štv04022020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

World Victory Road: Sengoku No Ran 2009 - reportáž

SAITAMA, 4. január 2009 -- Prvým väčším turnajom v novom roku  bolo Sengoku No ran 2009, v poradí siedmy turnaj organizovaný World Victory Road. Podobne, ako na ich predchádzajúcom evente, sa aj tento krát bojovalo o dva tituly: vo váhe lightweight a middleweight. Do druhého roku existencie chcela WVR, pomaly sa udomácňujúca medzi ostatnými japonskými organizáciami, vstúpiť s atraktívnou ponukou zápasov.

 

Po zániku PRIDE ostalo v Japonsku prázdne miesto a chýbala organizácia, ktorá by si vo svete získala väčšiu pozornosť, ako už tradičné turnaje Pancrase, DEEP, Shooto a ďalšie. Prvou, novovzniknutou, ktorá sa hlásila k odkazu PRIDE bola World Victory Road (založená 15.10.2007). Hoci v súčasnosti je tým hlavným pokračovateľom bývalej PRIDE DREAM, WVR a jej turnaje Sengoku už tradične ponúkajú kvalitné mená. V prvých šiestich turnajoch sa predstavili hviezdy ako Barnett, Rogerio Nogueira, Fujita, Takimoto, Randelman, Yoshida, Misaki či Gomi.

Otvárací ceremoniál

Fight card Sengoku No Ran 2009 bol zložený z dvoch otváracích súbojov a 7 hlavných zápasov, celkovo sa predstavili borci zo šiestich krajín. Pozornosť si vyslúžil Antonio Silva, ktorý na súboj nastúpil, aj keď dostal varovanie od CSAC, keďže má ročný zákaz činnosti. Po prekvapujúcej výhre nad Gomim, sa na Sengoku znova predstavil Sergey Golyaev, o ktorého je momentálne záujem nielen v MMA. Prvým vrcholom večera mal byť súboj, môžeme povedať, už dvoch japonských legiend - YoshiduKikutom. Záverečné dva súboje mali rozhodnúť o historicky prvých šampiónov Sengoku vo váhe lightewight a middlewight. Proti Misakimu resp. Gomimu, šampiónom z bývalej PRIDE, sa postavili víťazi Sengoku lightweight a middleweight Grand Prix - Santiago resp. Kitaoka.

Otváracie zápasy

V prvom otváracom zápase, porazil Hidetada Irie svojho súpera Minoru Kato po TKO pred koncom druhého kola. V tom druhom knockoutoval Maximo Blanco hneď  v úvode Seigo Inoue, po tvrdom stompe v rohu ringu.

Dave Herman vs. Choi Mu Bae

Skvelá bilancia 13-0 zdobila pred premiérou v Sengoku Američana Dave Hermana. Všetky svoje doterajšie súboje dokázal ukončiť pre limitom a jeho hlavnou zbraňou sú údery, ktorými súperov ničí tak v postoji ako aj na zemi (ground 'n pound). Zápasil hlavne v menších amerických organizáciách a po dvoch súbojoch vo „väčšej" Elite XC, mal byť súboj v Japonsku jeho doterajším vrcholom. Kórejčan Choi Mu Bae je skúsený borec z bývalej PRIDE. Svoju kariéru odštartoval 5 víťazstvami a zastavil ho až Kharitonov. Mu Bae patrí k typickým ázijským bojovníkom s prednostami hlavne na zemi, za tými kvalitnejšími menami však dosť zaostáva.

