štv04022020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

DREAM.8 Welterweight GP 2009 1st Round - reportáž

NAGOYA, 05. apríl 2009 -- Druhý turnaj organizácie DREAM v roku 2009 pripravil pre fanúšikov MMA a zvlášť japonského mixed martial arts „chutnú maškrtu". Prvé kolo welterweight grand prix doplnil jeden súboj featherweight grand prix, do Japonska sa vrátil "Ninja", na fight card boli hviezdy ako Minowaman, Vitor Ribeiro, Monson či Kharitonov a „čerešničkou" bol hlavný súboj večera medzi dvomi vynikajúcimi bojovníkmi: Sakurai vs. Aoki. V Nagoya bolo opäť cítiť vôňu bývalej PRIDE, kdeže sa počas večera v ringu vystriedali viacero mien zo zaniknutej organizácie.

 

Napriek tomu, že featherweight GP patril úvodný turnaj DREAM v tomto roku, aj na jej druhý event sa dostal zápas z úvodného kola turnaja do 63 kilogramov. Pre zranenie hrozilo, že "DJ Taiki" nebude môcť do grand prix nastúpiť a miesto hľadania nového bojovníka sa organizácia rozhodla presunúť jeho súboj s Tokorom o event neskôr.

Featherweight GP otvorilo na DREAM.7 šesť súbojov s mimoriadne rozmanitými bojovníkmi, kde nechýbal majster sveta v BJJ, majster sveta v zápasení a šampióni viacerých organizácií. Víťazov otváracieho kola, menovite: Fernandesa, Warrena, Culluma, Millera, Takayu Imanariho, doplní v druhom kole turnaja víťaz zápasu Tokoro vs. "Dj Taiki" a najväčší favorit GP Norifumi "KID" Yamamoto, ktorý v poslednom období zápasil so zraneniami a dostal od DREAM „voľnú kartu" do ďalšieho kola.

V roku 2008 zorganizoval DREAM dve grand prix: vo váhe lightweight a middleweight. V tomto roku si opäť naplánoval dva eliminačné turnaje. Featherweight sa už rozbehol, welterweight práve na DREAM.8 ponúkol svoje prvé kolo. Boj vo váha do 76 kilogramov začal o niečo skromnejšie a na štartovacej čiare sa ocitlo „iba" osem bojovníkov. Najväčšie zastúpenie mali tradične domáci borci (4), po jednom zástupcovi mali v turnaji Kanada, Brazília, Litva a USA.

Pri zostavovaní zápasov sa opäť prejavil už tradičný postup organizácie a hneď v otváracom kole sa proti sebe postavili dvaja veľký favoriti grand prix. Môžeme povedať, že dvaja najväčší favoriti, navyše obaja Japonci. Skúsený Sakurai sa o miesto v druhom kole musel pobiť s čoraz väčšou hviezdou Aokim. Súboj dvoch rozdielnych borcov, kde jeden je už pomaly na konci svojej kariéry a ten druhý ju ešte len poriadne naštartoval, bol veľkým „ťahákom" eventu. Zápas bol navyše odvetou z minulosti, kedy sa dvojica stretla v menšej organizácií a z víťazstva sa tešil Sakurai. Prešlo však niekoľko rokov a fanúšikovia MMA boli plný očakávania, či dokáže Aoki využiť svoju súčasnú výbornú formu a odplatí sa za prehru, hoci aj v ťažšej váhe, než v ktorej pravidelne nastupuje.

Podobne ako prvý súboj, pripomínali aj ostané tri meranie síl skúsenosti s mladosťou. V rohu „novej krvi" stáli: majster sveta v BJJ Galvao a dvaja bojovníci s veľkou knockoutovou silou Zaromskis High. Z rohu „veľkých skúsenosti" sa im postavili: veterán WEC Alessio a dvaja domáci borci IkemotoShirai.

Päť zápasov grand prix doplnilo ešte päť superfightov, ktoré otvorili celý event. Podobne ako v predošlých turnajoch, aj teraz bola fight card plná mien, ktoré sa objavovali v bývalých organizáciách PRIDE a K-1 HERO's. Večer žačal súbojom dvoch domácich bojovníkov, ktorý svoju kariéru začali v japonskom pro-wrestlingu: Minowaman vs. Shibata. Kyokushin karate má obrovské meno v K-1, no už má svojho zástupcu aj v DREAM v podobe Brazílčana Nakaharu. Ten sa v druhom súboji večera stretol s Oyamom. Do ringu sa po dlhej dobe vrátil skvelý Ribeiro a svoju „premiéru" si odbúchal s Nagatom. Ďalším navrátilcom je "Ninja" Rua, ktorý sa po takmer troch rokoch znova objavil v Japonsku - pri návrate ho v ringu čakal Fukuda. Poslednú dvojicu tvorili veľmi uznávaný borci: Kharitonov vs. Monson.

