štv04022020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

UFC 95: Sanchez vs Stevenson - reportáž

LONDÝN, 21. február 2009 - Presne po ôsmich mesiacoch sa Ultimate Fighting Championship, s poradovým číslom 95, vrátila do Londýna a od roku 2002 to bol už v poradí ôsmy turnaj momentálne najväčšej MMA organizácie na svete na území Anglicka. Už po štvrtýkrát si UFC vybrala za svoj prechodný domov práve Londýn a po tretíkrát O2 Arénu. Bol to v priebehu mesiaca už druhý event v Európe, keď sa predtým hviezdy MMA predstavili v írskom Dubline a ten najbližší európsky turnaj nás čaká v júny a prvýkrát v Nemecku. S UFC 95 sa po jej ohlásení začali spájať mená ako Anderson Silva či Chuck Liddell, no event sa nakoniec zaobišiel bez veľkej hviezdy a s na prvý pohľad málo atraktívnym hlavným zápasom Sanchez vs. Stevenson.

 

13. júla 2002 vycestovala Ultimate Fighting Championship po siedmykrát mimo územia Spojených štátov a historický prvýkrát do Európy. Premiérový turnaj na starom kontinente hostila historická budova Royal Albert Hall a UFC 38: Brawl at the Hall ponúkla už v preliminary card dve veľké mená: Evan Tanner a Renato Babalu Sobral. V main card sa predstavili aj Genki Sudo, Frank Mir a domáca hviezda Ian Freeman, ktorý zničil vo vzájomnom súboji práve submission špecialistu Mira. Vrcholom večera bol zápas o titul vo váhe welterweight medzi vtedajším šampiónom Mattom HughesomCarlosom Newtonom, ktorý pre seba získal ešte doteraz najdominantnejší šampión UFC Hughes.

Následne UFC takmer päť rokov, čo je doteraz najdlhšie obdobie, nezorganizovala event mimo územia USA. Zmena prišla v roku 2007 - v apríli turnaj v Manchestri, v júny v Belfaste a v septembri sa už bezkonkurenčne najväčšia organizácia (keďže PRIDE už neexistovala) vrátila späť do Londýna. Ultimate Fighting Championship sa nadýchla k expanzií, ktorou sa chce presadiť na nových trhoch vo svete, no popri organizovaniu turnajov v nových krajinách sa stále snaží aj o väčšie presadenie sa na domácej pôde a do kalendára si Dana White pomaly píše aj čoraz viac štátov USA.

UFC 75: Champion vs Champion a druhý event UFC v Londýne. Tento krát v novej O2 Aréne, ktorú otvorili iba pár mesiacov pred turnajom a hlavne s novou generáciu bojovníkov, ktorý sa po piatich rokoch dokázali v organizácii presadiť. V preliminary card sa predstavili dvaja výborný brazílsky borci: Thiago Silva Gleison Tibau a v main card niekoľko známych mien. Nový objav v light heavyweight Huston Alexander, zápas domáceho borca Michaela Bispinga a veľmi očakávaný čisto európsky súboj Cheick Kongo vs. Mirko CroCop. CroCop prehrou zavŕšil svoj prvý pokus presadiť sa v UFC a následne sa vrátil späť do Japonska. Vrcholom večera bol súboj o titul v light heavyweight, ktorý bol o to prestížnejší, že sa proti sebe postavili šampióni UFC a PRIDE - Quinton Rampage Jackoson porazil Dana Hendersona.

Tretím turnajom v Londýne bolo UFC 85: Bedlam a zaujal už samotným zostavovaním hlavného zápasu, v ktorom sa mali stretnúť LiddellShogun. Mauricio Shogun Rua sa zranil a tak ho mal nahradiť Evans, no zranil sa aj Liddell a toho mal vystriedať Irvin. A zranil sa aj Irvin a vyradenie Evansa z fight card bolo vzhľadom na „prekliatie" pôvodného hlavného zápasu asi tým najrozumnejším, čo mohol Dana White spraviť. Preliminary sa tento krát zaobišla bez väčších mien a hlavnou hviezdou main card bol Matt Hughes, ktorý sa vrátil do Londýna už bez pásu pre šampióna a jeho hviezda pomaly zapadala. Jeho prehra s Thiago Alves bola tak symbolickým podaním „štafetového kolíka" nastupujúcej generácií. V main card sa predstavili ďalšie známe mená ako Werdum, Vera, Marquardt a opäť aj domáci Bisping.