V prvom kole mal Dave Herman jednoznačnú prevahu

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Hneď od začiatku si v postoji Herman držal miesto v strede ringu a súper sa snažil držať sa v bezpečnej vzdialenosti. Po jednom z kopov na telo od Hermana padol Mu Bae na zem a hoci sa mu podarilo vrátiť na nohy, od súpera inkasoval sériu tvrdých kolien na telo. Aktivitu súpera dokázal prerušiť takedownom a na zemi sa ocitol v pozícii na vrchu v Hermanovom guarde. Kórejčan však pôsobil bezradne a Dave sa poľahky dostal späť na nohy. V postoji Herman jasne dominoval, tlačil súpera k povrazom a množstvo jeho úderov Kórejca zasahovalo. Pomerne dlho sa držali v klinči, kde Dave výborne pracoval kolenami. Choi však súboj ešte nevzdával, predviedol suplex a prehodil súpera cez seba na zem. Nasadil na techniku americana, ktorú však nedokázal úspešne dokončiť a nasledoval Hermanov pokus o nasadenie rear-naked choke, tiež neúspešný.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Do druhého kola si obaja priniesli únavu z predchádzajúcich piatich minút a evidentné to bolo najmä na Hermanovi, ktorý pôsobil úplne vyčerpaný. Mu Bae to využil a usadil sa v strede ringu. Po úspešnom zásahu z pravej ruky v úvode, Kórejčan vycítil, že súper už v postoji nebude takým nebezpečenstvom ako v prvom kole. Hermana tlačil k povrazom a snažil sa ho zasahovať údermi. Dave si čo najdlhšie snažil držať od súpera bezpečnú vzdialenosť, no keď sa mu Choi natlačil na telo, predsa len ešte dokázal kontrovať ojedinelým úderom či pokusom o koleno na telo. Strata síl však bola teraz ťažším súperom, než jeho súper v ringu. Inkasoval tvrdé údery z direktu a háku presne na bradu a „utekajúc" pred súperom cez celú šírku ringu ho Mu Bae ďalšími ranami ešte dorazil.

V polovici druhého kola už Herman nedokázal odolávať aktivite Choi Mu Bae

VÍŤAZ: Choi Mu Bae, TKO (punches) v 2. kole, 2:22 min.

Určite cenné víťazstvo pre seba získal Choi Mu Bae, hoci mu to dosť súper uľahčil slabou kondíciou. Zatiaľ čo prvé kolo vyzeralo na Kórejčanovu jasnú prehru, do druhého nastúpil úplne „iný" Dave Heraman. Prvá jeho profesionálna prehra by ho mala však prinútiť, aby na sebe ešte viac zapracoval. Určite už teraz predviedol, že kvality jednoznačne má a v budúcnosti by sa v MMA stratiť určite nemal.

 

Sergey Golyaev vs. Eiji Mitsuoka

Sergey Golyaev sa vo svete MMA pohybuje už pomerne dlho. Jeho kariéra bola spojená hlavne s organizáciou M-1, čo je pre Golyaeva ako Rusa dosť pochopiteľné. Väčší úspech však dosiaľ nedosiahol a preto prišlo jeho víťazstvo nad Takanori Gomim ako z jasného neba. Skalp, v bývalej PRIDE takmer neporaziteľného súpera, znamenal pre Sergeya minimálne zvýšenú pozornosť nie len zo strany fanúšikov MMA. Takmer po dvoch mesiacoch dostal v Sengoku ďalšiu šancu bojovať. Jeho súper - Eiji Mitsuoka. Mitsuoka ma za sebou zápasy v rôznych japonských organizáciách a na turnajoch Sengoku mal bilanciu 2-1. V minulosti prehral len na body s Joachimom Hansenom a v jeho doteraz poslednom súboji ho porazil Satoru Kitaoka, neskorší Sengoku lightweight GP šampión.

