štv04022020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

UFC 94: St-Pierre vs Penn 2 - reportáž

LAS VEGAS, 31. január 2009 -- Iba týždeň po UFC 93, prvom evente v Írsku, nasledovala UFC 94 (a mimoriadne bohatý úvod roka ešte zakončil o ďalší týždeň UFC Fight Night 17). Z Dublina sa bojovníci z Ultimate Fighting Championship vrátili na tradičné miesto do Las Vegas v Nevade a napriek jednej z najkvalitnejších fight card, ktoré sme za posledné roky mohli vidieť, všetka pozornosť smerovala na súboju o welterweight titul. Nebol to typicky súboj o pás pre šampióna, v MGM Grand Garden Aréne obhajoval svoj titul šampión welterweight Georges St-Pierre a jeho vyzývateľom bol šampión lightweight BJ Penn. Bol to súboj s nálepkou prvý mega-fight v histórii UFC!

 

Na úvod si dovolíme venovať túto reportáž hlavnému súboju UFC 94, s podtitulom St-Pierre vs Penn 2, a ostatné zápasy spomenieme neskôr.

Na začiatku roka 2006, sa v súboji o právo vyzvať vtedajšieho šampióna vo váhe welterweight Matta Hughesa, stretli už vtedy dvaja vysoko hodnotený bojovníci - Georges St-Pierre BJ Penn. GSP dokázal vo svojich prvých dvoch zápasoch v UFC zvíťaziť (Parisyan, Hieron), no v súboji o uvoľnený welterweight titul ho porazil Hughes. Po štyroch ďalších víťazstvách v rade, potreboval zdolať ešte poslednú prekážku, aby získal znova šancu bojovať o titul. Pre BJ to bol návrat do UFC po dvoch rokoch a veľmi chcel získať pás pre welterweight šampióna, ktorý práve po jeho odchode získal v súboji so St-Pierrom Hughes.

Výborný a hlavne veľmi vyrovnaný súboj pre seba získal GSP, pre ktorého to bolo obrovské víťazstvo. Penn prehral tým najtesnejším rozdielom (split decision 1-2) a o to väčšie bolo jeho sklamanie.

Zhodou okolností sa po zranení svojho premožiteľa počas tréningu postavil proti šampiónovi Hughesovi ako vyzývateľ - náhradník BJ Penn. Po neúspešnom pokuse získať titul, ktorý kvôli odchodu z organizácie stratil a druhej prehre za sebou, prešiel BJ o váhu nižšie, veď v lightweight na začiatku kariéry aj začínal.

St-Pierre hneď po zranení nastúpil proti Hughesovi a napriek tomu, že na súboj o titul nastúpil osem mesiacov neskôr než mal (keďže ho nahradil Penn), dokázal na druhý pokus získať pás pre šampióna, ktorý bol akýmsi potvrdením jeho obrovských kvalít. V ďalšom zápase sa však na jeho úkor zrodilo obrovské prekvapenie a po prehre v prvom kole s Mattom Serrom stratil welterweight titul. Georges vtedy prežíval ťažké obdobie (zdravotné problémy v jeho rodine) a to sa prejavilo a v súboji so Serrom.  Nasledovali víťazstva nad Koscheckom, Hughesom (získal interim titul) a víťazstvom nad Serrom získal welterweight titul späť. Zatiaľ posledný súboj bol pre neho zápas s Fitchom a po víťazstve na body dokázal vlastne prvýkrát obhájiť svoju pozíciu šampióna.

Penn sa stal trénerom v reality šou The Ultimate Fighter 5 a na jej konci dokázal poraziť Pulvera, ktorý bol v minulosti nad jeho sily pri súboji o UFC lightweight titul. Po pozitívom testovaní na steroidy stratil Sean Sherk pás pre šampióna v ľahkej váhe a o voľný titul bojoval BJ so Stevensonom. Po jednoznačnom víťazstve, sa stal druhým bojovníkom, ktorý dokázal v UFC získať tituly v dvoch rôznych váhach (pred ním to dokázal Couture). Vo svojom poslednom súboji dokázal obhájiť titul proti bývalému šampiónovi Sherkovi. Po víťazstve sa ho v klietke spýtal komentátor Joe Rogan na jeho budúcnosť a BJ položil otázku divákom: Chcete ma vidieť v súboji so St-Pierrom?...