Po ôsmich mesiacoch sa teda UFC opäť vrátila do Londýna a napriek zvučným menám, s ktorými sa pôvodne UFC 95: Sachez vs Stevenson spájala, môžeme povedať, že sa v poradí štvrtý event Ultimate Fighting Championship, v hlavnom meste Anglicka, odohral bez veľkej hviezdy... no s množstvom známych borcov.

V preliminary card sa predstavilo šesť bojovníkov vo svojej premiére v UFC - Grove, Dunham, Struve, Cobb a dvojica so skúsenosťou z TUF - Mandaloniz a Ciesnolevicz. V main card sa predstavil jediný domáci borec Dan Hardy, ktorý pri svojej premiére v UFC získal cenný skalp Akihiro Gona. Hneď niekoľko zápasov malo výrazne prehovoriť do bojov o titul tak vo váhe lightweight ako aj v middleweight. Veľmi blízko k zápasu o titul v  middleweight sa mohli víťazstvom dostať úspešnejší  zo zápasov Maia vs. SonnenMarquardt vs. Gouveia.

Demian Maia je vynikajúci bojovník BJJ a pri svojich štatistikách ma medzi prehrami číslo nula. V doterajších štyroch súbojoch v UFC dokázal zvíťaziť, vo všetkých po submission a trikrát získal cenu za najlepšiu submission večera. Víťazstvo na UFC 95 ho mohlo definitívne priblížiť k zápasu o titul. Pre Chael Sonnena to bol prvý zápas v UFC. Po zlúčení váhy middleweight medzi WEC a UFC, chcel Sonnen získať pozície, ktoré mu patrili v sesterskej organizácii, kde sa mu dvakrát nepodarilo získať pás šampióna. Prvýkrát ho v zápase o titul „obral" rozhodca, ktorý zastavil súboj, kvôli Sonnenovmu ústnemu vzdaniu sa, keď ho súper držal v armbare. No Chael tvrdí, že nepovedal nič, prečo by mal byť zápas ukončený. Pri druhom pokuse mu nestačilo ani víťazstvo, pretože súper nesplnil váhový limit a tak sa nemohlo bojovať o titul. V oboch prípadoch bol jeho súperom Paulo Filho, excelentný Brazílčan, ktorý dominoval už v PRIDE a neskôr aj vo WEC. Sonnen bol v oboch súbojoch lepším a hoci nezískal pás v priamom súboji, Filho urobil chlapské gesto a pás pre šampióna mu neskôr odovzdal.

Nate Marquardt síce nezískal miesto trénera v novej sezóne TUF, po ktorom túžil, no víťazstvom na UFC 95 sa mohol dostať do zápasu o titul. V poslednom súboji porazil výborného Kampmann v prvom kole a ďalší úspešný výsledok by ho výrazne priblížil k jeho cieľu, znova zabojovať o titul šampióna. Nate trénuje s tímom Jackson, jedným z najlepších na svete, kde sú jeho partnermi GSP, Evans, Jardine a ďalší. No aj jeho súper, kráčajúci za rovnakým cieľom, má za sebou výborný tím - American Top Team. Wilson Gouveia prešiel z light heavyweight do middleweight a po dvoch víťazstvách ho čakala doteraz najťažšia skúška v novej váhe, kde sa podľa vlastných slov cíti silnejší.

