str05222019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Gibu Fight Night - preview

GibuFightNight banner 600

Už tento štvrtok sa v Prahe uskutoční parádny galavečer Gibu Fight Night. V hlavnom zápase sa predstaví Daniel Landa s Riku Immonenom, pred nimi, napríklad Spejbl, Hron, Žák, Cingel a Šenkýr. 

V hlavnom programe je na pláne 5 zápasov podľa pravidiel K-1 a tri Muay Thai zápasy. Českí a Slovenskí bojovníci dostali súperov, proti ktorým budú musieť predviezť to najlepšie čo v nich je. Posúďte sami:

gibu 01 gano baummert 600

Martin Gaňo je vychádzajúca hviezda z KTSO Praha. Vo svojich 27 rokoch má na konte 18 profi zápasov, z ktorých 17 vyhral. Je amatérskym šampiónom ČR v Muay Thai z roku 2010 a interkontinentálnym šampiónom WKF z roku 2012. Porazil Movsisyana, Říhu, ale napríklad aj Mirka Vorkapiča. Gaňo robí skvelé zápasy, čo platí aj na jeho súpera, Maxa Baummerta.
O 6 rokov mladší Nemec má na konte 21 zápasov a 10 výhier. Na konte má výhry nad Martinom Tomaščíkom a Matoušom Kohoutom, ale aj Rafalom Dudekom, Alexom Vogelom, alebo Marcom Piquém. Je nemeckým, európskym a svetovým šampiónom WKN, drží aj niekoľko titulov v boxe. Zápas to bude určite parádny, ale takých bude tento večer viac.

 

gibu 02 cingel nietlispach 600

Miro Cingel pred necelými dvomi mesiacmi vyhral titul Enfusion vo váhe do 85kg, keď v dvoch ťažkých zápasoch porazil Tateho a Žáka. Teraz ho čaké Švajčiar, Janosch Nietlispach, dlháň s prezývkou Dhalsim. Švajčiar má 47 výhier, z toho 30 KO, čo je celkom dosť. Drží aj niekoľko titulov, najcennejší je asi ten svetový asociácie WKU. Bojuje vo váhach od 85kg až do 93, čo je zaujímavé rozpätie.
Miro je, momentálne, v skvelej forme a na víťaznej vlne. Výhra turnaja Enfusion ho pomaličky ukazuje svetu a toto je jeden z krokov, ktorý musí spraviť, aby sa dostal na výslnie. Mám pocit, že ho čakajú už len ťažké zápasy.

 

gibu 03 senkyr wilnis 600

Ďalší zástupca Diamond Gymu, Tomáš Šenkýr, na veľký zápas čakal dlho a podľa mňa sa práve dočkal. Za súpera totiž dostal Jasona Wilnisa, Holanďana, bojujúceho v Glory. Odbúchal tam tri zápasy a aj keď posledné dva prehral (s Parparyanom a Levinom), bolo to na body a bojoval ako lev. Momentálne je na deviatom mieste v rebríčku Glory v strednej váhe. Je posledným šampiónom It's Showtime, keď v zápase o titul vo váhe do 85kg porazil RSC Alexa Pereiru, momentálne vychádzajúcu hviezdu Glory. 
Wilnisovým súperom mal byť David Keclik, našťastie ho zastúpi Šeňo, ktorý sa môže, konečne, ukázať svetu. Dúfam, že jeho víťazná šnúra sa nepretrhne práve teraz. Výsledok tipovať nebudem, ale je mi jasné, že Tomáš nechá v ringu všetko a ešte niečo navrch.

 

gibu 04 hron morosanu 600

Veľký zápas čaká aj na Tomáša Hrona, ktorý si po Sebastianovi Ciobanu berie do ringu ďalšiu hviezdu Superkombatu, Catalina Morosanu. "Karpatskú smrť" je asi zbytočné predstavovať, vídame na každom druhom turnaji Superkombat, kde sa bije kým on, alebo jeho súper stojí na nohách. Z 37 výhier má 22 KO, čo je viac ako polovica a o jeho štýle to hovorí viac než dosť.
Hron má tiež peknú šnúru výhier, ktorú by určite nerád ukončil prehrou "doma". Určite nie pri ročnom výročí výhry nad Ciobanu. Tomáš to na takýchto silových boxerov celkom vie, má kondičku a tvrdú bradu, čo by malo hrať pre neho. Výhru mu určite prajem.