V novembri minulého roku, bol počas tlačovej konferencie pred UFC 91: Couture vs Lesnar, oficiálne oznámený hlavný súboj UFC 94 - Georges St-Pierre vs. BJ Penn.

Na tlačovke sa prezident UFC Dana White vyjadril, že týmto súbojom chce z jedného z výborných borcov spraviť legendu. Bolo to prvýkrát v histórii UFC, keď sa v súboji o titul mali stretnúť šampióni z dvoch rôznych váh. Navyše sa Penn v prípade víťazstva mohol stať prvým bojovníkom, ktorý by bol šampiónom súčasne v dvoch váhach. Súboj, ktorý začal byť označovaný ako najväčší zápas v histórii UFC bol rovnako veľkolepo aj medializovaný. Na Spike TV práve kvôli tomuto súboju vznikol nový dokumentárny seriál - UFC Primetime, ktorý vo svojich prvých troch častiach mapoval každodenný život oboch hviezdnych bojovníkov.

Podobný dokument vznikol už aj v minulosti, keď sa venoval veľmi očakávanému súboju Liddell vs. Ortiz.

UFC Primetime získal obrovskú sledovanosť, no priniesol tiež niekoľko kontroverzných momentov. Penn nezabudol na tesnú prehru takmer z pred troch rokov a vyhlasoval, že súpera v klietke zabije a račej zomrie ako by mal prehrať. St-Pierre zase označil súpera za skazené bohaté dieťa. Napriek tvrdým slovám sa obaja navzájom rešpektovali a uznávali vysoké kvality toho druhého. Zdá sa, že obaja sú práve na vrchole svojich kariér...

 

V tieni najväčšieho súboja v histórii UFC ostal boj dvoch dosial neporazených fighterov - Machida vs. Thiago Silva, ktorý mal veľmi dôrazne prehovoriť do súboja o titul vo váhe light heavyweight. Výnimočnú fight card dopĺňal očakávaný súboj dvoch bombardérov - Nate Diaz vs. Guida. Prekvapením bol súboj preliminary card - Fitch vs. Gono, ktorý mal veľký význam z pohľadu boja o welterweight titul.

Preliminary bouts

Prvé tri súboje preliminary bouts boli veľmi vyrovnané a všetky nakoniec skončili víťazstvami tým najtesnejším možným rozhodnutím - split decision 2-1. Najprv v súboji dvoch bývalých účastníkov TUF porazil vo svojej premiére Dan Cramer Matta Arroya. Následne v súboji light heavyweight podľahol Christian Wellish Jakeovi O'Brienovi. Bol to pre oboch prvý zápas v novej váhe, keďže pred tým sa pohybovali v heavyweight. Ďalším, kto zažil úspešnú premiéru bol John Howard, ktorý porazil Chrisa Wilsona.

Thiago Tavares vs. Manvel Gamburyan

Bol to dôležitý zápas pre oboch, keďže obaja mali za sebou prehru a ďalšia by mohla znamenať stratu miesta v UFC. Thiago Tavares má výbornú techniku na nohách aj na zemi, no napriek tomu, že patrí k tým najzaujímavejším borcov vo váhe lightweight v UFC, nezvládol svoje posledne dva súboje. Jeho bilancia 13-3. Manvel Gamburyan je výborný judista a účastník TUF 5, kde sa dostal až do finále. Dostal šancu v UFC, ktorú dokázal využiť a v prvých dvoch súbojoch dokázal zvíťaziť po submission. V poslednom zápase však nečakane prehral už po dvanástich sekundách s Emersonom. Jeho bilancia 8-3.