Hlavný zápas večera mal prehovoriť do bojov o titul vo váhe lightweight a bol to súboj medzi víťazom TUF 1 a TUF 2. Diego Sanchez sa prvýkrát predstavil v novej váhe, no prechod z welterweight mu nerobil žiadne problémy a oznámil, že jeho forma je možno najlepšia v kariére. Po prehrách v roku 2007 prišli dve víťazstva a Sanchez vstupoval do lightweight v psychickej výhode oproti svojmu súperovi, ktorý mal bilanciu posledných troch zápasoch 1-2. Joe Stevenson nedokázal poraziť výborného BJ Penn v súboji o titul a po následnom víťazstve nad Tibauom prišla ďalšia prehra s Florianom. Joe potrebuje znovu naštartovať svoju kariéru a od neúspešného boja o titul sa jeho život výrazne zmenil, keď sa presťahoval z Las Vegas späť do rodného mesta a vzdal sa alkoholu. Prvým krokom k získaniu stratených pozícii malo byť víťazstvo na UFC 95.

V súbojoch preliminary card Paul Kelly, ktorý v poslednom zápase prvýkrát spoznal príchuť prehry, porazil na body Troya Mandaloniza, pre ktorého to bola premiéra v UFC (bojoval  aj v TUF) a prvý zápas po vyše roku. Mike Ciesnolevicz nastúpil do zápasu proti Neil Grove ako náhradník a napriek tomu, že bojoval o váhu vyššie než obyčajne, dokázal ťažšieho súpera poraziť po rýchlej submission. Per Eklund napriek skúsenostiam z UFC nedokázal poraziť Evana Dunhama, ktorý tak v premiére získal víťazstvo po TKO a svoju štatistiku si upravil na 8-0.

Junior dos Santos si získal pred súbojom veľkú pozornosť, hoci tento zápas bol iba jeho druhým v UFC. V premiére totiž knockoutoval po niečo vyše minúte boja Werduma, ktorý sa snažil dostať k zápasu o titul v váhe heavyweight a nováčik Santos sa hneď stal možnou budúcou star v najťažšej kategórií. Je držiteľom čierneho pásu v BJJ a neporazeným šampiónom v kickboxe s MMA bilanciou 7-1. Pre Stefana Struva to bola síce premiéra v klietke, no napriek mladšiemu veku mal pred súperom výhodu vo väčších skúsenostiach zo zápasov MMA. Ako produkt európskej bojovej scény dal prednosť UFC pred Affliction a DREAM a v prvom súboji chcel presvedčiť o svojich kvalitách. Jeho bilancia pred zápasom 16-2.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Od začiatku začal Santos diktovať tempo, získal miesto v strede oktagonu a vytláčal súpera údermi ku klietke. Struve si súpera napriek svojej výškovej prevahe nedokázal udržať od tela, po dlhej kombinácií úderov na hlavu padol dvakrát na zem a rozhodca súboj zastavil.

VÍŤAZ: Junior dos Santos, TKO (punches) v 1. kole, 0:54 min.

Napriek tomu, že Stefan Struve chcel presvedčiť nielen publiku, že zápas ešte nemusel byť zastavený, premiéra v UFC mu vôbec nevyšla. Súboj bol správne ukončený a Junior dos Santos si pripísal ďalšie rýchle víťazstvo po TKO. Stále tak zostáva v klietke ako možná budúca star heavyweight a na jeho ďalší zápas sme už teraz zvedavý.

{mospagebreak}

Po Kellym a Grovovi bol tretím domácim borcom v preliminary card Terry Etim. Etim mal už za sebou v UFC štyri zápasy s bilanciou 2-2 a jeho hlavnou prednosťou je boj v postoji. Má skúsenosti s MuayThai a kickboxu, no tiež pracuje aj na svojom BJJ. Jeho celková bilancia pred zápasom 11-2. Brian Cobb nastupoval do UFC ako náhrada, no vo svojej premiére sa chcel pobiť o miesto v klietke. Kvôli tomuto zápasu sa vzal obhajoby titulu v organizácií PFC. Je silný predovšetkým na zemi, je výborný zápasník a má skúsenosti z viacerých menších amerických organizácii. Jeho bilancia 15-4.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