Pozrime sa bližšie na jednotlivé zápase dvoch grand prix, ktoré pokračovali resp. začínali na turnaji DREAM.8:

Hideo Tokoro vs. "DJ Taiki"

O poslednom zástupcovi v najlepšej osmičke vo featherweight turnaji sa rozhodovalo v akomsi predsúboji prvého kola welterweight GP. Hideo Tokoro patrí medzi najznámejších a najobľúbenejších japonských borcov, aj napriek nie príliš zvučnej bilancií. Skúsený veterán ZST a K-1 HERO's je nebezpečne hlavne na zemi a vďaka svojmu agresívnemu prejavu v snahe o nasadenie techniky je veľmi atraktívnym bojovníkom. Z dvadsiatich víťazstiev získal až trinásť po submission. Vynikajúci grappler napriek svojím nesporným kvalitám zatiaľ stále nezískal väčší úspech. S grand prix nemá práve najlepšie skúsenosti, dvakrát neuspel v prvom kole HERO's middleweight GP (do 70kg) a hoci v druhom prípade nakoniec dostal miesto v ďalšom kole, znova prehral. Mierneho outsidera robil z "DJ Taikiho" hlavne fakt, že nie je takým známym ako jeho súper. Zápasník s výborným stand-upom je veteránom organizácií Pancrase a DEEP a snáď najviac na seba upozornil v poslednom súboji s Maruyamom, ktorý bol priamym bojom o účasť vo featherweight turnaji DREAM. V mimoriadne strhujúcom súboji dokázal zvíťaziť na body, no kvôli zraneniam, ktoré si z neho odniesol sa jeho zápas v turnaji musel posunúť z DREAM.7 až na DREAM.8. Za sebou má štvorzápasovú sériu bez prehry a naposledy ho dokázal poraziť Sandro, účastník featherweight GP Sengoku. Navrch v postoji mal mať práve Taiki, ktorý je dobrý zápasník a ma nebezpečné ruky. Ak by dostal súpera na zem, dokáže efektívne využiť svoje GnP. Ani Tokoro nie je v postoji bezzubý, no najviac sa mohol spoliehať na svoje grapplerské schopnosti na zemi.

John Alessio vs. Andre Galvao

Prvé kolo welterweight GP otváral súboj bez domácej účasti. Kanaďan John Alessio je mimoriadne skúseným borcom. Veľmi všestranný bojovník má skúsenosti z organizácií KOTC, UFC, PRIDE, WEC či Elite XC a v štatistikách už takmer štyridsať zápasov MMA. Ako mladší dosahoval úspechy na bicykli, neskôr presedlal na mixed martial arts a v súčasnosti je členom známeho tímu Xtreme Couture. Naposledy strávil dlhšie obdobie v organizácií WEC (2006-2008) a svoje pôsobenie ukončil s bilanciou 5-2 (3 víťazstva pred limitom, všetky tri po submission). Podobne ako iný jeho krajan v turnaji (Nakahara), má aj Andre Galvao za sebou ešte iba dva zápasy MMA. V oboch zvíťazil a jeho meno sa už začalo spomínať v súvislosti so svetlou budúcnosťou v tomto športe, aj napriek tomu, že sa na boj v postoji príliš spoliehať nemôže. Je hlavne excelentný grappler, viacnásobný svetový šampión v jiu-jitsu (2005 a 2008) a zatiaľ svoj talent úspešne využíva aj v MMA. Vo svojej váhe nemá príliš veľa vyrovnaných konkurentov, čo sa týka boja na zemi. Trénoval chvíľu v tíme Xtreme Couture a pomáhal Wanderleiovi Silvovi v príprave na súboj s Liddellom. Je otázne, ako sa obaja súperi navzájom poznajú, keďže sa práve pred UFC 79 (Silva vs. Liddell) stretli v jednom tíme - Xtreme Couture. Alessio nemá síce najlepší stand-up, no mala to byť jeho najväčšia zbraň v otváracom zápase GP. Na zemi jeho schopnosti jiu-jitsu určite nemôžu stačiť na Galvaa a ten sa bezpochyby bude snažiť dostať boj na podlahu ringu.

Marius Zaromskis vs. Seichi Ikemoto

Druhý súboj welterweight GP mal byť zárukou nonstop akcie. Zrejme najnečakanejšie meno v turnaji je Marius Zaromskis. Výborný litovský kickboxer je veteránom bývalej Cage Rage, kde sa stal postrachom vo svojej váhe a v GP je akýmsi zástupcom z Británie. Pomerne nová tvár v MMA zatiaľ prehrala iba s jedným menom, no dvakrát. Porazil ho iba Che Mills, ktorý momentálne bojuje v najnovšej sérii TUF. Všetkých osem víťazstiev dosiahol pred limitom, sedem po KO. Ešte nikdy v jeho zápasoch nemuseli o víťazovi rozhodovať až rozhodcovia. Polovicu víťazstiev získal počas prvého kola. Seichi Ikemoto je veľmi skúseným domácim borcom, ktorý dokáže byť nebezpečný tak v postoji ako aj na zemi. Veterán Shooto a DEEP, ktorý sa predstavil aj v bývalej PRIDE už stál v ringu proti tým najlepším (Aoki, Alvarez, Edwards či Daisuke Nakamura) a hoci ťahal za kratší koniec, má v štatistikách napr. až dva víťazstva nad známym Hasegawom. Miesto v grand prix si vybojoval víťazstvom na turnaji DEEP, kde zničil Monma rýchlym knockoutom za necelé dve minúty boja. Naposledy prehral s Nakamurom, ešte v bývalej PRIDE. Od vtedy má výbornú bilanciu 4-0 (1 remíza). Víťazstva si rozdelil rovnomerne, dva na body a dva pred limitom (1 submission, 1 TKO). Ikemoto mal byť nebezpečným na zemi, kde jeho súper nie je práve doma a hrozilo by mu veľké nebezpečenstvo rozhodnutia po submission. Zaromskis je jednoznačne lepší v postoji, než na zemi a hoci, nemá pred súperom na nohách taký náskok, aký má jeho súper v boji na zemi, Marius má obrovskú knockoutovu silu a tá mohla byť rozhodujúca.