Thiago Tavares dokázal ubrániť agresívny štýl, ktorým je Gamburyan známy

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Na začiatku si držali odstup, no potom čo sa obaja odhodlali skrátiť vzdialenosť a zasiahnuť súpera úderom, predviedol Tavares úspešný takedown na dve nohy. Získal pozíciu na vrchu vo full guarde a tvrdými údermi začal zasahovať Gamburyana na hlavu. Napriek aktivite súpera sa Manvel nesnažil iba brániť a zo zeme sa dokonca dostal k nasadeniu kimury. Thiago dokázal uniknúť a znova začal pracovať údermi na ležiaceho súpera a pridával k nim už aj lakte. Aj napriek tomu, že sa súperovi podarilo uniknúť do postoja, pritlačil ho na klietku a pridal druhý úspešný takedown. Takmer do konca kola si Tavares držal prevahu zasahovaním údermi ležiacého súpera.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Úvod druhého kola patril sérii nepresných úderov z oboch strán, po ktorých začal Gamburyan pracovať legkickmi. Súper ho však dobrým pohybom čoraz viac vytláčal ku klietke. Tavaresovi sa podarilo súpera stiahnuť na zem, no ocitol sa v pozícii na spodku. Výborne však bránil a Manvel sa nedostal napriek dlhému času strávenému v súperovom guarde k nebezpečnej aktivite a tak rozhodca vrátil zápas na poslednú minutú na nohy. Thiago pokračoval vo vytláčaní súpera zo stredu oktagonu a strihol predviesť ďalší úspešný takedown.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Do posledného kola nastúpil Gamburyan o poznanie aktívnejšie, vedomý si prevahy súpera v predošlých kolách. Údermi sa v úvode snažil zatlačiť Tavaresa, no ten sa im dokázal vyhnúť a keď nebol úspešný ani pokus o takedown, Thiago začal získavať miernu prevahu. Obaja v tomto kole pracovali hlavne údermi a takmer celých päť minút sa bojovalo v postoji. Manvel bol vytláčaný po stranách klietky a napriek veľkej snahe, väčšina jeho úderov nezasiahla alebo ich dokázal súper zachytiť do krytu. Tavares bol o niečo presnejší, nebezpečne zasiahol z pravej ruky a pridal aj koleno na hlavu, po neúspešnom pokuse o prenesenie boja na zem od Gamburyana.

Tavares si držal prevahu na nohách aj na zemi

VÍŤAZ: Thiago Tavares, unanimous decision 3-0

Thiago Tavares dokázal úspešne ubrániť nepríjemného súpera, ktorý je známy svojim agresívnym štýlom. Mal výbornú obranu na zemi aj v postoji, ku ktorej pridal presnejšie údery a úspešne takdowny a po dvoch prehrách dokázal znova zvíťaziť. Manvel Gamburyan po predchádzajúcej rýchlej prehre, ani tento krát nedokázal potvrdiť svoje kvality. S jeho menom sa spomínal prechod do nižšej váhy, čo by znamenalo odchod z UFC do WEC, no druhýkrát za sebou nepredviedol dobrý výkon, čo môže jeho budúcnosť trocha skomplikovať.

Jon Fitch vs. Akihiro Gono

Po neúspešnom súboji o titul sa do klietky vrátil Jon Fitch. Ako neporazený v UFC prehral s GSP, no víťazstvo v tomto súboji ho mohlo znova dostať do súboja o titul. Fitch začínal so zápasením a je držiteľom čierneho pásu v BJJ. Je tiež technický boxer s dobrou silou v rukách a súboj v preliminary card mohol byť pre neho trocha sklamaním. Jeho bilancia 17-3. Akihiro Gono má za sebou zatiaľ v UFC bilanciu 1-1. Do klietky prišiel ako jedna z hviezd bývalej PRIDE. Je typický svojím štýlom boja, dokáže sa výborne vyhýbať súperovým úderom a z ústupu rýchlo zaútočiť. Je tiež výborný v práci na zemi, kde vie predviesť aj na oko lahodné techniky. Jeho bilancia 29-13.

Jon Fitch nedovolil súperovi nebezpečné výpady

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Podľa predpokladov aktívnejšie začal Fitch, vytláčal súpera po stranách, natlačil ho na klietku a snažil sa preniesť súboj na zem. Väčšiu časť kola dokázal Gono udržať v postoji, no v klinči inkasoval niekoľko kolien na nohy a telo a sám sa nedostal k žiadnemu nebezpečnému úderu. V druhej časti päťminútového kola, predviedol Jon úspešný takedown a na zemi sa dostal súperovi na chrbát, no nedokázal nasadiť na škrtenie.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Druhé kolo začal Fitch dobrými kopmi a tento krát sa mu podarilo hneď v úvode takedownom preniesť boj na zem. Takmer do záveru sa držal v pozícii na vrchu v súperovom guarde. Najprv nebol dosť aktívny, no s blížiacim sa koncom kola začal zvyšovať početnosť úderov a lakťov na Gonovu hlavu a získaval veľký tlak. V poslednej minúte ešte prešiel z pozície v half guarde súperovi za chrbát a v úplnom závere nasadil na armbar, z ktorého však Akihiro unikol.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