 

gibu 05 kohout beausejour 600

Skvelý zápas sa čaká aj od Matouša Kohouta a Johana Beausejoura. Francúz sa do môjho povedomia dostal na gala Clash Muay Thai v januári a odvtedy sme ho videli v Nitre a predstaví sa aj na Gibu Fight Night. Ukážkový príklad toho, aké je dôležité robiť dobré zápasy. Z celkom neznámeho bojovníka sa stal vyhľadávaným artiklom.
K.O.hout je už stabilným účastníkom tých lepších turnajov. Na Slovensku sme ho videli na Profilige XIII, kde po výhre nad Kibusom prehral v semifinále pyramídy s Vladom Konským. Odvtedy vyhral finálový turnaj EML a v Grécku prehral súboj o titul WKU s domácim bojovníkom. Zápas sa pôjde podľa pravidiel Muay Thai, čo by obom malo vyhovovať a bude sa na čo pozerať.

 

gibu 06 zak gaoui 600

Ďalší zápas podľa pravidiel Muay Thai zvedú Jiří Žák a Hicham El Gaoui z Maroka. El Gaoui je nepríjemný bojovník, ktorý porazil napríklad Sahaka Parparyana, alebo Alexandra Stetsurenka. Nad skvelým Rusom vyhral vo finále Tatneft Cupu v roku 2011, o rok neskôr, tiež vo finále, mu Stetsurenko prehru vrátil. V ďalšom ročníku ho zastavil Vladimír Idrányi už v štvrťfinále. 
Žák má za sebou ťažkú pyramídu Enfusion, kde sa vytrápil so skvelým Guseinovom a vo finále podľahol Cingelovi. Na konte má 95 zápasov, z toho 74 výhier. Získal dva svetové tituly WMC, jeden európsky titul WMC, dva svetové tituly WFCA a kopec ďalších. Je to legenda, ktorá ťahá ľudí do hľadiska. V posledných zápasoch mal smolu na zranenia, ale aj tak sa dokázal zaprieť a bojoval ako lev. Je to skvelý bojovník, ktorému výhry prajem ako málokomu inému. Dôležité je, aby sa mu vyhli zranenia, potom je výhra z polovice doma.

 

gibu 07 hutnik ilunga 600

Z celej štartovky môže spraviť najväčší skok v kariére práve Spejbl. Stojí proti nemu jednotka rebríčku Glory v poloťažkej váhe, Danyo Ilunga. Nad ním už je len šampión, Gokhan Saki. Ilunga má v Glory šatistiku 6 výhier a jednu prehru. Tú mu pripravil Tyrone Spong, to majú so Spejblom spoločné. Čo spoločné nemajú, je Ilungova výhra nad Andreiom Stoicom z Glory 15. Stoicu nedokázal Ondro poraziť, aj keď šanca určite bola.
Práve Stoica pretrhol Spejblovi peknú, päťročnú šnúru výhier. V Žiline, dúfam, začal ďašiu, rovnako dlhú, výhrou nad Mendesom. Ilunga ale bude súper iného kalibru, dovolím si povedať, že takto kvalitný bojovník proti nemu nestál od zápasu so Spongom v roku 2008. Čo dodať? Spejblovi len držať palce, je pred ním obrovská šanca poraziť druhého najlepšieho muža najsilnejšej kickboxovej organizácie na svete. Zápas ako hrom!

 

gibu 08 landa immonen 600

Posledný zápas a asi aj dôvod, prečo sa celý galavečer vôbec koná. Daniel Landa si ako jednu zo série "kejklí" vybral profesionálny zápas v Muay Thai. Zažil pol roka tvrdej prípravy, akú si "dopriavajú" tí najlepší českí thajboxeri. Celé to vyvrcholí zápasom s niekoľkonásobným šampiónom, Riku Immonenom. Ten je v zápasníckom dôchodku, ale ponuku prijal. Pre mnohých bolo ale šokujúce, že Landa a jeho tréner Petr Macháček si vybrali práve Immonena, ktorý bol asi to najlepšie, čo bolo k dispozícii. Celkom mi to zapadá do obrazu, ktorý som si o Landovi spravil a aj keď ma od dôb Orlíku a Kvasky jeho tvorba vôbec neoslovovala, myslím si, že pracovitosťou a neuveriteľnou cieľavedomosťou dokáže byť vzorom pre mnohých. A to aj napriek tomu mediálnemu obrazu, ktorý o ňom vytvárajú bojovníci za "Pravdu a lásku" ;)

Landa sám mi v Žiline povedal, že sú tri konce, ako môže tento zápas dopadnúť: "Buď dostanem na držku, alebo dostanem riadne na držku, alebo strašne na držku". Nuž, nechajme sa prekvapiť.

Celkovo sa jedná o silnú štartovku. Aj keď na veľkých gala v ČR stále vídať tých istých (nuž ale koho ak nie tých najlepších, že?) bojovníkov, tentoraz sa proti nim postavia naozaj kvalitní súperi. Šenkýr, Hron a hlavne Spejbl majú pred sebou šancu dostať sa viac na výslnie a ja dúfam, že ju nik z nich nezahodí.