zápas v MMA!!! V roku 2008 stihol odbúchať päť súbojov a hoci bilancia 3-2 nepatrí medzi najlepšie, pri borcovi, ktorý množstvo súbojov bojoval s omnoho ťažšími súpermi nie je štatistika ten najdôležitejší ukazovateľ. Medzi ôsmimi účastníkmi Super Hulk GP jednoznačne vyčnieva Gegard Mousasi a to vôbec nie rozmermi, ale kvalitou a pozíciu, ktorá mu momentálne vo svete MMA patrí. S bilanciou 24-2 (1 remíza) sa už bývalý šampión DREAM v strednej váhe rozhodol prejsť o váhu vyššie. Jediný z osmičky, ktorý sa objavuje v rebríčkoch najlepších bojovníkov si svoju premiéru v poloťažkej váhe vyskúša v turnaji, kde sú kilogramy priam na rozdávanie - Sapp 147,5 kg, Choi 148,5 kg a Nortje 149,5 kg.

Zápasy prvého kola Super Hulk GP:
Hong Man Choi (Kórea) vs. Jose Canseco (Kuba)
Gegard Mousasi (Arménsko) vs. Mark Hunt (Nový Zéland)
Jan Nortje (Juhoafr. rep.) vs. Rameau Thierry Sokoudjou (Kamerun)
Bob Sapp (Austrália) vs. Ikuhisa Minowa (Japonsko)

„Nepoznám Hulka ani Cancesca, no ja vám ukážem niečo skutočné. Ukážem vám skutočný boj a prinútim divákom pri obrazovkách pochopiť, že MMA je úžasné.", reagoval na otázku o Super Hulk GP Tatsuya Kawajiri, ďalšia tvár, ktorá sa predstaví v ringu. V zapätí dodáva, že chápe zaradenie podobných súbojov na fight card, keďže iba bojovníci ako on viac divákov k obrazovkám neprilákajú. Jeho posledný zápas bol práve na diváci nezaujímavom DREAM.7, kedy až na súboj Ishida vs. Nakamura, nepripravili organizátori žiaden kvalitnejšie obsadený zápas. Priemerného súpera teraz Kawajiri vystrieda za jedného z najlepších borcov v ľahkej váhe JZ Calvana. Calvan, jeden z favoritov vôbec prvej grand prix, ktorú DREAM zostavil, sa v ringu neukázal práve od otváracieho kola GP v ľahkej váhe. Od dvojzápasu s Aokim prešiel už viac než rok a po zrušenom súboji na Dynamite sa už snáď dvojnásobný šampión K-1 HERO's znova ukáže medzi povrazmi. Súboj dvoch svetovo uznávaných postáv v ľahkej váhe bude jedným z vrcholov večera, hoci je to jediný zápas, v ktorom „o nič nejde" (ostatné súboje sú bojmi v GP resp. bojom o titul).

Zápas v ľahkej váhe:
Tatsuya Kawajiri (Japonsko) vs. JZ Calvan (Brazília)

26. mája v Yokohama Aréne teda pôjde DREAMu o veľa, s klesajúcim záujmom o ich turnaje, je budúcnosť organizácie ohrozená a preto dostane po prvýkrát na ich akcií veľký priestor aj šou, ktorá v minulosti prilákala rekordný počet divákov.