V úvode záverečného kola, bolo na Gonovi vidieť známky únavy a Fitch využil dobrý nástup na úspešný takedown. V pozícii na vrchu pracoval údermi na hlavu súpera, no Akihiro dokázal uniknúť do postoja. Na nohách sa však k ničomu nedostal a Jon ho bez problémov natlačil na klietku a snažil sa vrátiť súboj na zem. Zdramatizovať súboj sa Gono snažil najskôr akrobatickým naskočeným na knee bar, o niečo neskôr získal na zemi pozíciu na vrchu v súperovom guarde, no Fitch si ho ustrážil a ustal aj záverečnú snahu súpera zasiahnuť ho rýchlymi kopmi na hlavu.

Na zemi bol Gono pod tlakom

VÍŤAZ: Jon Fitch, unanimous decision 3-0

Akihiro Gono na UFC 94 uspel minimálne svojim nástupom, keď z útrob arény prišiel prezlečený za ženu. V zápase však nedokázal nájsť protizbraň na súperov štýl a po troch súbojoch je jeho bilancia v UFC 1-2. Jon Fitch po prehre s GSP znova zvíťazil a s najväčšou pravdepodobnosťou by mohol čoskoro znova zabojovať o titul vo welterweight. Napriek víťazstvu, bol sklamaný z toho, že súboj nedokázal ukončiť pred limitom, no uznal kvality skúseného súpera.

{mospagebreak}

Nate Diaz vs. Clay Guida

Jeden z najočakávanejších zápasov večera, keďže obaja borci sú známy štýlom boja vo výskokom tempe. Nate Diaz sa so skúsenosťami z organizácií WEC a Strikeforce dostal do reality šou TUF 5 a dokázal sa stať jej víťazom. Presadil sa aj v UFC, keď vo všetkých doterajších súbojoch dokázal zvíťaziť, z piatich víťazstiev štyrikrát pred limitom. Nate je výborný v BJJ a teda nebezpečný na zemi. Jeho bilancia 10-2. Clay Guida začínal so zápasením a v Strikeforce sa stal šampiónom v lighteweight. Povestná je jeho vytrvalosť, keď sa počas celého zápasu, čí na nohách alebo v postoji, dokáže stále tlačiť dopredu. Jeho doterajšia bilancia v UFC bola 4-3 a celkovo 24-9.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Mierna prevaha patrila od začiatku Diazovi, získal miesto v strede oktagonu a častými údermi sa snažil súpera zatlačiť. Guida väčšinou ustupoval po stranách, no snažil sa o nebezpečné výpady a na rozdiel od súpera sa okrem úderov snažil aj o kopy a kolena. Clayovi sa nepodaril takedown a hoci neuspel ani jeho súper, boj sa dostal na zem, kde získal Guida pozíciu na vrchu. Nateovi sa dvakrát podarilo uniknúť do postoja, no súper ho dokázal znova stiahnuť na zem. Guida predviedol niekoľko tvrdých úderov lakťom na súperovu hlavu a tiež výborný slam, ktorým vrátil súboj na zem. V úplnom závere ešte stihol Diaz uniknúť zo zeme, no inkasoval pri tom koleno na hlavu.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

V druhom kole najprv Guida ustal takedown a súboj sa potom na dlho presunul ku klietke, kde sa Diaz dobre bránil súperovej snahe o prenesenie hry na zem. Clay držal Natea takmer celé kolo pritlačeného na klietku, no nedokázal ho stiahnuť na zem. V závere sa naopak dvakrát, podkopnutím súperovej nohy, podarilo preniesť boj na zem Diazovi. Po oboch takedownoch sa síce ocitol v horšej pozícii než súper, no po prvom sa pokúsil o kimuru a po druhom aj o triangel.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Prvá polovica posledného kola patrila jednoznačne Diazovi, v postoji pokračoval vo vytláčaní súpera a trpezlivo pracoval rukami. Na hlavu Guidu začalo dopadať čoraz viac úderov, ktoré nedokázal kryť a dostal sa jasne pod tlak. V druhej časti kola Clay zastavil súperovu aktivitu a držal ho pritlačeného na klietke. Obaja ešte predviedli po jednom úspešnom takedowne a záver sa už odohrával iba pri klietke, kde Guida držal svojho súpera.