V úvode inkasoval Cobb tvrdé legkicky a neuspel pri pokuse o takedown. So súperom sa striedali v držaní stredu oktagonu, no v postoji mal jednoznačne navrch domáci Etim, ktorý útočil hlavne kopmi na nohy. Brian chcel preniesť boj na zem, čo sa mu pri druhom pokuse podarilo, no v pozícií na vrchu vo full guarde nedokázal byť aktívny a rozhodca súboj vrátil na nohy. Terry pokračoval vo výbornom kopaní a na súpera dopadalo množstvo legkickov. Ojedinele sa pokúsil aj o kop na telo alebo  zaútočiť údermi. Cobb nedokázal v postoji nájsť protizbraň a tak úspešne preniesol boj takedownom na zem, kde však opäť nedokázal nič vymyslieť. Rozhodca ich vrátil do postoja a Cobb bol opäť bezzubý a pod tlakom súperových kopov. V závere kola sa ešte Etimovi podaril takedown.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Druhé kolo začal Etim tvrdým legkickom, vzápätí kop zdvihol až na hlavu a po tvrdom zásahu na bradu padol súper na zem, kde inkasoval údery a rozhodca súboj ukončil.

VÍŤAZ: Terry Etim, TKO (head kick and puches) v 2. kole, 0:10 min.

Terry Etim sa predviedol výborným stand upom a v zápase dominoval. Po množstve lowkickov na znechuteného súpera zdvihol kop skúsene na hlavu a ukončil zápas. Brianovi Coppovi premiéra v UFC vôbec nevyšla. Napriek tomu, že sa očakávalo, že v postoji bude jeho súper vo výhode Copp sa nedokázal presadiť ani na zemi, kde bola jeho šanca a z klietky odchádza po nepresvedčivom výkone.

Josh Koschek sa snaží dostať až k zápasu o titul a po prehre s Thiago Alves zničil v poslednom súboji Yoshidu. Je univerzitným šampiónom v zápasení s výbornou submission obranou. Jeho kariéra v UFC odštartovala v TUF a momentálne patrí k najlepším vo váhe welterweight. Jeho celková bilancia 12-3. Paulo Thiago je neporazeným bojovníkom z Brazílie, pre ktorého to bola premiéra v UFC. Je držiteľom čierneho pásu v BJJ a má skúsenosti z amatérskeho boxu. Jeho bilancia pred zápasom 10-0.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Obaja sa striedali v držaní stredu oktagonu a údermi sa snažili zatlačiť súpera. Po niekoľkých nepresných útokoch zasiahol tvrdo a presne pravým direktom Koschek a získal mierny tlak. Začal vytláčať súpera až ku klietke a nebezpečne útočil hlavne údermi z pravej ruky. Thiago sa snažil kontrovať legkickmi a kontraúdermi a postupne sa dokázal vymaniť z náznaku súperovho tlaku. V strede oktagonu inkasoval Josh tvrdý zdvihák, padol na zem a rozhodca súboj napriek váhaniu ukončil.

VÍŤAZ: Paulo Thiago, KO (uppercut) v 1. kole, 3:29 min.

Nečakaná prehra pre Josha Koscheka, ktorý ma tak bilanciu v posledných štyroch zápasoch 2-2 a znova sa vzdialil zápasu o titul. Paulo Thiago uspel vo svojej premiére a cenným víťazstvom si udržal nie len neporaziteľnosť, ale zaradil sa hneď medzi borcov, ktorý sa budú snažiť prehovoriť do boja o titul. Jeho víťazstvo tak trocha pripomenulo premiéru jeho krajana Juniora dos Santosa, ktorý rovnako prekvapujúco porazil Werduma po podobnom zdviháku.

