pon10152018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

World Vicotry Road: Sengoku 7th Battle - reportáž

TOKIO, 20. marec 2009 -- Necelé dva týždne po úvodnom kole DREAM featherweight grand prix, odštartovala svoj vlastný turnaj vo váhe featherweight aj konkurenčná World Victory Road. Na svoj v poradí ôsmi turnaj, s označeným 7th Battle, zostavila všetkých osem súbojov prvého kola Grand Prix. So šestnástimi menami v turnaji sa najčastejšie spájali označenia ako talenty a nádeje MMA a napriek tomu, že sa ocitli v tieni bojovníkov DREAM, mali dosť nádeje a talentu nato, aby ho mohli prekročiť. Rok featherweight pokračoval tento krát v Tokiu a zápasy GP ešte doplnili dva neturnajové súboje.

Po zániku PRIDE vznikla na scéne MMA v Japonsku veľká diera. Napriek tomu, že v krajine vychádzajúceho slnka je viacero tradičných turnajov ako Pancrase, DEEP, Shooto či ZST, nielen domácim fanúšikom chýbala veľká organizácia, ktorá by spájala najlepších borcov z tých menších a získala si pozornosť tak doma, ako aj v celom svete mixed martial arts.

Sklamanie, ktoré nastalo po predaji PRIDE a hlavne po tom, čo bolo jasné, že sľuby nového majiteľa Zuffa (vlastniacej UFC a WEC) nebudú splnené, spojilo funkcionárov, bojovníkov aj fanúšikov a ešte počas roku 2007, kedy mala PRIDE svoj posledný turnaj, vytvorilo možnosti pre vznik novej organizácie.

Snaha a túžba prinavrátiť do Japonska niečo, čo mu desaťročie patrilo, zozbierala úrodu hneď dvakrát. Dnes majú fanúšikovia MMA po celom svete možnosť sledovať strhujúce turnaje DREAM a World Victory Road, ktoré sa hlásia k tradícií PRIDE.

Momentálne dve najväčšie organizácie mixed martial arts v Japonsku nie sú „dvojičky", veď svetlo sveta zazreli s odstupom štyroch mesiacov, sú skôr súrodencami a napriek tomu, že World Victory Road je v tieni DREAM, práve ona je prvorodeným dieťaťom japonskej MMA. Svoju históriu začala písať 15. októbra 2007.

Tak ako to pri súrodencoch býva, aj oni sa dosť od seba odlišujú. V DREAM sú súboje rozdelené na dva kola, prvé trvá desať minút a druhé päť minúť. V prípade, keď o víťazovi musia rozhodnúť bodový rozhodcovia, nebodujú sa jednotlivé kola, ale hodnotí sa celý zápas ako celok. Turnaje Sengoku sú časovo totožné s pravidlami amerických organizácií, v troch kolách sa bojuje po päť minút. Oproti DREAM ešte dovoľujú používanie kolien a stompov proti ležiacemu súperovi.

Všetky turnaje World Victory Road sú označované ako Sengoku a v roku 2008 nám organizácia ponúkla šesť eventov od prvého Sengoku až po Sengoku 6. V prvom roku existencie zorganizovali aj dva osemčlenné turnaje vo váhe lightweight a middleweight, podobne ako DREAM. Víťazi turnajov však nezískali pás pre šampióna GP ako to bolo zvykom v PRIDE a ako to urobil aj DREAM, no dostali iba šancu bojovať o prvé právoplatné tituly World Victory Road. Jorge Santiago Satoru Kitaoka, víťazi grand prix nakoniec v súboji o titul porazili Kazua Misakiho Takanori Gomiho a sú momentálne šampiónmi vo svojich váhach.

Prvé opasky pre šampióna rozdala WVR (World Victory Road) na prvom turnaji v roku 2009 a na tom ďalšom rozbehla už svoju tretiu, tento krát šestnásťčlennú, grand prix a vo váhe featherweight.

