sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Kauza Moravčík vs Holzken

HolzkenKostra Zápas medzi Vladimírom Moravčíkom a Niekym Holzkenom sa rodil ťažko. Žiaľ, po ťažkom pôrode nenasledoval šťastný život, ale rýchla smrť. Zápas sa, ako už viete, nekonal. Poprosil som preto Martina Beláka, Roba Kajánka a Petra Otticha, aby sa mi k tomu vyjadrili. Oslovil som aj Holzkena a jeho tím, od nich som sa, žiaľ, odpovede nedočkal. Z podkladov, ktoré som dostal je nasledujúci text.

Zápas medzi Vladimírom Moravčíkom a Niekym Hozlenom bol dohodnutý začiatkom januára 2013. Komunikáciu s Holandskou stranou obstaral Petr Ottich, držiteľ licencie WFCA pre Strednú Európu.

Obe strany pristúpili na zápas o titul WFCA vo váhe do 76,2 kg, thaiboxing bez lakťov, 5x3 minúty. Tento titul držal Nieky Holzken a aby oň neprišiel, musel ho obhájiť do konca marca 2013. Keďže gala v Žiline sa malo konať začiatkom apríla, asociácia WFCA dala výnimku, že obhajoba sa môže posunúť na termín konania akcie.

Prvá komplikácia nastala, keď bolo nutné z organizačných dôvodov posunúť gala na neskorší termín. Keďže Martin Belák mal na svoje gala, ktoré sa uskutoční 1. júna, dohodnutý zápas o titul WMC medzi Moravčíkom a Piquém, vznikla kolízia. WMC má v zmluve podmienku, že 6 týždňov pred bojom o ich titul nesmie ani jeden z aktérov zápasu bojovať o titul inej asociácie. Nový termín akcie zasahoval do tejto lehoty, takže sa bojovať o opasok WFCA nemohlo.

Robo Kajánek, organizátor Gala Night Thaiboxing sa s Martinom Belákom dohodol na zápase na tri kolá, pravidlá nezmenené, teda thaiboxing bez lakťov.
Holzken na zápas s Moravčíkom pristúpil hlavne kvôli obhajobe titulu WFCA. Pokiaľ sa oň nemalo bojovať, Nieky nemal o súboj s naším borcom záujem. Keďže zápas bol už oznámený verejnosti, záujem o jeho uskutočnenie bol zo strany organizátorov veľký. Aby na to Holandská strana prikývla, boli ochotní im poskytnúť lepšie podmienky. Petr Ottich využil ako prostredníka v jednaní s Holzkenovým manažérom Ricka Cocu, ktorý je prezidentom WFCA, Holanďan a má s Holzkenom lepšie vzťahy.

Po týždni mailov, SMS a telefonátov Holzken na zápas bez titulu kývol, Rick Cocu si 4. februára vyžiadal upresnenie pravidiel, na čo mu Petr Ottich odpísal „3x3 min thaiboxing no elbows“. Potom už len technická komunikácia, kde sa posielali skeny pasov, potvrdzovali sa letenky a kto s kým bude na akej izbe. Všetko sa zdalo byť ok, zápas bude, organizátorom padol kameň zo srdca.

HolzkenPise

Žiaľ, problém sa objavil v deň váženia, 26. apríla. Holanďania požadovali zmenu pravidiel zápasu na K-1, pretože „tak to bolo dohodnuté“. Neakceptovali žiadne dôkazy, v ktorých sa tvrdilo „3x3 min thaiboxing no elbows“, sami žiadny dôkaz o tom, že zápas by sa mal bojovať podľa pravidiel K-1 nedodali.

V deň zápasu sa dohadovali aj s trénerom Vlada Moravčíka, Martinom Belákom. Prišli za ním s ponukou na kompromis, Belák teda urobil ústupky. Navrhol im, že sa nebudú zachytávať kopy, neakceptovali. Ďalší ústupok bol, že sa bude bojovať podľa starých pravidiel K-1, teda s dlhším klinčom. Neakceptovali ani to. Ďalšia ponuka bola, že teda pravidla K-1 s dvoma kolenami v klinči. Nepristúpili ani na to. Ich predstava o kompromise je teda jasná, buď je po nich, alebo nič. Keďže Martin Belák pravidlá K-1 s jedným kolenom neakceptoval, Holanďania sa zbalili a odišli z haly.

Moravčík sa pripravoval na zápas v thajskom boxe, celú taktiku postavili na klinči a kolenách, takto by to celé vyšlo navnivoč. Som si istý, že keby bolo rozhodnutie na Vladovi, ten by kľudne bojoval, takéto veci nerieši, ale to nie je vždy dobre. Tak ako napríklad na vážení, Holzken navážil vyše dve kilá navyše. Zobral váhu a zložil ju z pevnej podložky na koberec, tam už navážil dobre. Skúste si to doma, uvidíte, že sa nejaké to kilo stratí. Vlado na to mávol rukou...

Keby som sa silou-mocou snažil nadržiavať Holanďanom, tvrdil by som, že pravidlá pri zápase na tri kolá po tri minúty sú vždy K-1. Žiaľ pre neho, nie sú.
Mohol by som si myslieť, že si Holanďania dohodli zápas podľa pravidiel K-1 a našim to akosi "zabudli" povedať. Rick Cocu v Žiline tvrdil, že sa na K-1 nedohadovali. Všetko sú to ale špekulácie, lebo odpovede z Holandska som nedostal ani za vyše 10 dní...
V tomto svetle vychádza zaujímavo Niekyho komunikácia na Facebooku. Najprv napísal že "organizátori zmenili pravidlá zápasu na poslednú chvíľu" a neakceptovali to, lebo "zmluva je zmluva". Čo tým myslel neviem, pretože zmluvu žiadnu s Rickom, ani s Petrom Ottichom nemal. Potom ešte písal veci o tom, ako na neho vyvýjali nátlak a "Moravčík v kľude počúval hudbu a nechal sa masírovať". Žiaľ, nátlak vyvýjali oni, keď sa nezadarilo, odišli.
Po tom, ako sme im napísali k tým statusom na Facebooku ako to bolo a kto menil pravidlá na poslednú chvíľu, všetko to zmazali. 

Na raňajkách povedal Holzkenov otec Petrovi Ottichovi, že Nieky dostal lukratívnu ponuku na turnaj v USA o 300 tisíc dolárov. Tento turnaj by sa mal uskutočniť do troch týždňov po akcii v Žiline, takže Holandský borec musel byť fit, preto sa snažili vyjednať si čo najlepšiu poziciu, aby sa nezranil. Pravidlá K-1 mu dávali najväčšiu šancu, Moravčík je v thajskom boxe lepší, stať by sa tak mohlo čokoľvek. Pokiaľ by to tak bolo, je to veľmi neprofesionálne a pre mňa osobne tiež veľké sklamanie, že fighter na takejto úrovni sa môže správať takto "krivo". Vyzerá to tak, že "veľké hviezdy", z Holandska zvlášť, nás stále majú za niečo blízke Ukrajine, alebo Balkánu. Mysleli si, že sa z nich zložíme a pristúpime na čokoľvek. Zmýlili sa...