Demian Maia mal v UFC za sebou už štyri víťazstva, všetky po submission, trikrát ocenené ako submission večera a okrem neporaziteľnosti v klietke si drží aj celkovú neporaziteľnosť v MMA. Je držiteľom čierneho pásu v BJJ a na zemi je nesmierne nebezpečný. Víťazstvom v tomto zápase sa mohol dostať už na dohľad súboju o titul vo váhe middleweight. Jeho bilancia 9-0. Chael Sonnen je nekorunovaný šampión z WEC, keďže napriek víťazstvu nad Filhom sa o pás šampióna napokon nebojovalo. Je zápasníckym šampiónom a patril aj do amerického olympijského tímu. Úspešnou premiérou v UFC by sa priblížil zápasu o titul, ktorý mu vo WEC nešťastné unikal. Jeho bilancia 21-9.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Súboj začal Maia legkickom, ktorý súper zachytil a strhol Demiana na zem. Tam sa však Sonnen neodvážil a boj pokračoval v postoji. Obaja si vymenili niekoľko kopov a úderov, v ktorých nemal Chael až takú prevahu ako by sa čakalo. Maia sa pokúsil o takedown, no stiahol súpera iba do kolien a ten sa dlho držal mimo jeho guardu. Demian sa musel znova postaviť, no dobrými údermi zatlačil súpera ku klietke a výborným takedownom preniesol boj na zem, kde sa naviac ocitol v pozícií na vrchu a okamžite nasadil na triangle. Sonnen nemal šancu uniknúť a musel odklepať.

VÍŤAZ: Demian Maia, submission (triangle choke) v 1. kole, 2:37 min.

Neúspešná premiéra Chael Sonnena v UFC. Napriek rýchlej prehre by mal v klietke patriť k tým najlepším a na jeho premiérové víťazstvo si určite dlho nepočkáme. Demian Maia opäť potvrdil svoje vynikajúce schopnosti v BJJ a navyše sa prezentoval aj dobrým postojom a drží si neporaziteľnosť. Víťazstvom sa veľmi priblížil zápasu o titul a čakáme na oznámenie mena jeho ďalšieo súpera.

Dan Hardy bol jediným domácim borcom v main card a bola to jeho premiéra v UFC. Má skúsenosti z viacerých anglických organizácií a je držiteľom titulov vo váhe light welterweight a welterweight z Cage Warriors. Je výborným v postoji, kde sa presadzuje vďaka skúsenostiam z MuayThai a Taekwonda. Jeho bilancia 20-6. Pre Roryho Markhama to bol druhý zápas v UFC. V tom prvom predviedol knockout večera po highkicku a podobne ako jeho súper má kvality predovšetkým v postoji. Začínal s karate a neskôr s boxom. Má za sebou niekoľko zápasov v IFL a jeho bilancia pred súbojom bola 16-4. Jeho zápasy zatiaľ vždy skončili pred limitom.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Od začiatku Markham vytláčal súpera ku klietke a nebezpečne zaútočil ľavým hákom. Hardy kontroval o niekoľko sekúnd presným zásahom na bradu z ľavej ruky a súper padol na zem.

VÍŤAZ: Dan Hardy, KO (punch) v 1. kole, 1:09 min.

Očakávaný súboj dvoch agresívnych borcov sa skončil veľmi rýchlo. Pre Dana Hardyho veľmi vydarená premiéra v UFC, aj keď v krátkom súboji nestihol ukázať všetky svoje kvality. Rory Markham predviedol vo svojej premiére tvrdý knockout, no teraz tvrdý knockout inkasoval a skomplikoval si svoju budúcnosť v klietke.