VÍŤAZ: Clay Guida, split decision 2-1

Najtesnejším možným bodovým rozdielom nakoniec získal víťazstvo Clay Guida, no rozhovore po zápase priznal, že to síce nebola pekná výhra, no predsa len zvíťazil. Rozhodcovia sa priklonili na jeho stranu a Nate Diaz tak v UFC premiérovo prehral až v šiestom súboji, no prehra to bola veľmi tesná a Diaz výkonom potvrdil, že s ním treba vo váhe lightweight počítať.

Karo Parisyan vs. Dong Hyun Kim

Do súboja dvoch výborných judistov nastupoval Karo Parisyan po prehre s Thiago Alves a potreboval zíťaziť, aby potvrdil svoju príslušnosť k špičke vo welterweight a mohol sa priblížiť súboju o titul. Karo je skvelý judista, no v postoji mu chýba väčšia sila v rukách a zápasy vrháva predovšetkým až na body. Celková bilancia pred zápasom 18-5. Jeho súper Dong Hyun Kim je o niečo horší judista, no je predsa len kompletnejším bojovníkom s potrebnou silou v úderoch. Do UFC prišiel z japonskej DEEP a v doterajších dvoch súbojoch nenašiel premožiteľa. Jeho celková bilancia 11-0.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Prvé kolo začalo snahou Parisyana údermi z pravej ruky zasiahnuť súpera, no prvá päťminútovka patrila jeho protivníkovi. Hneď v úvode sa Kimovi podaril takedown a síce ešte boj neudržal na zemi, zavesil sa Karovi na chrbát, kde sa pomerne dlho udržal, tak v postoji ako aj na zemi a snažil sa údermi zasahovať súpera na hlavu. Pri pokuse o armbar však Parisyan unikol zo zovretia súpera, no z pozície na vrchu musel tento krát ubrániť nástup na triangel. Kim bol na zemi nebezpečný z každej pozície a navyše sa mu pomerne ľahko podarilo vstať a znova sa dostať na súperovi na chrbát.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

V úvode kola sa Dong Hyun pokúsil o highkick a následne si obaja vymenili niekoľko nepresných úderov. Parisyan nedokázal udržať boj na nohách, no na zemi sa dostal k nasadeniu kimury a súper z nej len s námahou unikol. Nasledovala dlhšia pasáž, kedy sa striedali v držaní súpera pritlačeného na klietku, kde bol o niečo úspešnejší vyšší Kim, no Karo medzi tým predviedol dobrý takedown. Záverečná minúta sa bojovala v postoji. To mohla byť výhoda pre Kima, no Parisyan viac pracoval údermi a hlavne svojou silnejšou pravou rukou dokázal súpera dostať pod náznak tlaku.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Posledne kolo príliš nezaujalo. Karo sa snažil byť aktívnym a natlačil súpera na klietku, no Dong Hyun zvládol takedown. V pozícii na spodku sa Parisyan pokúsil o triangel, no neuspel a zvyšok kola sa už odohrával výhradne pri klietke, kde sa borci striedali v držaní súpera a v snahe preniesť boj na zem. O niečo aktívnejší a úspešnejší bol Parisyan, no ani v treťom kole výkonom príliš nepresvedčil.

VÍŤAZ: Karo Parisyan, split decision 2-1

Po deviatich mesiacoch, kedy sa liečil zo zranenia, sa Karo Parisyan vrátil tesným víťazstvom v súboji dvoch judistov. Jeho výkon však nebol príliš presvedčivý a s rozhodnutím rozhodcov prideliť mu víťazstvo prejavili diváci nesúhlas. Dong Hyun Kim až vo svojom 12 zápase po prvýkrát spoznal príchuť prehry, no Parisyanovi bol minimálne vyrovnaným súperom a určitých fázach súboja si až nečakane ľahko kontroloval súpera.