Súboj sa po opatrnom úvode preniesol na zem

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Mistuoka začal opatrne, v úvode si dlho držal od súpera odstup a stred ringu ponechal Golyaevovi. Sergey sa tiež nechcel unáhliť s útokom, aby súperovi nedal, hneď na začiatku zápasu, možnosť preniesť boj na zem, kde by sa Japonec mohol presadiť viac ako v postoji. Po Golyaevovom vykrytom highkicku však Mitsuoka predviedol úspešný takedown cez jednu nohu a snažil sa v pozícií na vrchu dostať sa do súperovho full guardu. Sergey ho však dlho držal iba v half guarde a navyše aktívne pracoval údermi, zatiaľ čo sa Eiji snažil vylepšiť svoju pozíciu. Nakoniec sa mu podarilo dostať do full guardu, no Golyaev mu výborne kontroloval ruky a Mitsuoka musel aj naďalej hľadať výhodnejšiu pozíciu, aby dostal súpera pod tlak. V poslednej minúte kola prešiel do side control a následne dokonca do mountu. To už bol pre Golyaeva najvyšší stav ohrozenia a po úspešnom nasadení armbaru bol súboj ukončený.

Napriek snahe Golyaeva, udržať súpera pod kontrolov vo svojom guarde, sa Mitsuoka dostal k armbaru

VÍŤAZ: Eiji Mitsuoka, submission (armbar) v 1. kole, 4:22 min.

Sergey Golyaev tento krát nedokázal zažiariť a nenapodobnil vysoko cenené víťazstvo zo súboja s Gomim. Napriek tejto prehre ale určite nezapadne do zabudnutia. Zaujímavá správa prišla z K-1 - Golyaev sa predstaví v superfighte počas prvého turnaja K-1 v roku 2009. Na japonskej kvalifikácií K-1 World Max sa podľa pravidiel K-1 Max postaví proti Yoshihiro Satovi.

{mospagebreak}

Antonio Silva vs. Yoshihiro Nakao

Medzi tých najväčších obrov v ringu MMA určite patrí aj Antonio Silva. Nielen vďaka svojím proporciám už dokázal získať tituly v rôznych organizáciách. Pri tom poslednom bol však Antonio pozitívne testovaný na anabolické steroidy a ako heavyweight šampión Elite XC dostal jednoročný trest zastavenia činnosti a finančnú pokutu (od CSAC: California State Athletic Comission). Aj napriek varovaniu nastúpil do svojho premiérového súboja na turnaji Sengoku. Súperom mu bol Yoshihiro Nakao a komu to meno nič nehovorí, môžeme pripomenúť prezývku „Kiss". Nakao ma za sebou zápasy v K-1, PRIDE a momentálne Sengoku a do súboja so Silvom si priniesol bilanciu 7-1 (jediná prehra s Kazuhiro Nakamurom). No známy je predovšetkým svojim bozkom, po ktorom ho, ešte pred začiatkom súboja, knockoutoval Heath Herring - odtiaľ prezývka „Kiss".

Výškový a hmotnostný rozdiel sa prejavoval aj v samotnom zápase


PLAY BY PLAY: ROUND 1

Súboj začal bez veľkého vyčkávania. Silva, so svojou výškovou a váhovou prevahou, držal stred ringu, no o prvé údery sa snažil Nakao. Antonio kontroval frontkickom, zatlačil súpera do rohu, no kombináciou predná zadná nedokázal súpera zasiahnuť. Yoshihiro unikol na opačnú stranu ringu, kde vykryl súperov highkick, no po snahe o roundkick inkasoval z ľavačky v háku. V zapätí zachytil Silvovu nohu a pokúsil sa preniesť boj na zem. To sa mu aj podarilo, no ocitol sa v zovretí súperových rúk. Z nebezpečnej pozície sa dokázal dostať späť do postoja. Zatlačený do rohu inkasoval tvrdé koleno na rebrá. Unikol do opačného rohu, kde sa snažil kontrovať údermi na Antoniove kopy na telo a nohy, no inkasoval tvrdý direkt zo zadnej ruky a následný ľavý hák. Znova unikol do bezpečnej vzdialenosti, no rozhodcovi signalizoval prerušenie súboja. S bolestným výrazom v tvári bol súboj kvôli zraneniu jeho kolena ukončený.

Zranenie ukončilo súboj Silva vs. Nakao ešte pred druhou minútou boja

VÍŤAZ: Antonio Silva, TKO (injury) v 1. kole, 1:42 min.

