str05222019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Nitrianska Noc Bojovníkov 2014

nnb2014 banner

V poradí už šiesta Nitrianska Noc Bojovníkov bola moja úplne prvá. Predchádzajúce ročníky som z rôznych dôvodov vynechal a zisťujem, že som robil chybu. NNB 2014 som si užil.

Počas päťhodinového maratónu sme videli 15 zápasov, okrem jedného boxu boli všetky podľa pravidiel K-1. Päť zápasov pred hlavným programom patrilo domácim borcom. Cyril Pažitný, Ivana Miklášová, Štefan Meszároš a Erik Matejovský z usporiadateľského Scorpio Fight Clubu svoje zápasy vyhrali. Víťazstvo si vybojoval aj nitriansky boxer, Matúš Babiak.

Hlavnú časť večera odštartoval Samo Hadzina, ktorý tvrdými údermi preboxoval kolená a kopy Michala Rybu

Pavol Garaj sa stretol so šikovným Johanom Beausejourom a, rovnako ako na Clash Muay Thai, aj tu sa Francúz predviedol ako skvelý bojovník a veľký šoumen. Bol to parádny zápas vo vysokom tempe a s tesným výsledkom, čo rozhodcovia ohodnotili extra kolom. V ňom už Garajovi neostalo veľa síl, tak si ich šetril až do poslednej minúty, ale Francúz mu už na bodoch ušiel. Garaj prehral tesne 2:1, ale nemusel.
Keby som rozhodoval, pravdepodobne by som to dal po troch kolách Garajovi - bol presnejší a tvrdší ako Francúz. Johane bol aktívnejší, opticky vyzeralo, že viac robí. Myslím, že nejaká veľká okrádačka to nebola, či som sa mýlil, alebo nie, uvidíme až v zázname.

r01 garaj

Pavol Garaj vs Johane Beausejour

Jedno z veľkých prekvapení predviedol Michal "Balky" Baláž, ktorý jasne porazil Marcela Jágera. Pred zápasom som to "papierovo" videl viac pre Marcela, ale od skutočnosti som bol nakoniec pekne ďaleko. "Pleco" začal celkom ostro, čo v posledných zápasoch príliš nepredvádzal a šetril sa na posledné dve kolá. Boxoval a snažil sa kopať lowkicky, ale "Balky" si dával pozor na vzdialenosť a kopal. V druhom a treťom kole pridal hromadu tvrdých kolien a aj keď sa Marcel pokúšal dostať na dostrel rúk, nešlo to. Mišo dodržiaval taktiku do bodky, čo sa vyplatilo a cenná výhra je doma. Marcelovi, naopak, taktika chýbala úplne.

r03 balky

Marcel Jáger vs Michal Baláž

Yuri Bessmertny za necelé dve kolá vybavil, pomaly už legendu Francúzskeho Muay Thai, Abdallaha Mabela. Bielorus bol o pár tried tvrdší a rýchlejší a súpera nepustil skoro k ničomu. Mabel flintu do žita nehádzal, až do osudného háku v druhom kole, ktorým ho Yuri poslal k zemi. Bessmertny bol dobre pripravený, som zvedavý, ako dopadne so Souweom na LEGEND 3. 

r04 yuri

Yuri Bessmertny vs Abdallah Mabel

Idrányi bojoval so Sidibém rovnako ako v Jesenici v decembri 2012 - Sidibé skvele kopal, Vlado boxoval, ale chýbala mu presnosť, takže skôr do vzduchu, alebo do krytu. Dve kolá vyhral Francúz, v treťom sa konečne chytil aj Idrányi a natriafal toho dosť na to, aby rozhodca Sidibého počítal v stoji. Aj keď sa Francúz rozčuľoval, to počítanie ho možno zachránilo od KO, mal som pocit, že mal dosť namále. Po troch kolách by to u mňa bolo 28:28, teda remíza, ale rozhodcovia to dali rovno Vladovi.

r06 idranyi

Vladimír Idrányi vs Cheick Sidibé

Bojovali sa aj dva titulové zápasy. Európsky titul WKU skúsil získať domáci Andrej Duchoň, ktorý mal neuveriteľne tvrdého súpera, Floriana Marku z Rakúska. Marku dával do každého úderu obrovskú silu, predné roundkicky mu švihali ako z učebnice. Duchoň bol v prvých dvoch kolách počítaný, ale stále sa dokázal postaviť a pokračovať ďalej, ba dokonca útočiť. Žiaľ v treťom kole si zranil koleno a zápas sa skončil.
O Svetový titul WKA sa pobil domáci Tomáš Gut s Francúzom Cedricom Doumbem, ktorého štatistika 36 zápasov, 36 výhier, 25 KO dáva jasný obraz o jeho kvalite. Tú predviedol aj v zápase, Gut bol počítaný 2x v prvom aj v druhom kole, pri tom štvrtom rozhodca zápas rovno zastavil.
Neviem čo Duchoň a Gut vyviedli svojmu trénerovi a organizátorovi NNB, Patrikovi Matejkovi, že im doviezol takýchto súperov :) Nebýva bežné vybrať do titulového zápasu pre svojho borca to najlepšie, čo je v ponuke, ale Paťo to spravil. Všetka česť!