Bojovníci vo váhe featherweight dostali tento rok netradične množstvo priestoru, ktorý sa im v minulosti nedostával. Aj napriek tomu, že mnohé organizácie MMA po celom svete majú svojich šampiónov aj v nižších váhach ako je lightweight, ich súboje na veľkej scéne zatiaľ chýbali. Ani bývala PRIDE, ani momentálne najväčšia organizácia na svete UFC a až doteraz ani DREAM a WVR nedali možnosť najlepším bojovníkom vo váhe 60-66 kg a menej (často sa váhový limit jednotlivých organizácií líši) bojovať o ten najcennejší pás pre šampióna. Najcennejší už len preto, že by ho získali v jednom z najsledovanejších turnajov MMA na svete. Momentálne sú zrejme najviac cennými tituly vo WEC, ktorá je v porovnaní s ostatnými menšími organizáciami najznámejšia a najsledovanejšia.

Okrem rozdielu v pravidlách a trvania kôl sa grand prix World Victory Road líšila od DREAM aj váhovým limitom. Kým konkurenčný turnaj bol do 63 kg, limit Sengoku bol do 66 kg, rovnaký aký platí aj v už spomenutej americkej WEC.

Sedem účastníkov z turnaja bolo z Japonska, dvaja z USA a Kóreje a po jednom z Kanady, Veľkej Británie, Brazílie, Vietnamu a Portorika. Zaujalo zloženie zápasov, keďže sa ani v jednom nestretli dvaja domáci borci, čo znamenalo, že pri zhode okolnosti v ďalšom kole GP nemuselo mať Japonsko svojho zástupcu.

Podobne ako u DREAM ani v tomto prípade nie je prekvapením, že obsadenie GP je väčšine fanúšikov dosť neznáme a tak nepreskočte nasledujúce riadky, kde sú, predstavení všetci bojovníci z ôsmich súbojoch prvého kola turnaja.

Seiya Kawahara vs. Nick Denis

Prvý zápas večera spojil dvoch vyrovnaných borcov. Seiya Kawahara má iba 20 rokov, no už teraz sa mu v MMA veľmi darí. Vo svojom poslednom zápase bojoval o titul King of Pancrase vo váhe bantamweight a predviedol sa tvrdými kolenami, no doplatil na svoju neskúsenosť. Napriek sile na nohách, dovolil súperovi udržať boj na zemi a Manabu Inoue mu pripravil prvú prehru v kariére. Jednou z jeho zbraní sú údery na zemi z pozície na spodku, no nevýhodou je, že obyčajne nastupuje vo váhe do 61,5 kg. Kanaďan Nick Denis mal určite prevahu, čo sa týka váhy. Takmer celu kariéru strávil v KOTC a v MMA je stále neporazený. Podpísal zmluvu s Elite XC, no skôr než v nej dostal zápas sa organizácia rozpadla. Jeho sila je hlavne postoji, kde rozhodol až päť zo svojich šiestich súbojov. Prezentuje sa nátlakovým a agresívnym štýlom a všetky svoje víťazstva získal pred limitom. Keďže sa obaja bojovníci radi púšťajú do prestrelok a majú útočný štýl, neočakával sa príliš dlhý súboj. Miernu výhodu by mohol mať aj vďaka skúsenosti zo súboja o titul Kawahara. Od Denisa nemusel očakávať snahu bojovať na zemi, vďaka čomu sa mohol predstaviť v plnej sile na nohách. Faktom však je, že aj Kanaďan je hrozbou práve v postoji.