Jason High vs. Yuya Shirai

Yuya Shirai je japonským veteránom organizácií DEEP a M-1 Challenge. Judista a bojovník sambo, ktorý nemá veľmi luxusné štatistiky, dokázal v posledných dvoch rokoch šesťkrát zvíťaziť a dvakrát prehral, no po veľmi vyrovnaných súbojoch. Nepatrí medzi borcov s veľkou knockoutovou silou a cíti sa lepšie skôr na zemi. Miesto v turnaji si musel podobne ako jeho krajan Ikemoto vybojovať v turnaji DEEP. Svojho kórejského súpera porazil po škrtení v treťom kole. Jeho tímovým partnerom je známa tvár a momentálne borec bojujúci v UFC Ryo Chonan. Pre Shiraia je súboj na turnaji DREAM veľkou šancou zviditeľniť sa na veľkej scéne. Jason High bol naposledy k videniu na turnaji Affliction: Day of Reckoning a napriek rýchlemu knockoutuod Hierona je veľmi nádejným bojovníkom. Kvalitný zápasník prehral vo svojich doterajších siedmich zápasoch iba v tom poslednom a až na  jednu výnimku porážal svojich súperov pravidelne pred limitom, čo dokazuje jeho knockoutovu silu. Cenné sú hlavne víťazstvá nad veteránmi UFC - Burnsom a Giboonom. Po poslednej tvrdej prehre sa High nemusí obávať podobného výsledku, keďže jeho súper nie je veľmi agresívnym borcom a naposledy zvíťazil po KO pred tromi rokmi. Jeho silnou stránkou by mala byť veľká výbušnosť a pohyblivosť. Hoci nie je jednoznačne nebezpečnejší v postoji či na zemi, dokáže rozhodnúť súboj po KO aj po submission. Shirai má na svojej strane skúsenosti a mal by sa presadiť najmä na zemi, kde by mal mať nad súperom prevahu.

Hayato  Sakurai vs.  Shinya Aoki

Posledný súboj welterweight grand prix bol hlavným zápasom večera a atmosféra, ktorá ho obklopovala si to jednoducho zaslúžila. Prispieval k tomu fakt, že dvojica sa vo vzájomnom súboji stretla pred štyrmi rokmi na turnaji Shooto. Do druhého vzájomného súboja dvoch najväčších kandidátov na víťaza GP nastupoval ako mierny outsider Hayato "Mach" Sakurai. Mimoriadne skúsený bojovník s vyše štyridsiatimi súbojmi v MMA patrí už dlhé roky k tomu najlepšiemu vo váhe welterweight na svete. Veterán Shooto, DEEP či bývalej PRIDE je nebezpečným zápasníkom, kickboxerom a tiež kvalitným borcom na zemi. Shinya Aoki je veľmi známym menom a okrem iného súčasným a prvým držiteľ svetového titulu WAMMA v lightweight. Držiteľ čierneho pásu v BJJ a jude je napriek absencii kvalitného boja v postoji jedným z najuznávanejších borcov MMA bez rozdielu váhy. Geniálny grappler svojim excelentným jiu-jitsu ničí súperov a jeho výborné štatistiky pokazili iba tri prehry (Hansen, Sakurai, Nakao). V ich prvom súboji zvíťazil Sakurai na body po troch kolách. Dnes sú však okolnosti iné. Sakurai má už 33 rokov a jeho hviezda už pomaly upadá do zabudnutia. V posledných rokoch nemal príliš zvučných súperov a od vzájomného súboja má bilanciu 9-2. Aoki má odvtedy bilanciu 15-1, vypracoval sa na jednu z najväčších japonských hviezd MMA a je celosvetovo veľmi uznávaným bojovníkom. Pred zápasom boli karty rozdané pomerne jasne, ak dostane Aoki súpera na zem, má obrovskú silu poraziť ho po submission. Ak dokáže Sakurai udržať boj v postoji, mal by mať pri svojich kvalitách jasne navrch.

5. apríla 2009 sa v Nagoya začal boj o titul DREAM vo váhe welterweight a jedným súbojom pokračoval aj boj vo váhe featherweight...