Rýchle víťazstvo pre Antonia Silvu znamená úspešnú premiéru v Sengoku. Antonio sa stal ďalším z bojovníkov, ktorý po pozitívnom testovaní na zakázané „podporné" látky bude zrejme pokračovať v zápasení v Japonsku. Zdá sa však, že so svojimi rozmermi v Sengoku bude ťažko hľadať vyrovnaných súperov. Yoshihiro Nakao až do zranenia sympaticky vzdoroval o takmer 40 kg ťažšiemu súperovi a aj kvôli tejto prevahe nehrozilo, aby si „Kiss", čoby len pomyslel, znova vyjadriť svoju motiváciu do súboja bozkom :).

Muhammed Lawal vs. Yukiya Naito

Muhammed Lawal má za sebou bohaté zápasnícke skúsenosti, čo nie je pri bojovníkov pochádzajúcich z USA nič netradičné. Po univerzitných úspechov pokračoval v profesionálnej súťaži Real Pro Wrestling (pravidlá podobné zápaseniu vo voľnom štýle), kde sa stal prvým a nakoniec aj jediným šampiónom. Bol dokonca hodnotený ako najlepší zápasník voľnoštýliar v USA a vďaka tomu sa takmer dostal na olympiádu do Pekingu v roku 2008 (cez kvalifikáciu však neprešiel). V Sengoku mal doteraz dva súboje, oba víťazné, oba pred limitom (Wiuff, Fabio Silva). Yukiya Naito ma v Japonsku „odbúchané" množstvo súbojov v organizáciách Pancrase, K-1, DEEP atď. Pri 15 víťazstvách prehral iba štyrikrát a ako Ázijčan je tradične kvalitný hlavne na zemi. Do súboja s Lawalom si priniesol sériu šiestich výhier v rade.

Muhammed Lawal sa presadil hlavne svojími tvrdými údermi

PLAY BY PLAY: ROUND 1

V úvode sa obaja borci striedali v držaní stredu ringu. Lawal, prezývaný King Mo, si hľadal pozíciu, z ktorej by súpera dokázal zasiahnuť tvrdým úderom a Naito od úvodu pracoval hlavne kopmi na nohy a telo. Zdalo sa, že Lawal získal kontrolu nad stredom ringu a jeho pokusy zasiahnuť súpera jedným dvoma tvrdými údermi začali byť čoraz častejšie a nebezpečnejšie. Hoci nepredvádzal dlhšie kombinácie, predviedol širokú škálu úderov - direkty, háky, zdvihák aj úder na telo. Yukiya zatiaľ stačil jeho údery kryť alebo sa im vyhnúť. Stále sa snažil držať v odstupe od súpera a pokračoval v občasných kopoch. V polovici kola zabavili borci divákov menším „tanečným" vystúpením, z ktorého vyšiel víťazne King Mo. V boji, ale Naito, hlavne pohybom, stále nedovoľoval aktívnemu súperovi získať väčší tlak. Pred poslednou minutou kola však predsa len inkasoval tvrdú ranu z direktu a otrasený sa snažil uniknúť ďalším úderom. King Mo už svoju šancu nepremárnil a rovnakým spôsobom ako porazil svojich predošlých súperov, zvíťazil aj tento krát.

Rozhodca zápas ukončil, keď sa Yukiya Naito nedokázal brániť pred súperovými údermi

VÍŤAZ: Muhammed Lawal, TKO (punches) v 1. kole, 3:54 min.

Yukiya Naito nedokázal pripraviť Lawala o neporaziteľnosť a King Mo si získava fanúšikov okrem výkonov aj svojím vystupovaním. Mimo ringu aj v ringu pripomína Rampage Jacksona, v štýle boja by sme už našli viac odlišnosti. King Mo je zatiaľ iba na začiatku MMA kariéry a na svojom mene bude musieť ešte veľa pracovať, no už teraz si u svojich budúcich súperov určite vynútil minimálne rešpekt.

