sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Rok 2013 - rok Glory

gloryV Glory tento rok zabrali naplno - zorganizovali 9 turnajov, korunovali šiestich nových šampiónov a podpísali zaujímavý televízny kontrakt s prísľubom ešte lepšieho. Najväčším úspechom ale je prerazenie v USA, čo sa deje práve teraz.

Aj keď bola Glory založená len v roku 2012, má za sebou dlhú a úspešnú históriu - písali ju totiž Golden Glory a It's Showtime. Práve v roku 2012 obe tieto firmy kúpila novovzniknutá Glory Sports International, keď sa im nepodarilo získať K-1. Hlavným investorom GSI je Pierre Andurand, finančík a veľký fanúšik bojových športov.
Andurand, ako skúsený biznismen, vie, že veľký úspech nedosiahne, pokiaľ sa nepresadí v USA. No a aby sa presadil v USA, musia v Glory bojovať (a vyhrávať) bojovníci zo Spojených štátov. Keďže, ako vieme, špičkových kick a thaiboxerov je v Štátoch poskromne, museli nové talenty hľadať. Práve na to slúžia turnaje Road To Glory, ktorých sa v roku 2013 konalo šesť a len jediný z nich sa uskutočnil mimo USA.

Pierre Andurand a Gokhan Saki

Pierre Andurand a Gokhan Saki

Ďalším dôležitám krokom k úspechu je televízna zmluva - tú sa podarilo uzavrieť v polovici roka so stanicou Spike TV, ktorú fanúšikovia bojových športov poznajú hlavne vďaka štrnástim sériám reality šou The Ultimate Fighter, alebo vysielaniu turnajov Bellator MMA. Dohoda medzi Glory a Spike TV je zatiaľ na 6 turnajov, pokiaľ bude mať vysielanie úspech, spolupráca bude dlhodobejšia a za úplne iných podmienok. Hovorí sa o dvoch vysielaniach za mesiac - jeden priamy prenos (hlavný program) a jedno vysielanie zo záznamu o dva týždne neskôr (Glory Superfight Series). Konečne som pochopil význam rozdelenia programu na dve časti :)

Aby všetko fungovalo správne, treba prachy. Glory ich zatiaľ získava od súčasných investorov, hlavne Anduranda, ale to nemusí mať dlhé trvanie. Hovorí sa, že prachy bude do Glory vrážať, pokiaľ nevyprší prvá dohoda so Spike TV, teda spomínaných 6 turnajov. Priame prenosy začali s Glory 11, sme v polovici. Nehrá sa o fazuľky, pokiaľ Spike TV prikývne a dohodne sa s Glory na dlhodobej spolupráci, bude platiť 250 tisíc dolárov za vysielanie, teda pol milióna dolárov za mesiac. Oproti 50 tisícom, čo platí teraz to je celkom pekný nárast.
Je tu aj možnosť, že sa nedohodnú - v tom prípade by bola Glory v problémoch, súčasní investori odstúpia a bude koniec. 

Mayweather-2Zatiaľ to skôr vyzerá na novú zmluvu - ratingy Glory stúpajú: priemer pre Glory 11 bol 384 000 divákov, Glory 12 mala 476 000 divákov a Glory 13 dokonca 659 000. Pre porovnanie, Bellator 109 mal priemernú sledovanosť 691 000 divákov. Keďže Andurand do Glory vrazil nemalé prachy (hovorí sa o 40 miliónoch dolárov), a Glory stále nezarába, pripravuje sa aj na plán B. Ten predstavuje televízia Showtime, kde sa vysiela hlavne box, ale majú skúsenosti aj s MMA - v minulosti vysielali napr. ShoXC, alebo Strikeforce. Na posledných dvoch turnajoch Glory sme mohli vidieť ľudí z tejto televízie a nie je príliš pravdepodobné, že by ich pozvali len tak zo slušosti.
Na Glory 12 a 13 sme ale mohli vidieť oveľa zaujímavejšieho hosťa - Floyda Mayweathera, kamaráta Pierre Anduranda. Zatiaľ netušíme, či sa Floyd prišiel pozrieť len tak zo slušnosti, aby dodal značke Glory trocha lesku a slávy, alebo je naozaj fanúšik kickboxu. Tí najväčší optimisti tvrdia, že Floyd bude novým investorom Glory. Čo je naozaj pravda sa dozvieme až za pár mesiacov.

Po nie príliš vydarenom turnaji Grand Slam, 16 člennej pyramíde, ktorú v roku 2012 vyhral Semmy Schilt, Glory vsadila na menšie turnaje. V prvej polovici roka sa konali dva turnaje Slam, teda osmičkové pyramídy. Jednu vo váhe do 65kg, vyhral Yuta Kubo, druhú, vo váhe do 95kg zase Tyrone Spong. Odvtedy sme videli ešte štyri malé pyramídy, kde nebolo núdzu o prekvapenia. Najprv, v septembri, vyhral turnaj vo váhe do 85kg Joe Schilling, ktorý vo finále porazil favorita Artema Levina. O mesiac neskôr, v turnaji o váhe nad 95kg, zvíťazil Rico Verhoeven, ktorý porazil Sakiho a vo finále Ghitu. O ďalší mesiac sme videli výhru Andyho Ristieho v turnaji do 70kg, keď knockoutoval najprv Giorgia Petrosyana a potom Robina Van Roosmalena. V decembri sa prekvapenie už nekonalo a turnaj do 77kg vyhral, podľa očakávania, Nieky Holzken

Glory je, momentálne, v kickboxe špička. Vo väčšine váhoviek nemá konkurenciu - K-1 sa s Glory môže porovnávať jedine vo váhe do 70kg, lebo má Buakawa, Superkombat a Tatneft Cup aj keď rastú, stále sú to len lokálne, európske súťaže a Legend je zatiaľ len výstrelok/práčka peňazí pre ruských podnikateľov/mafiánov. Práve teraj je najvhodnejší čas na veľký úspech kickboxu v USA a teda aj vo svete. Glory na to má nakročené lepšie ako ktokoľvek pred ním, bude zaujímavé sledovať, či sa mu to podarí a značka Glory bude pre väčšinu bežných fanúšikov synonymom pre kickbox, tak ako je UFC pre MMA.