Tetsuya Yamada vs. Ronnie "Ushiwaka" Mann

V druhom zápase prvého kola grand prix sa stretol domáci mladík so skúseným Britom. Tetsuya Yamada je veľkou nádejou domácich. Tesne pred turnajom dokončil školu a jedným z jeho cieľov je pracovať v oblasti, kde bude pomáhať ľuďom. V MMA ma zatiaľ iba tri zápasy, všetky v organizácii ZST, no nastúpil v nej aj na viacero grapplingových súbojov. Na začiatku kariéry však dokazuje, že dokáže súperov porážať tak v postoji, ako aj na zemi. Angličan Ronnie Mann má výbornú bilanciu, ktorú mu trocha kazí iba jediná prehra. Veterán Cage Rage prehral iba so šampiónom tejto organizácie Robbiem Olivierom. Zriedkakedy svoje súboje nerozhodne pred limitom a polovicu svojich víťazstiev získal nasadením techniky na zemi. Je veľmi komplexným bojovníkom - výborný v muaythai, kvalitný v zápasení aj BJJ. Pre Yamadu to bol najťažší súper s akým zatiaľ bojoval. Napriek veľkému talentu je stále ešte veľmi mladý a nemá skúsenosti s plnými pravidlami mixed martial arts (ZST má špecifické pravidla). Mannova matka je Japonka a on prijal meno Ushiwaka, čím je pre japonské publiku ako cudzinec prijateľnejším. Stále sa zlepšujúci borec by mal súboj rozhodnúť aj vďaka svojím skúsenostiam.

Shintaro Ishiwatari vs. Chan Sung Jung

V poradí treťom súboji otváracieho kola GP proti sebe nastúpila prvá Japonsko - kórejská dvojica. Shintaro Ishiwatari zaujal v meraní síl s ďalším účastníkom turnaja Omigawom, keď v postoji úplne dominoval, predvádzajúc tvrdé kopy a naskočené údery. Zápas však skončil remízou, predovšetkým kvôli jeho neschopnosti ubrániť súperove takedowny. Všeobecne známym sa stal víťazstvom proti Itovizábery slamu, ktorým ho knockoutoval obleteli svet. Odvtedy si udržuje povesť veľmi atraktívneho borca, ktorý zaujme hlavne bojom v postoji. Chan Sung Jang je novou tvárou z Kóreje, ktorá si veľmi rýchlo urobila v MMA dobré meno. Prvé víťazstvo kariéry získal už nad spomenutým Omigawom a že to nebola náhoda potvrdil bleskovým knockoutom v nasledujúcom súboji, keď svojho súpera poslal rovno na dôchodok. Pred vstupom do mixed martial arts sa stal víťazom kórejskej reality šou, podobnej TUF alebo Contender, s názvom Street Fighter. Obaja dávajú prednosť boji v postoji, kde sú veľmi nebezpečný a menšiu výhodu by mal mať na nohách Ishiwatari, ktorý ma lepšiu techniku. Jung je však mimoriadne presný a vzhľadom na mizernú obranu takedownov jeho súpera, nemal mať problém preniesť boj na zem, tam ho buď kontrolovať alebo aj rozhodnúť.

Masanori Kanehara vs. Jong Man Kim

Ďalším zápasom grand prix bol opäť súboj Japonca s Kórejcom. Masanoti Kanehara strávil takmer celu kariéru v ZST, ktorá sa svojimi pravidlami líši od ostatných organizácií (nesmie sa v nej zatvoriť guard či udierať súpera na zemi a v prípade, že sa zápas nerozhodne pred limitom, automaticky skončí remízou). V posledných dvoch súbojoch sa ako zástupca ZST predstavil v organizáciách DEEP a Pancrase, keď najprv prehral na body s účastníkom DREAM grand prix Otsukom, no ďalšieho súpera už dokázal knockoutovať, čo mu zabezpečilo aj účasť v tomto turnaji. Jong Man Kim dokázal v roku 2007 ako neznámy borec poraziť, nie len v Japonsku veľmi uznávaného, Hiokiho. Zaujímavosťou je, že sa stretol v ringu hneď s piatimi účastníkmi turnaja, ktorý organizuje DREAM - s Maedom remizoval a Atsushi Yamamota dokonca porazil. Napriek tomu, že už viackrát zažiaril, pri pohľade na jeho bilanciu, kde prevládajú prehry je jasné, že nedokáže predvádzať vyrovnané výkony. Naposledy, napriek prevahe, získal s iným účastníkom DREAM grand prix - "DJ Taikim", iba remízu. Obaja uprednostňujú boj v postoji, kde mal Kanehara prevahu vo váhe a sile. No napriek tomu, že má oveľa krajšiu bilanciu v MMA, mimo ZST nebol zatiaľ až taký úspešný. Kim ma naopak veľké skúsenosti z ťažkých zápasoch a tých najlepších dokázal aj poraziť. Za sebou však mal sériu piatich zápasov bez víťazstva a zvyk nedržať si pozorne svoj kryt, keď začne byt unavený, čo mohol súper využiť.