Sanae Kikuta vs. Hidehiko Yoshida

Súboj Kikutu Yoshidom mal patriť k tomu najlepšiemu, čo Sengoku No Ran ponúkla. Vyjadriť sa stručne k týmto dvom borcom sa snáď ani nedá. Sanae Kikuta začínal najskôr s judom a neskôr začal trénovať kickbox. Pred súbojom mal za sebou 27 súbojov v organizáciách PRIDE, Shooto, Pancrase, DEEP, UFC a ďalších. Ako amatér ma tituly v jude, shoot boxingu a zvíťazil aj na ADCC (v roku 2001). Je bývalý šampión Pancrase a je členom GRABAKA gymu, kde sú také hviezdy ako Misaki, Gomi a pred tým aj Genki Sudo. Hidehiko Yoshida je olympijským víťazom v jude z Barcelony 1992 a držiteľom zlata, striebra (2) a bronzu z majstrovstiev sveta. V MMA zažiaril v bývalej PRIDE, kde si dlho držal knockoutovu neporaziteľnosť - dokonca aj Wanderlei Silva ho dvakrát porzail iba na body. Je jedným z nositeľov ducha bývalej PRIDE a všetky svoje doterajšie víťazstva získal po submission.

V postoji mal prevahu Hidehiko Yoshida, na zemi naopak Sanae Kikuta

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Aktívnejšie začal Yoshida, údermi sa snažil zasiahnuť súpera a ten sa pokúsil o neúspešný takedown. V postoji obaja pracovali výhradne rukami, no oboch chýbala zatiaľ potrebná dĺžka a presnosť. Pri pokuse o highkick od Hidehika, využil Kikuta možnosť a stiahol súpera na zem. Prakticky do konca kola sa Sanae udržal v pozícii na vrchu v súperom full guarde. Yoshida však výborne bránil a znemožňoval súperovi akúkoľvek aktivitu. Keď sa už Kikuta konečne dostal k jednému dvom úderom na súperovu hlavu, Yoshida zakontroval podobne údermi zo zeme.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Hneď v nástupe do druhého kola sa boj preniesol na zem, kde si tento krát pozíciu na vrchu vyskúšal Yoshida. Nedokázal sa dosť do full guardu a jeho zlý postoj využil Kikuta a zachytil mu nohu. Stojaci súper chvíľu akoby prestal úplne bojovať a rovnako pasívny bol aj ležiaci Kikuta. Rozhodca poslal boj do postoja. Na nohách mal prevahu Hidehiko, dobrým pohybom tlačil súpera k povrazom, kde Kikutu zasahoval údermi a ten sa snažil stiahnuť aktívneho Yoshidu na zem. Hidehiko sa však udržal na nohách a ležiacemu súperovi rozdal tvrdé údery na hlavu. Sanae znova zachytil súperovu nohu, no ani teraz nedokázal predviesť nejakú úspešnú submission. Boj sa vrátil do postoja, kde začal Yoshida údermi získavať prevahu a po tretíkrát sa Sanae snažil zachytením nohy prerušiť súperov tlak. Jeho snaha o páku bola teraz väčšia, no rovnako neúspešná. Podarilo sa mu však dostať súpera na chrbát a získal výbornú pozíciu v mounte. Hidehiko bol teraz pod tlakom, no nedovolil Kikutovi príliš tvrdé a nebezpečné zásahy na hlavu.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

Záverečné kolo začali obaja boxerskou výmenou v postoji. Obaja rozdali a prijali pár úderov na hlavu, čo prebudilo aj divákov. V postoji sa predsa len ukázala Yoshidova prevaha. Sériou úderov dostal súpera pod tlak a predviedol úspešný takedown. Bol to však Kikuta, ktorý z toho ťažil a dostal sa ležiacemu Yoshidovi na chrbát. Keď bol jeho pokus o škrtenie neúspešný, začal pracovať údermi na súperovu hlavu. Yoshida sa pretočil na chrbát a snažil sa čo najviac eliminovať súperove údery. S blížiacim sa záverom sa zdalo, že Kikuta zvýšil snahu rozhodnúť súboj pred limitom a Hidehiko bol pod paľbou úderov. Sanae však už nedokázal predviesť potrebnú presnosť a tvrdosť, aby rozhodca súboj ukončil a tak bolo rozhodnutie na postranných rozhodcoch.