Nate Marquardt je niekoľkonásobným šampiónom Pancrase, kde porazil mená ako Yves Edwars a Kazuo Misaki. Je držiteľom čierneho pásu v BJJ, no zápasy dokáže rozhodovať tak na zemi ako aj v postoji. Trénuje v Team Jackson, kde ma partnerov ako je GSP, Evans či Jardine. Po prehre na body v súboji s Leitesom, zničil v poslednom zápase Kampmanna a ďalšie víťazstvo by mu mohlo zabezpečiť miesto v zápase o titul. Jeho bilancia pred súbojom 27-8. Rovnaký cieľ však mal aj Wilson Gouveira, rovnako držiteľ čierneho pásu v BJJ, ktorý však rád bojuje v postoji. Je členom iného výborného tímu - American Top Team a vo svojich dvoch súbojoch po prechode z light heavyweight dokázal jednoznačne zvíťaziť. Jeho bilancia 12-5.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

V úvode si obaja vymenili niekoľko kopov a striedali sa v držaní stredu oktagonu. Marquardt neuspel dvakrát s pokusom o naskočený úder a počas prvého kola pracoval hlavne nohami. Súpera často atakoval legkickmi a bodykickmi. Gouveira sa tiež snažil o lowkicky, no postupne začal útočiť výhradne údermi a v druhej časti kola vytláčal súpera po obvode oktagonu. V záverečnej minúte sa podaril Natovi takedown na jednu nohu, no z pozície na vrchu musel ubrániť súperov nástup na guillotine. Dokázal uniknúť a pred koncom kola ešte stihol ležiaceho súpera zasiahnuť údermi na hlavu.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Aj druhé kolo otvorili borci kopmi. Prvá minutá bola opatrná a ako prvý sa odhodlal zaútočiť Gouveira, no jeho úderom sa súper vyhol a v krátkom čase rozdal Nate niekoľko kolien na telo a hlavu. Pri ďalšom útoku cez údery sa Wilson pošmykol, Marquardt sa mu dostal na chrbát a preniesol boj na zem. Z pozície na vrchu v súperovom guarde Marquardt nebezpečne zasahoval lakťami na hlavu. Gouveira bol pod tlakom, dokázal sa postaviť, no musel uniknúť zo súperovho nasadenia na guillotine. Záverečná minúta sa tak odohrávala v postoji, kde sa Nate snažil udržať si od súpera odstup, no v samotnom závere zatlačil a Gouveira inkasoval niekoľko kolien a úderov na hlavu.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Posledné kolo začalo výmenou nie príliš presných úderov. Gouveira sa snažil súpera zatlačiť, vytláčal ho po stranách, no nebol veľmi aktívny. Marquardt ho dokázal na pomerne dlhý čas pritlačiť na klietku a s blížiacim sa záverom mal víťazstvo čoraz bližšie. Wilson sa ešte pokúšal zatlačiť, no inkasoval pravý direkt a následne naskočené koleno na hlavu. Sériou kopov ho Nate zatlačil ku klietke a tam ho údermi a kolenom dorazil.

VÍŤAZ: Nate Marquardt, TKO (knee and punches) v 3. kole, 3:10 min.

Jednoznačné víťazstvo pre Natea Marquardta, ktorý možno už v ďalšom zápase nastúpi do súboja o titul. Jeho cieľom je odveta s Andersonom Silvom, ktorý však bude najskôr obhajovať pás šampióna proti Leitesovi. Pre Wilsona Gouveiru to bola prvá prehra v novej váhe a po dvoch výborných výkonoch tento krát skôr sklamal. Jeho cieľ dostať sa do zápasu o titul tak bude musieť zatiaľ počať.

