pon12092019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Glory 14

glory 14 banner

Aj z toho mála, čo sa dalo pozrieť v zázname, môžem smelo povedať, že Glory 14 bol kvalitný turnaj. Videli sme pár prekvapení a jedno, vraj, kontroverzné rozhodnutie.

Mňa najviac potešila výhra Tomáša Hrona, ktorý si dal rematch s Kirkom Kroubom a vyhral na body. Tomáša by si už konečne mohla všimnúť nejaká silná organizácia a zaradiť ho do svojej zostavy. Predzápas v Glory je možno prvý krok, ale k zmluve viesť vôbec nemusí. Ja dúfam, že bude. Hron je kvalitný bojovník a v súkromí pohoďák, prajem mu dlhú a úspešnú kariéru.

V Superfajtoch bolo pre niektorých prekvapenie prehra Kyshenka s Karapetyanom, ja som v ňu, naopak dúfal, aj keď prachy by som nevsadil :) Kraus prehral, podľa očakávania, s Prachom, takže z posledných štyroch zápasov má štyri prehry. Asi ho Glory pošle do dôchodku. Nepredviedli sa ani náhrady na poslednú chvíľu - Teo Mikelič prehral s Groenhartom na TKO po prvom kole a Bezus dostal nakladačku od Adegbuyiho.

Viac ako polovicu hlavného programu naplnila pyramída o miesto v turnaji o titul vo váhe do 85kg a získal ho Alex Pereira z Brazílie. V prvom zápase najprv vybavil za necelé kolo Dustina Jacobyho a vo finále unaveného Sahaka Parparyana 2:0 na body. Práve Parparyan bol mojím favoritom na výhru turnaja a možno by to aj zvládol, nebyť troch ťažkých kôl proti Jasonovi Wilnisovi v semifinále.

Skvelý zápas bol o titul v ľahkej váhe medzi jeho držiteľom, Andym Ristiem a vyzývateľom, Davitom Kiriom. Šampión s prehľadom vyhrával prvé tri kolá, v druhom dokonca Kiriu posadil na zadok strašným kolenom, ale tvrdý Gruzínec sa na osem dokázal zdvihnúť a pokračovať ďalej. Ristie bol lepší, až do piateho kola, keď mu došli sily a Kiria ho nachytal parádnymi hákmi a poslal ho k zemi. Ristie sa snažil ako vedel, ale Kiriu, ktorý zacítil jedinú šancu na výhru, zastaviť nedokázal. Gruzínec ubil Šampióna, k zemi ho poslal ešte dva razy a to bol automaticky koniec zápasu.
Lepšiu reklamu na titulové zápasy na päť kôl si nemôžeme ani priať. Kiria predviedol skvelý comeback a konečne sa prejavil v pravej chvíli. Pre mňa bol čiernym koňom minuloročného turnaja v ľahkej váhe, veril som, že sa dostane do finále s Petrosyanom, ale v ten deň som sa viac mýliť nemohol.

Highlight zápasu Kiria vs Ristie

No a na záver hlavný zápas a, v úvode spomínané, kontroverzné rozhodnutie, ktoré sa diskutuje viac, ako čokoľvek iné. Problémom bol výsledok, v ktorom rozhodcovia nechali, v pomere 2:0 na body, vyhrať Bonjaskeho. Možno by to až tak nevadilo, keby sa zápas nekonal v Záhrebe, kde má Mirko najväčšiu podporu. Takto sa naštvaný Mirko pakoval hneď z ringu a bez slova vypadol z haly. Diváci vybučali rozhodcov, čo bolo veľmi nepríjemné, hlavne pre Remyho, ktorý sa práve týmto zápasom lúčil so svojou fighterskou kariérou. Nič, na čo by mohol spomínať.

Celé to bolo dosť nešťastne naplánované. Remy si vybral za svoj rozlúčkový zápas práve tento - proti Mirkovi v Chorvátsku. Pokiaľ je zápas čo len trochu vyrovnaný, domáci chcú vidieť výhru svojho borca, na akékoľvek argumenty kašlú a svoju nevôľu ukážu jasne najavo bučaním. Glory nepripravilo trojnásobnému víťazovi K-1 a TOP 10 bojovníkovi ich vlastného rankingu žiadny rozlúčkový ceremoniál. Mirko, aj napriek, pre neho, nespravodlivej prehre, nedokázal preukázať Remymu ani trochu úcty a ukľudniť publikum. Namiesto toho sa zdekoval ako urazná primadona. Zjavne rovnaká povaha ako Saki :)
Pierre Anduran, šéf Glory, sa vyjadril, že o Remyho rozlúčkovom zápase sa dozvedeli pár dní vopred. To je dosť divné, pretože o jeho odchode do dôchodku sa hovorilo už v decembri, je ale možné, že oficiálne to oznámil naozaj až pár dní pred zápasom. Nezdá sa mi to, ale keď to vravia...

