uto10232018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Prvou šampiónkou S-Cupu sa stala REINA

Nie len v USA sa v posledných dňoch uskutočnila historická udalosť z pohľadu žien v plnokontaktných bojových športoch. Po tom čo sa na turnaji Strikeforce stretli po prvýkrát v hlavnom súboji na veľkej akcií MMA dve ženy, Carano vs. „Cyborg", v Japonsku po prvýkrát bojovali o titul šampiónky S-Cup aj nežnejšie polovičky ľudstva.

Shoot boxing, alebo tiež shootboxing patrí v Japonsku k mimoriadne populárnym bojovým športom, ktorý sa vyvinul z kickboxu, no je tiež podobný Muay Thai a jeho hlavnou odlišnosťou je možnosť použitia techník známych hlavne z greplingu, jiu-jitsu či MMA ako sú rôzne páky, alebo škrtenia, s tým rozdielom, že ich možno použiť iba v postoji. Shoot boxing, nazývaný tiež standing Vale tudo, preslávil vo svete najmä Holanďan Andy Souwer, dvojnásobný šampión K-1 World Max.

Souwer je tiež trojnásobným šampiónom najväčšieho turnaja shoot boxingu S-Cupu, ktorý sa organizuje každé dva roky.  Takzvané majstrovstvá sveta vyhral v rokoch 2002, 2004 a 2008.

Ešte v apríli sa japonská ženská MMA organizácia JEWELS dohodla spolu s predstaviteľmi shoot boxingu na spolupráci pri rozvoji a popularite žien v oboch športoch, v ktorých zatiaľ dominujú iba muži. Pár týždňov neskôr oznámili organizovanie historicky prvého S-Cupu pre ženy, kde sa predstavili bojovníčky tak z shoot boxingu ako aj JEWELS a ďalších japonských organizácií.

Historický prvou šampiónkou S-Cup sa stala domáca REINA, ktorá svoje súperky porazila dvakrát na body a raz po TKO. Nová kráľovná shoot boxingu, ktorú trénuje zakladateľ tohto športu Caesar Takeshi, dostala ešte v marci priestor aj na turnaji K-1 v Kórei. Vtedy po troch kolách, v súboji s Su Jeong Lim, dvíhala ruky nad hlavu, no kórejských rozhodcov nepresvedčila o svojom víťazstve a po nezvládnutom extra kole sa z víťazstva tešila domáca Lim. Tá sa objavila aj na turnaji S-Cup, no na rozdiel od REINY nedokázala prejsť ani cez prvú súperku.

Počas večera sa v ringu objavila aj Japonská hviezda MMA Megumi Fujii, ktorá je s bilanciou 18-0, považovaná za vôbec najlepšiu bojovníčku mixed martial arts na svete. Tento krát však bojovala iba v exhibičnom zápase.

Výsledky osmečlenného turnaja
Shoot boxing Girl's S-Cup 2009:

ŠTVRŤFINÁLOVÉ ZÁPASY
REINA
vs. Masako Yoshida, víťazka: REINA
Saori Ishioka vs. Ai Takahashi, víťazka: Saori Ishioka
Misato Tomita vs. Madoka Okada, víťazka: Madoka Okada
Su Jeong Lim vs. Mei Yamaguchi, víťazka: Mei Yamaguchi

SEMIFINÁLOVÉ ZÁPASY
REINA vs. Saori Ishioka, víťazka: REINA
Madako Okada vs. Mei Yamaguchi, víťazka: Mei Yamaguchi

FINÁLOVÝ ZÁPAS
REINA vs. Mei Yamaguchi, víťazka: REINA