{mospagebreak}

Diego Sanchez začal svoju kariéru sedemnástimi víťazstvami v rade až prišli prehry s Koschekom a Fitchom. V posledných dvoch zápasoch však znova naštartoval víťaznú šnúru, v ktorej chce pokračovať aj v novej váhe. Začínal so zápasením a dlho trénoval pod uznávaným trénerom Gregom Jacksonom. V súčasnosti je členom American Top Teamu. Jeho bilancia pred zápasom 19-2. Joe Stevensom nemá za sebou práve najlepšie obdobie. Po prehrách s Pennom Florianom musí znova hľadať cestu za úspechmi a súboj so Sanchezom by mohol byť prvým krokom. Je držiteľom čierneho pásu v BJJ a má skúsenosti zo zápasenia a juda. Je víťazom TUF 2 (Sanchez je víťazom prvého TUF) a jeho bilancia 29-9.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Stevenson počas celého kola vytláčal súpera po obvode oktagonu a údermi sa ho snažil zatlačiť. Musel si však dávať pozor na nebezpečné útoky Sancheza, ktorý sa z ústupu snažil o naskočené kolena alebo kombinácie úderov. Joe nebol príliš presný a keď v krátkom čase inkasoval dvakrát z pravej ruky, Diego získal nachvíľu tlak. Stevenson sa pokúsil o takedown, no neuspel a stále sa pokračovalo v postoji. Znova začal súpera vytláčať po obvode a obaja si do konca kola vymenili množstvo úderov. Nebezpečnejšie a hlavne presnejšie ruky mal v prvom kole Sanchez, ktorý ponúkal širokú škálu úderov.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Druhé kolo začal Sanchez presný pravým hákom a následným naskočeným kolenom na hlavu súpera. Joe sa dostal na zem, no z pozície na spodku dokázal uniknúť späť na nohy. Znova začal pohybom vytláčať súpera po obvode klietky, no pôsobil príliš pasívne. Diego dokázal z ústupu nebezpečne údermi zaútočiť, no keď zatlačil súpera na klietku, ocitol sa v nasadenej guillotine. Hodením súpera na zem z nej unikol a z pozície naspodku nasadil aj on na guillotine choke. Neuspel ani pri nasadení na kimuru a boj sa vrátil do postoja. V druhej polovici kola si obaja rozdali niekoľko presných úderov a ich počet narastal na oboch stranách s blížiacim sa záverom.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Do posledného kola vstupoval Stevenson vedomý si, že za súperom v predchádzajúcich kolách zaostával. Musel teda pokračovať v naháňaní Sancheza po obvode oktagonu a snažiť sa ho dostať pod tlak. Počas celého zápasu sa Diego držal svojej taktiky ustupovania s rýchlymi nebezpečnými atakmi, no v záverečnom kole sa predsa len Joe dokázal viac presadiť a zdalo sa, že tento krát rozdal viac úderov než inkasoval. Nedokázal však získať potrebný tlak a otvorenou boxerskou výmenou v posledných sekundách sa súboj skončil.

VÍŤAZ: Diego Sanchez, unanimous decision 3-0

Diego Sanchez pre seba získal zápas po jednoznačnom rozhodnutí rozhodcov a v premiére v lightweight sa prezentoval dobrým výkon v postoji, kde sa takmer celý súboj odohrával. Snažil sa do kombinácií zväzovať viac úderov a dokázal, že jeho stand up sa stále zlepšuje. Joe Stevenson si bilanciu v posledných troch zápasoch upravil na 1-3 a nepodarilo sa mu vrátiť sa na víťaznú vlnu. V zápase so Sanchezom sa nedostal ku svojej silnej hre na zemi a v postoji za súperom zaostal.

Zo štyroch domácich borcov zvíťaziť v O2 Aréne až traja. Paul Kelly dokázal po prvej prehre v kariére znova uspieť a porazil súpera na body. Terry Etim predviedol výborný stand up s tvrdými lowkickmi a po highkicku knockoutoval súpera. Dan Hardy rýchlym knockoutom úspešné vstúpil do UFC a tak jediným neúspešným anglickým bojovníkom ostal Neil Grove.

Po UFC 94, ktoré prinieslo rozhodnutia vo všetkých súbojoch až po rozhodnutí rozhodcov, UFC 95: Sanchez vs Stevenson zaujalo predovšetkým krátkymi zápasmi a iba dvakrát sa k rozhodnutiu dostali rozhodcovia. Ocenenie pre submission večera si už po štvrtýkrát odniesol Demian Maia a knockout večera patrí jeho krajanovi Paulo Thiagovi. Súbojom večera sa stal hlavný zápas Diego Sanchez vs. Joe Stevenson, ktorý postavil proti sebe dvoch víťazov The Ultimate Fighter.