Záver súboja patril Kikutovi

VÍŤAZ: Sanae Kikuta, split decision 2-1

V postoji mal navrch síce Hidehiko Yoshida, no väčšia časť zápasu sa odohrávala na zemi, kde mal prevahu Sanae Kikuta a to bolo nakoniec rozhodujúce. Yoshida napriek svojim kvalitám, ktoré pravidelne potvrdzoval v PRIDE, nedokáže zatiaľ v Sengoku prekročiť svoj tieň. Po prehre s Barnettom, prišlo síce víťazstvo nad Mourice Smithom, no s Kikutom prišla ďalšia prehra. Naopak Sanae Kikuta si svoju víťaznú sériu predlžil na číslo šesť.

{mospagebreak}

Kazuo Misaki vs. Jorge Santiago

Predposledný súboj večera patril boju o titul prvého middleweight šampióna Sengoku, v ktorom sa stretol Misaki s víťazom Sengoku middleweight GP Santiagom. Kazuo Misaki je jedným z členom GRABAKA gymu a patri k tým najskúsenejším borcom - za sebou má množstvo súbojov v organizáciách Pancrase, DEEP, PRIDE a v poslednej dobe v Sengoku a Strikeforce. Medzi top vo svojej váhe sa zaradil hlavne ziskom titulu šampióna welterweight GP v bývalej PRIDE (vo finále porazil Kanga). V Sengoku dostal, podobne ako Gomi, vo svojej váhe, možnosť bojovať hneď v tom prvom titulovom súboji. Jorge Santiago má za sebou rovnako množstvo skúsenosti, hlavne z amerických turnajoch (HFC, KOTC, BodogFight, UFC..). Momentálne je členom jedného z najkvalitnejších tímov sveta - American Top Team (Kang, JZ Calvan, Thiago Silva). V roku 2007 získal v Strikeforce titul šampióna middleweight GP a v roku 2008 aj titul šampióna middleweight GP v Sengoku.

Kazuo Misaki si počas zápasu držal prevahu

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Obaja nastúpili do súboja s aktívnym pohybom a dlho sa striedali v držaní stredu ringu. Akoby očakávali, že ich vzájomný súboj bude dlhý (zápas o titul 5 x 5 min.) a pomerne dlho predvádzali opatrnú taktiku, zbytočne nedoplatiť na zle pripravený útok. Pokusy od oboch o úder neboli zatiaľ dostatočne presne a razantné a súperi sa zasahovali iba občasnými lowkickmi. A práve po zachytenom lowkicku Misaki pravým direktom presne zasiahol súpera na bradu, stiahol ho na zem a získal pozíciu na vrchu v Santiagovom guarde. Jeho snahe zasahovať súpera údermi na hlavu, chýbala väčšia aktivita a Jorge hoci strávil v obrane už zvyšok kola, dokázal zakontrovať dobrým pokusom o nasadenie armbaru.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Aj druhé kolo začalo opatrne a nakoniec sa celé odohrávalo v postoji. Zdalo sa, že boj o stred ringu vyhrával Santiago, ktorý pracoval hlavne rukami, zatiaľ čo Misaki striedal údery s lowkicmi. V presnosti mal navrch Kazuo, no bol to Jorge, ktorý vďaka dobrému pohybu tvrdo zasiahol pravým direktom a Misaki išiel k zemi. Otrasený zachytil súperovu nohu a podarilo sa mu vrátiť späť do postoja. Santiago cítil šancu rozhodnúť zápas a zvýšil na aktivite, tlačiac súpera do povrazov. Pomerne dlho ho však Misaki udržal v rohu v klinči, kde sa mohol spamätať z inkasovaného úderu. Do konca kola sa pokračovalo hlavne v boxerských výmenách bez presnejšieho úderu, v ktorých sa viac presadzoval Misaki.