Marlon Sandro vs. Matt Jaggers

Brazílsko - americký súboj bol jediným zápasom prvého kola GP bez domácej účasti. Momentálne najväčšou hviezdou tímu Nova Uniao je Jose Aldo, ktorý ničí súperov vo WEC. Marlon Sandro je jeho tímový partner a zbiera úspechy na opačnej strane zemegule. Momentálne je šampiónom Pancrase, v MMA zatiaľ stále bez prehry a okrem iných porazil aj "DJ Taikiho". Dalo by sa povedať, že je ešte kvalitnejší ako Aldo - je dôraznejší na zemi, lepšie boxuje a má väčšiu knockotovú silu. Napriek tomu, že svoje zápasy väčšinou nerozhoduje pred limitom, neznamená to, že to ani nedokáže. Vo svojom rohu bude navyše mať podporu borcov ako Aldo, Thiago Tavares či Viktor Ribeiro. Matt Jaggers je jedným z mnohých amerických bojovníkov, ktorý svoje schopnosti zo zápasenia dokázali preniesť aj do MMA. Bol výborný zápasník počas školy a v klietke už získal tituly šampióna KOTC vo váhe super lightweight a bantamweight. Jeho silná stránka však mohla byť v tomto súboji skôr jeho slabinou. Zdá sa, že akýkoľvek plán boja si Jaggers zvolil, zápas mal mať pod kontrolou jeho súper. Ak využije svoje schopnosti a prenesie boj na zem, bude mu od Sandra hroziť submission, ak boj udrží v postoji, nedokáže odolať súperovmu výbornému standupu. Snáď jedinou možnosťou, ako mohol Jaggers zabrániť jednému z favoritov turnaja postúpiť do ďalšieho kola, bolo prekvapiť ho tvrdým úderom a získať šokujúce víťazstvo.

Michihiro Omigawa vs. L.C. Davis

V piatom súboji grand prix sa predstavila najväčšia americká nádej v turnaji v meraní síl so skúseným domácim borcom. Michihiro Omigawa je výborným judistom, ktorý trénuje s bývalou hviezdou PRIDE a súčasnou tvárou Sengoku - Hidehikom Yoshidom. V jude získal viacero úspechov, no kariéru v MMA začal bilanciou 1-4 a jediné víťazstvo získal v súboji s Jasonom Chambersom, ktorý sa stal známym aj účinkovaním v dokumentárnom seriály Human Weapon. Po zlom úvode prišli tri víťazstva v rade a Omigawa získal miesto v UFC. Prehral však s Wittmanom aj Tavaresom a aj po nútenom návrate do Japonska ešte stále čaká na víťazstvo. V poslednom svojom súboji sa stretol so Ishiwatarim, pričom víťaz zápasu mal získať miesto v Sengoku grand prix. Remíza však znamenala, že v turnaji sa nakoniec objavili obaja. L.C. Davis má v štatistikách zatiaľ iba jedinú prehru, keď v súboji o titul IFL prehral s výborným Wagneyom Fabianom. Napriek tejto prehre neustále dokazuje svoje kvalitné zápasnícke schopnosti a čoraz lepšie zvládnutý boj v postoji. Naposledy to dokázal na evente Affliction, kde porazil kvalitného Quacha. Omigawa sa ocitol v situácií, kedy už veľmi potrebuje víťazstvo, kvôli čomu sa presunul z lightweight o váhu nižšie. Úspech v tomto súboji by bol však prekvapením. Je zaujímavé, že manažment, ktorý sa o neho stará, ma tiež možnosť prehovoriť do zostavovania zápasov na turnajoch Sengoku. Zdá sa teda, že svojmu zverencovi tak dôverujú, že mu miesto ľahšieho súpera dosadili silného Davisa. L.C. by sa mal presadiť svojimi zápasníckymi schopnosťami, kontrolovať súboj a postrážiť si postup do ďalšieho kola grand prix.