Stephan Bonnar vs. Jon Jones

Stephan Bonnar má úž v UFC odzápasené pomerne dosť. Zúčastnil sa prvej série TUF, kde sa dostal až do finále (prehra s Griffinom). Nasledovali tri víťazstva už v UFC, no potom prišlo slabšie obdobie - dve prehry (Evans, Griffin) a hlavne deväťmesačný stop po pozitívnom testovaní na zakázanú látku. Bonnar sa však vrátil dvomi rýchlymi víťazstvami, no prišlo zranenie a na tento zápas nastupoval až po pätnástich mesiacoch od posledného zápasu. Je to skvelý bojovník BJJ, no má skúsenosti tiež z boxu a muaythai. Jeho bilancia 11-4. Jon Jones je šampiónom v zápasení ešte z univerzity, no ma tiež obrovskú silu v rukách. Vo svojej premiére v UFC dokázal zvíťaziť a vo váhe light heavyweight by mohol potrápiť aj tých najlepších. Jeho celková bilancia pred súbojom 7-0.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

V úvode si vymenili niekoľko kopov a napriek dobrému pohybu Bonnara, keď väčšinu kola vytláčal v postoji súpera po stranách oktagonu, Jones v prvej päťminútovke dominoval. Pri častom zviazaní sa do klinču a pri natlačení na klietku dobre kopal kolena na telo a tri-štyrikrát počas kola bez problémov uspel takedownom. Dokázal sa vyhnúť súperovým úderom a dvakrát tvrdo zasiahol súpera na hlavu, najskôr výborným úderom lakťom z otočky a v závere aj kolenom.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Ani na začiatku druhého kola nedokázal Bonnar údermi a kopmi prekvapiť súpera, ktorý ho vedel bez väčších problémov stiahnuť na zem alebo zviazať do klinču, kde dobre pracoval kolenami na telo. S pribúdajúcim časom predsa len začal Stephan údermi dobre zasahovať súpera na hlavu, no Jones ustupujúci po stranách oktagonu dokázal odpovedať nebezpečnými kontraúdermi, ku ktorým pridával výborne takedowny.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Do tretieho kola si obaja priniesli už aj únavu a Bonnar si bol vedomý, že v zápase zatiaľ za súperom zaostáva. Zvýšil početnosť úderov, ktorými  dokázal dobre zasahoval, no Jones kontroval kolenami na telo a na hlavu. Dlho to bol súboj Stephanových rúk proti Jonovým kolenám, ktorý ukončil Bonnar pokusom o takedown a po prechode na zem sa ocitol v pozícii na spodku. Snažil sa rozhodnúť nasadením na triangel, no neuspel a zvyšok súboja sa v pomerne pokojnom tempe dohral v klinci alebo natlačením na klietku.

VÍŤAZ: Jon Jones, unanimous decision 3-0

Stephan Bonnar nedokázal pri návrate po zranení nájsť zbraň na súpera a pripísal si štvrtú prehru v UFC. Jon Jones po dobrom výkone vo svojej premiére v klietke nesklamal ani v druhom zápase a drží si neporaziteľnosť. Skúseného súpera prekonal výbornými takedownami a nebezpečnými výpadmi z obrany a jeho zápasy sú navyše aj veľmi zaujimavé pre divákov.