Aj po svojom piatom zápase v UFC dokázal Demian Maia zvíťaziť a stále si drží svoju neporaziteľnosť v MMA. S počtom víťazstiev však narastá aj odhodlanie a snaha jeho budúcich súperov poraziť ho. Po víťazstve nad Sonnenom sa priznal, že ho trocha prekvapilo ako ľahko dokázal dostať svojho súpera, bývalého šampióna v zápasení, na zem, kde následne nasadil tirangle choke. Maia dokáže čoraz lepšie využívať svoje výborne schopnosti z BJJ v súbojoch v klietke. Jiu-jitsu prirovnáva k hre šachu, kde hráči myslia niekoľko krokov dopredu a aj on sa v zápasoch snaží myslieť stále dopredu, aby získal pred súperom výhodu. Podľa jeho slov je už pripravený na zápas o titul, no je pripravený nastúpiť proti hocikomu, ak ma potvrdiť, že si zápas o pás pre šampióna middleweight zaslúži.

O niečo bližšie súboju o titul je Nate Marquardt, ktorý v súboji proti Gouveirovi dominoval a zápas dokázal ukončiť ešte pred limitom. Predviedol sa výborným bojom v postoji, ukázal širokú škálu kopov, no súpera zatlačil aj na zemi. Po zápase prezradil, že výrazne pracoval na kondícií, ktorá mu v minulosti chýbala a aj počas tretieho kola mal potrebnú silu, aby dokázal zápas rozhodnúť. Po prehre s Leitesom dokázal po druhýkrát v rade získať jednoznačne víťazstvo a jeho ďalší súboj v klietke by mohol byť už súbojom o titul. Napriek prehre s Andersonom Silvom počas UFC 73, by ďalší zápas proti brazílskemu šampiónovi nepovažoval za odvetu, keďže vraví, že Nate Marquardt, ktorý sa predviedol dvomi víťazstvami v rade nie je ten istý Nate Marquardt, ktorý svoju prvú šancu získať pás šampióna nezvládol.

Súčasný šampión Anderson Silva bude najbližšie obhajovať titul proti Thalesovi Leitesovi a v ďalšom zápase o titul by mohol nastúpiť ako vyzývateľ jeden z dvojice Demian Maia, Nate Marquardt, pripadne víťaz ich vzájomného zápasu.

Medzi najlepších v lightweight sa hneď po príchode z welterweight zaradil Diego Sanchez, ktorý ma momentálne za sebou šnúru troch víťazstiev v rade. Na UFC 95 sa prezentoval kvalitným výkonom v postoji, ktorý sa v jeho minulých zápasoch stále zlepšuje. Prechod o váhu nižšie nie je natrvalo a po určitom čase sa chce Sanchez vrátiť späť do welterweight. Teraz však myslí na najvyššie ciele v novej váhe a na najlepších bojovníkov lightweight v UFC - Floriana a BJ Penna. Joe Stevenson sa vracia po prehre do telocvične a bude sa pripravovať na ďalší zápas. Napriek sklamaniu z výsledku súboja so Sanchezom nechcel spochybňovať rozhodnutie rozhodcov, no súperov štýl sa mu príliš nepáčil. Od súpera čakal väčšiu aktivitu a nie ustupovanie po stranách.

Nasledujúci event Ultimate Fighting Championship - UFC 96: Jackson vs Jardine sa vráti spať do USA a v Columbuse budú diváci svedkami rozhodnutia o tom, kto sa postaví ako vyzývateľ v súboji o light heavyweight titul proti súčasnému šampiónovi Rashadovi Evansovi. Bývalý šampión Quinton Rampage Jackson získa v prípade víťazstva nad Keithom Jardineom právo vyzvať šampióna. V prípade prehry toto právo pripadne neporazenému Lyoto Machidovi, ktorý bude pozorne sledovať hlavný zápas večera.

UFC 96: Jackson vs Jardine už 7. marca 2009...