PLAY BY PLAY: ROUND 3

V tretej päťminútovke sa o titul znova bojovalo výhradne v postoji. Santiago sa už natrvalo usadil v strede ringu, no Misaki hoci bojujúc z ústupu, predvádzal väčšiu útočnú aktivitu. K dobrej práci rukami a občasným lowkickom, pridal Kazuo pokusy o naskočené koleno a kop na telo z otočky. Santiago sa predviedol úderom z otočky, snažil sa súpera zatláčať k povrazom, no nedokázal ho dostatočne presne zasahovať.

PLAY BY PLAY: ROUND 4

Súboj v predposlednom kole držali obaja znova v postoji. Santiago sa neustále snažil nájsť spôsob ako súpera dostať pod tlak. Vytláčanie ho k povrazom stále nebolo úspešné a Jorge navyše narážal na nebezpečne Misakiho ataky. Nie tak jednoznačná, no viditeľná prevaha Kazua v postoji pokračovala. Jeho údery boli presnejšie a stále pokračoval v občasnom kopaní lowkickov. Santiago predsa len predviedol úspešný takedown a chcel sa pokúsiť získať tlak na zemi. Súper ho však dobre bránil zospodu z guardu a po úniku zo Satiagovho pokusu o armbar prišla posledná prestávka.

PLAY BY PLAY: ROUND 5

Do záverečného kola vstupoval Santiago s vedomím, že potrebuje súpera dostať pod tlak a prípadne previesť nejakú úspešnú techniku, ak nechce titul šampióna prenechať Misakimu. V postoji však jeho šanca neprichádzala a tak sa takedownom pokúsil priniesť zvrat do zápasu. Z pozície na vrchu v súperovom guarde sa snažil údermi na hlavu konečne vypracovať tlak. S blížiacim sa koncom zápasu bol Misaki už titulu takmer na dosah, keď sa Santiagovi podarilo dostať do mountu. Kazuo sa následne otočil tvárou k zemi, čo Jorge využil na nasadenie rear naked choke a z takto nasadenej techniky sa nezvykne uniknúť.

Takmer v úplnom závere súboja sa Jorge Santiago dostal k submission

VÍŤAZ: Jorge Santiago, submission (rear naked choke) v 5. kole, 3:26 min.

Iba niekoľko sekúnd delilo Kazua Misakiho od titulu a nad pokazeným záverom súboja môže iba nariekať. Jorge Santiago využil príležitosť, ktorú skúsene využil a pri pohľade na pás pre šampióna sa už určite nebude trápiť myšlienkami na priebeh súboja, v ktorom takmer do úplného záveru ťahal za kratší koniec. Jorge Santiago je Sengoku middleweight GP šampión a Sengoku middleweight šampión!

Takanori Gomi vs. Satoru Kitaoka

Vrcholom Sengoku No Ran bol ďalší súboj o titul - tento krát vo váhe lightweight. Takanori Gomi, je hlavnou hviezdou Sengoku. Dlho sa držal ako číslo jeden v ľahkej váhe na svete, k čomu mu pomohla najmä jeho neuveriteľná úspešnosť v bývalej PRIDE, kde porážal kvalitných súperov na počkanie (Ralph Gracie, Bennett, Pulver, Azerado, Kawajiri, Sakurai, Aurelio, Ishida). So zánikom PRIDE však akoby zanikol aj fenomén menom Gomi. Prvé dva súboje síce v Sengoku vyhral, výkonom príliš neoslnil a nasledovala nečakaná porážka s Golyaevom. A v súboji o titul ho čakal nie príliš známy súper - Satoru Kitaoka. Kitaoka ma za sebou množstvo zápasov v Pancrase a až v Sengoku sa mu podarilo viac sa zviditeľniť. V roku 2008 získal Sengoku titul pre šampióna lightweight GP a do súboja o titul prišiel so 4-zápasovou neporaziteľnosťou. Jeho tréningovým partnerom je Shinya Aoki. Má výborný pohyb v ringu a na zemi je mimoriadne nebezpečný.