{mospagebreak}

Lyoto Machida vs. Thiago Silva

Súboj dvoch dosial neporazených borcov mal výrazne prehovoriť aj do boja o titul vo váhe light heavyweight. Lyoto Machida je momentálne najúspešnejším karatistom v MMA, ktorý má skúsenosti tiež z BJJ a suma. Jeho štýl nie je síce príliš pohľadaný, no za to mimoriadne účinný a okrem piatich víťazstiev v UFC má za sebou výhry nad známymi menami ako Bonnar, Franklin a BJ Penn. Zápasy vyhráva hlavne na body. Jeho doterajšia bilancia 13-0. Thiago Silva je naopak známy agresívnym štýlom a zápasy rozhoduje ešte pred limitom. Je držiteľom čierneho pasu v BJJ, v minulosti trénoval v známom tíme Chute Boxe Academy a teraz je súčasťou American Top Team. Napriek kvalitám na zemi a výbornej ground and pound, rád bojuje hlavne na nohách. Jeho bilancia 13-0.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Ako sa očakávalo, Thiago získal miesto v strede oktagonu a vytláčal súpera po stranách, kde ho snažil zasiahnuť úderom. Machida sa súperovi dobre uhýbal a nebezpečne útočil rukami a kopmi. Napriek aktívnemu pohybu Silva nedokázal zasahovať a trikrát sa ocitol na zemi. Najprv po dobrom takedowne od Lyota a dvakrát po presných úderoch na hlavu. Na zemi však Thiago súpera do tlaku nepustil a Machida sa predsa len cítil lepšie v postoji.  Záverečnú polminútovku strávili borci natlačený na klietke a v čase, keď sa už všetci pripravovali na prestávku, nastúpil Lyoto rýchlym takedownom a v poslednej sekunde zasiahol ležiaceho súpera tvrdo a presne na bradu.

VÍŤAZ: Lyoto Machida, TKO (punch) v 1. kole, 4:59 min.

Dobrý výkon, zakončený výborným záverom prvého kola udržal Lyota Machidu v kategórii neporazených. Jeho štýl sa znova ukázal ako veľmi účinný a Thiago Silva sa pri svojej prvej prehre nedostal takmer k ničomu. Aj napriek knockoutu Thiago patrí k najlepším vo svojej váhe v UFC a o svoju možnosť dostať sa k zápasu o titul určite ešte zabojuje. Machida je momentálne blízko zápasu o pás šampióna, proti Evansovi nastúpi ak Quinton Jackson prehrá svoj zápas s Keith Jardine.

Georges St-Pierre vs. BJ Penn

Tomuto súboju sme sa venovali už nazačiatku reportáže a tu pridáme niekoľko postrehov pred zápasom od legendy Randy Coutura.
„BJ je jedným z najtalentovanejších borcov, akých som kedy videl. Má výbornú rovnováhu a ohybnosť a tiež silu v rukách. Jeho kvality na zemi sú obrovské. No myslím, že jeho sila je predovšetkým v lighteweight. Neviem či je dobré, že sa postaví proti ťažšiemu súperovi, ktorý je mimoriadne dynamický a s takými kvalitami, ktoré St-Pierre jednoznačne má."
Bilancia GSP 18-2, bilancia BJ Penn 13-4.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Prvé kolo bolo dosť opatrné z oboch strán, no aktívnejším bol St-Pierre. Zatlačil súpera ku klietke, kde ho dlho držal, no Penn výborne ustál všetky pokusy o takedown. Dvojica si vymenila niekoľko kolien na nohy a len občas sa dostali od klietky viac do stredu oktagonu, no údermi nedokázali súpera presnejšie zasiahnuť.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Ani v druhom kole sa boj neudržal dlhšie v strede oktagonu, Georges zatlačil súpera ku klietke a takedownom na jednu nohu konečne dokázal preniesť boj na zem. Penn sa ocitol v pozícii na spodku, kde strávil zvyšok kola. St-Pierre sa snažil aktívne pracovať údermi zasahovať súpera na hlavu a napriek tomu, že nepôsobil príliš agresívne, BJ bol vo svojom guarde pod veľkým tlakom a niekoľkokrát tvrdo inkasoval.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Úvod kola otvoril St-Pierre dobrými údermi a ľavačkou súpera presne zasiahol. Ani teraz sa BJ neubránil takedownu a znova sa ocitol pod aktívnym súperom. Guard si však držal lepšie než v predchádzajúcom kole a nedovolil súperovi príliš úderov na hlavu. Dokonca sa mu podarilo uniknúť a na chvíľu sa dostať na nohy. Georges však zvládol ďalší takedown a v poslednej minúte kola držal ležiaceho Penna pod tlakom údermi najmä na hlavu.

PLAY BY PLAY: ROUND 4

Na Pennovi bolo vidieť značnú únavu a jeho pohyb v postoji to jasne dokazoval. St-Pierre zbytočne nevyčkával a ľahko dostal súpera na zem a z pozície na vrchu mohol pokračovať v práci, ktorú začal už v druhom kole. Bez problémov dokázal meniť pozície - z full guardu do side control a chvíľu bol tiež v mounte. BJ sa iba bránil, no na jeho hlavu dopadalo množstvo úderov a lakťov. GSP jasne dominoval, no súper prežil aj záverečný tlak.