No a na záver som si nechal pyramídu, ktorej dvaja finalisti na mňa spravili najväčší dojem. Už pred gala sme uvažovali, že finále by mohlo byť Pacas vs Pavle, pretože na tento zápas už dozrel čas. Ale postupne...
V prvom semifinále mal Ivan Pavle súpera z Bieloruska - Igora Bugaenka, aktuálneho šampióna Superkombat vo váhe do 92kg. Pavle nachytal od Bielorusa kopec úderov na hlavu, ale sila, ktorú Bugaenko dával do každej jednej rany, a inkasované údery od 15kg ťažšieho súpera spravila svoje. Igor sa unavil a Pavle pomaly preberal aktivitu a zbieral body. V treťom kole bol už Ivan na koni a unaveného Bugaenka dostal takmer do počítania.
Pacas mal podobný začiatok ako Ivan - tiež väčšinou inkasoval na hlavu, ale bolo toho viac ako v prvom semifinále. Sautrona možno prekvapilo, že mu súper po toľkých ranách nepadol a že mu začína údery vracať. Paco dobre kopal, hlavne kolená uberali kyslík a Francúz začal ťahať za kratší koniec. Martin Sautrona prekopal a dokonca aj preboxoval. Síce pri tom stále nachytal dosť úderov, ale sila v nich, oproti prvému kolu, už nebola.

r02 pacas

Martin Pacas vs Gaetan Sautron

Vo finále začal lepšie Pacas, kopmi si držal súpera od tela, akurát na tri kolá kopania sily neostali. Pavle sa začal približovať a strieľal direkty, ktoré Martin kryl hlavou. Paco išiel od druhého kola na autopilota, stále bol nebezpečný, ale sily ubúdali príliš rýchlo. Pavleho útoky boli efektívnejšie, direkty stále nachádzali cieľ a body pribúdali. Ivan vyhral každé jedno kolo.
Pavle aj Pacas bojovali výborne v oboch zápasoch. Chyby sme videli a tréneri ich budú musieť riešiť, hlavne čo sa týka obrany, ale v útoku boli skvelí a srdce majú obaja obrovské. Ani na chvíľu nebolo vidieť zmierenie sa s výsledkom, alebo poľavenie v snahe získať zápas na svoju stranu. Bojovali do poslednej chvíle a predviedli parádne výkony. Táto snaha bola nakoniec ohodnotená zaujímavými sumami, ktoré získali - víťaz 8 a finalista 4 tisíc EUR. Takéto cifry za zápasy nie sú u nás ani náhodou bežné, klobúk dole pred Patrikom Matejkom, že dokázal zohnať sponzorov, ktorí to dokázali zaplatiť.

r05 pavle

Ivan Pavle, víťaz turnaja

Máme tu dve mladé ťažké váhy, ktoré to pri správnom vedení môžu dotiahnuť celkom ďaleko. Pacas už bojuje v tomto ročníku Tatneft Cupu, Pavle by sa mal tiež obzerať po niečom za hranicami - taký Superkombat, alebo K-1 by nemuseli byť na škodu. Treba skúšať.

Veľká paráda bola účasť Petra Aertsa. Mr. K-1, ako hosť večera, ochotne pózoval s fanúšikmi, prehodil slovo a pôsobil spokojným dojmom. Záujem o foto s ním bol obrovský, cvaknúť sa prišli aj ostrieľaní bojovníci.

r07 aerts

Peter Aerts a Ondřej Novotný

Gala to bolo kvalitné, zápasy vyšli parádne, škoda len, že tituly zo Slovenska odišli. Patrik Matejka a ľudia okolo neho urobili kopec dobrej roboty. My ďakujeme, že sme sa akcie mohli zúčastniť na najlepších miestach, pod ringom.
Natíska sa priame porovnanie s Clash Muay Thai, ktoré sa konalo pred vyše mesiacom v Bratislave. V skratke, Clash - lepšia organizácia a šou, NNB - lepšie zápasy. Viac dodávať asi netreba.

Na záver si dovolím aj pár pripomienok. Akcii by sa zišlo lepšie a profesionálnejšie promo a predpredaj vstupeniek cez štandardné siete - možno by prišlo viac ľudí. Rozhodcovia na mňa tiež nepôsobili dojmom, že majú všetko pevne v rukách. Máme na Slovensku aj lepších.