Do dobrej pozície na zemi sa skôr dostal Takonori Gomi

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Gomiho pohyb v ringu je síce kvalitný, no v porovnaní so súperom vyzeral ako soľný stĺp. Kitaoka sa pohyboval s neuveriteľnou ľahkosťou a po prvej, opatrnej minúte, zaútočil údermi na súpera pri povrazoch. Gomi sa jeho pokusu úspešne vyhol, dostal sa mu za chrbát, zhodil ho na zem a snažil sa nasadiť škrtenie. Satoru bez väčších problémov unikol a zachytil súperovu nohu. Na rozdiel od Gomiho svoju príležitosť s veľkým prehľadom využil.

Ani nie po dvoch minútach boja predviedol Satoru Kitaoka úspešnú subission

VÍŤAZ: Satoru Kitaoka, submission (achilles lock) v 1. kole, 1:41 min.

Takanori Gomi už zjavne ustupuje z pozícií, ktoré mu patrili počas pôsobenia v PRIDE. Stále však patrí k tým najlepším vo svojej váhe, no nato aby znovu získal stratene pozície, bude musieť predvádzať lepšie výkony než to čo doteraz v Sengoku predviedol. Naopak Satoru Kitaoka dosiahol v krátkom čase na dva tituly (Sengoku lightweight GP a lightweight šampión) a začína získavať čoraz väčšie meno. Určite by bolo zaujímavé vidieť ho proti hviezdam v lightweight, ktoré má hlavne organizácia DREAM. Spoločne s Aokim teraz v Japonsku kraľujú, aj napriek tomu, že Shinya titul v DREAM v roku 2008 nezískal.

Na Sengoku No Ran tento krát šťastie neprialo hviezdam z bývalej PRIDE. Prehry Yoshidu, Misakiho Gomiho je však príliš jednoduché obhajovať šťastím resp. nešťastím. Kazuo Misaki mal síce k middleweight titulu bližšie ako jeho súper a Hidehiko Yoshida prehral na body tým najtesnejším pomerom 1-2. Úplne jednoznačnú prehru si však pripísal Takanori Gomi, ktorý si súboj o lightweight titul predstavoval určite celkom ináč.

Satoru Kitaoka a Jorge Santiago - nový šampióni Sengoku

World Victory Road, ako organizácii, ktorá si „požičala" svoje hviezdy z bývalej PRIDE, už ale rastú vlastné hviezdy. Sergey Golyaev síce nepotvrdil skvelé víťazstvo proti Gomimu, no určite má predpoklady na ďalšie cenné skalpy súperov. Muhammedovi King Mo Lawalovi pribúdajú knockoutove víťazstvá a popri tom ešte stíha zabávať divákov aj mimo ringu. Dokonca aj ringový rozhodca podľahol jeho šarmu a zakričal si: ,,King Mooo". No momentálne je najväčšou hviezdou Satoru Kitaoka - lightweight šampión i lightweight GP šampión.

Ďalší turnaj Sengoku je naplánovaný na 20. Marec a prvým potvrdeným súbojom je zápas King Mo vs. Ryo Kawamura. Kawamura je momentálne light heavyweight šampión Pancrase. WVR tento rok plánuje, po lightweight a middleweight GP, zorganizovať Grand Prix vo váhe featherweight, podobne ako DREAM. Rok 2009 bude teda v Japonsku v znamení featheweight...