VÍŤAZ: Georges St-Pierre, TKO (doctor's stoppage) v 4. kole, 5:00 min.

Do poleného kola sa nakoniec nešlo. BJ Penn bol vyčerpaný a otrasený po súperovej prevahe a doktor spolu z  Pennovým tímom rozhodli, že súboj ukončia. Zrejme málo kto, čakal takú dominanciu v podaní St-Pierra a ten potvrdil svoju momentálne neohroziteľnú pozíciu vo váhe welterweight.

 

Jednou z vecí, ktoré sa od ich prvého vzájomného súboja zmenili a ktorá mala svoj podiel na St-Pierrovom výbornom výkone, bol prechod Georgesa pod trénera Grega Jacksona. Tím, kde Jackson trénuje je jedným z najkvalitnejších vo svete a momentálne ma okrem St-Pierra aj ďalšieho šampióna v UFC - Rashad Evansa. Z tímu, ktorý ma mimoriadnu úspešnosť môžeme ešte spomenúť Parisyana, Jardina, Marquardta či Loiseaua.

Svoj sen, byť prvým v UFC, kto bude súčasne šampiónom v dvoch váhach, BJ Penn nakoniec nedosníval a prebudil ho výborným výkonom Georges St-Pierre. V najväčšom zápase v histórii UFC jednoznačne dominoval a už dlhšiu dobu sa spomína ďalší možný mega-fight - GSP vs. Anderson Silva. St-Pierre by mohol, podobne ako Penn, zabojovať o titul o váhu vyššie v súboji zrejem dvoch momentálne najlepších bojovníkov bez rozdielu váhy v MMA (patri sa tu pripomenúť ešte jedno meno - Fedor Emelianeko). GSP však najskôr čaká obhajoba titulu vo welterweight proti Thiago Alvesovi, ktorý sa po tomto súboji objavil v klietke, ako prvý vyzývateľ, ktorý ma právo o pás pre šampióna zabojovať.

UFC 94 priniesla netradične mnoho vyrovnaných súbojov - z desiatich sa až osem skončilo po celých troch kolách a až šesťkrát to bolo najtesnejšie možne víťazstvo na body. Ocenenie knockout večera tento krát nebolo treba príliš dlho hľadať, keďže jediným, kto porazil súpera pred limitom bol Lyoto Machida. Odmena za zápas večera patrí súbojom Guida vs. Diaz a Howard vs. Wilson.

Aj napriek jednoznačnému priebehu zápasu o titul, sa jeho výsledok otriasol minimálne mimo klietky, keď sa už pár hodín po ukončení eventu, objavili správy o porušení pravidiel zo strany St-Pierra. Počas prestávky medzi prvým a druhým kolom naniesol jeho tréner Phil Nurse vazelínu na jeho krk a chrbát, čiže na miesta kde nepatrí, pretože môže sťažiť protivníkovi zachytenie súpera.

Nevada State Athletic Commission, ktorá dohliada nad dodržiavaním pravidiel potvrdila, že pravidla boli porušené, no s vyšetrovaním chcela počkať až po prípadnej oficiálnej sťažnosti zo strany BJ Penna. BJ sťažnosť podal a zdôvodnil ju tým, že aj taká navonok maličkosť, môže byť pri jeho štýle boja dôležitá. Prezident UFC Dana White však verí, že výsledok súboja rozhodnutie NSAC neovplyvní a potrestaný nebude St-Pierre, ale tréner, ktorý to zapríčinil.

V každom prípade UFC narýchlo prijala nové pravidlo, ktoré by malo podobným situáciám v budúcnosti zabrániť. Napriek tomu, že sa neočakáva zmena výsledku druhého súboja medzi St-Pierrom a BJ Pennom, zdá sa, že počas leta nás čaká tretí vzájomný zápas, keďže Georges ponúkol súperovi ďalší súboj, aby očistil svoje meno. St-Pierrovi záleží na tom, aby sa slovo podvod nespájal s jeho menom a BJ ponuku prijal. Uvidíme či UFC vidinu zopakovania najväčšieho súboja v histórií príjme...