Vyznelo to dosť nešťastne a nedôstojne bojovníka ako je Remy, ale s tým už nikto nič nespraví. Ďalší posledný zápas by už vyznel divne.

Remyho pozápasové interview

Osobne som videl vyhrať Bonjaskeho, prvé dve kolá boli jeho, podľa toho čo som videl, trafil viac čistých úderov. Mirko hlavne boxoval, ale väčšina úderov išla do krytu. Aj podľa štatistík to bol tesný zápas, Mirko trafil 36 čistých úderov z 81, Remy 37 z 89. V číslach teda vyhral o jediný úder, aktívnejší bol o osem. Zaujímavé je, že ani jeden bodový nevidel výhru Cro Copa. Nech je ako chce, výsledok už asi nik nezvráti. Mirko sa bude cítiť ukrivdený, jeho fanúšikovia hovoria o okrádačke. Sám som videl zápas až po tom, ako som poznal výsledok a čítal komentáre, nadávky a články o tom, ako Remymu darovali , v jeho poslednom zápase, výhru. Keďže mám podivné tendencie držať palce a obhajovať toho, proti komu je väčšina, mohlo to zmeniť aj môj úsudok a Bonjaskeho výhru som proste vidieť chcel.

Teraz je to už jedno, len je škoda, že kvalitný bojovník, ktorým Remy je, musel kariéru skončiť takto.

Skončím radšej veselšie. Včera sa objavili ratingy sledovanosti Glory 14 z televízie Spike TV a tie opäť rastú. V priemere sledovalo záznam 851 tisíc divákov, čo je opäť nárast o, skoro 200 tisíc. Teraz sa dostlai na dostrel Bellatoru, ktorý vysiela na rovnakej stanici a jeho posledný turnaj, s Quintonom "Rampage" Jacksonom, mal priemer 880 tisíc. Vyzerá to tak, že Glory a kvalitný kickbox si získavjú v Štátoch nových divákov. Pevne dúfam, že čísla z Glory 15 budú ešte lepšie, na programe bude totiž turnaj o titul v poloťažkej váhe, v ktorom sa predstavia Saki, Spong a Corbett!

 Na záver kompletné výsledky:

Hlavné zápasy

Mirko "Cro Cop" Filipović vs. Remy Bonjasky
Víťaz: Remy Bonjasky 2:0 na body

Finále Conteder turnaja vo váhe do 85kg
Alex Pereira vs. Sahak Parparyan
Víťaz: Alex Pereira 2:0 na body

Titulový zápas vo váhe do 70kg
Andy Ristie vs. Davit Kiria
Víťaz: Davit Kiria TKO v 5. kole

Contender turnaj vo váhe do 85kg
Sahak Parparyan vs. Jason Wilnis
Víťaz: Sahak Parparyan 2:1 na body

Dustin Jacoby vs. Alex Pereira
Víťaz: Alex Pereira KO v 1. kole

Superfight Series card

Michael Duut vs. Igor Jurković
Víťaz: Igor Jurković KO v 1. kole

Teo Mikelić vs. Murthel Groenhart
Víťaz: Murtel Groenhart RSC po 1. kole (cut)

Karapet Karapetyan vs. Artur Kyshenko
Víťaz: Karapet Karapetyan 3:0 na body

Mladen Brestovac vs. Jahfarr Wilnis
Víťaz: Mladen Brestovac KO v 1. kole

Benjamin Adegbuyi vs. Dmitrij Bezus
Víťaz: Benjamin Adegbuyi RSC v 2. kole

Albert Kraus vs. Aikpracha Meenayothin
Víťaz: Aikpracha Meenayothin 2:1 na body

Predzápasy

Tomáš Hron vs. Kirk Krouba
Víťaz: Tomáš Hron 3:0 na body

Mladen Kujundžić vs. Elmir Mehić
Víťaz: Mladen Kujundžić DSC po 2. kole

Samo Petje vs. Lirim Ahmeti
Víťaz: Samo Petje TKO v 2. kole