Hideki Kadowaki vs. Nam Phan

Predposledný súboj prvého kola GP patril k tým najvyrovnanejším. Hideki Kadowaki je bývalým šampiónom Shooto a svoj titul stratil vo svojom poslednom súboji pred vstupom do tohto turnaja. Napriek prehre dokázal, že je boxing je čoraz lepší, keďže v úvode kariéry sa presadzoval hlavne na zemi a zatiaľ nemá v štatistikách žiadne víťazstvo po KO/TKO. Obyčajne dominuje v pozícií na vrchu, no nie je to žiadny zápasník a tak je proti kvalitnejšiemu wrestlerovi veľmi zraniteľný. Je známy tiež schopnosťou bleskovo nasadiť škrtenie. Známy vietnamský rodák Nam Phan prešiel z lightweight o váhu nižšie, kde strávil väčšinu svojej kariéry. V nej bojoval proti tým najlepším borcom na svete ako JZ Calvan, Josh Thompson či Rob McCullough a jednou z príčin prečo v nich neuspel bol aj fakt, že váha lightweight pre neho nebola píliš vhodná. Po poslednej, dosť kontroverznej prehre konečne prešiel do featherweight, kde sa z jeho fyzickej nevýhody (ľahšia váha v lightweight) stane výhoda (ťažšia váha vo featherweight). Na zemi v pozícií navrchu bude mať výhodu Phan, vďaka svojim rozmerom. Kadowaki by mal byť nebezpečnejší na nohách, kde sa v posledných súbojoch dokázal výrazne zlepšiť a ak sa dostane na zem, bude sa musieť udržať v pozícií navrchu. Nasadiť súperovi techniku nebude zrejme také ľahké, keďže Phan zatiaľ v kariére ešte neprehral po submission. Vďaka svojej fyzickej prevaha, však môže Nam rozhodnúť súboj aj v postoji, kde by sa mohol presadiť väčšou silou v úderoch.

Hatsu Hioki vs. Chris Manuel

Do posledného súboja GP postavili organizátori dvoch veľmi atraktívnych borcov. Ak ste nevedeli, kto je tým mužom na plagáte k eventu Sengoku 7th Battle, vedzte, že je to Hatsu Hioki, najväčší favorit celej grand prix. Svetovo uznávaný borec je šampiónom TKO a počas svojej kariéry porazil tých najlepších bojovníkov ako Kadowaki, Curran či legendy ako Baret YoshidaRumina Sato. Obrovskou hrozbou je na zemi, čo potvrdil v súboji s Yoshidou, jedným z najgeniálnejších grapplerov na svete, ktorého porazil už v prvom kole a práve po dominancií na zemi. Napriek tomu, že jeho postoj nie je najhorším, stáva sú mu, že sa až príliš odvážne pustí do boja na nohách, na čo už párkrát doplatil a preto by sa mal držať hlavne toho čo vie najlepšie. Chris Manuel bol vo svojom poslednom zápase pred GP, na turnaji WEC, príliš opatrí a hoci začal v treťom kole pracovať na plno, stačilo to iba na remízu. Člen American Top Team je jednou z množstva nádeji v turnaji a možno aj tou najväčšou. Proti vynikajúcemu grapplerovi by sa mohol presadiť svojim BJJ, ktoré ma ako držiteľ čierneho pásu vynikajúce. V kariére MMA je zatiaľ neporazený a tento súboj bol pre neho určite najťažšou skúškou. Prehra najväčšieho favorita už v prvom kole by bola určite obrovským prekvapením. Hioki má obrovské kvality a aj napriek kvalite súpera, je na vyššej úrovni než on, hoci sa nemôže pochváliť bilanciou bez prehry. Na zemi sa očakáva jeho jednoznačná prevaha, v postoji by sa nemal nechať zaskočiť aj vďaka svojej fyzickej prevahe. Boj na nohách však môže byť rozhodujúcim faktorom a veľká nádej z výborného American Top Teamu nebola určite bez šance na veľké prekvapenie.

V tokijskom Yoyogi National Gymansium odštartoval 20. marca 2009 boj o titul šampióna World Victory Road vo váhe featherweight...