sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Report Gala Night Thaiboxing, 12.3.2011, Žilina

Ani som si nemusel zaspomínať na posledné dva ročníky Žilinskej Gala Night (2009 a 2010), aby mi bolo jasné, že akcia sa neustále zlepšuje. Na akcii pravidelne boxujú borci zo Slovenskej, Českej a Moravskej špičky a proti nim zaujímaví súperi, organizácia lepšia a lepšia, skvelá atmosféra. To sú atribúty, ktoré robia kvalitné gala. Tohtoročná akcia nijako nevybočila z tohto trendu a dopadla na jednotku.

"Omáčku" spomeniem hneď na začiatku, nech sa môžeme venovať tomu dôležitejšiemu. V Žiline je vidieť progres každý rok, organizácia je vždy lepšia, stále sa nájdu veci, ktoré sa podarí zlepšiť. Ozvučenie a osvetlenie bolo prvotriedne, plocha okolo ringu využitá výborne a vďaka zvýšenej podlahe videli aj diváci pri stoloch v treťej a štvrtej rade. Na ring girls bolo opäť radosť pozrieť a tanečnice už tiež patria k "folklóru" svetových gala.
Atmosféra bola skvelá, publikum dokázalo oceniť aj súpera domáceho borca, čo je znak rešpektu a chuti sa baviť. Spokojnosť divákov budovali nielen dobré zápasy, ale aj moderátor, ktorým bol Ondřej Novotný. Ondro potvrdil postavenie jednotky v tomto obore a rozhodnutie angažovať ho bolo, podľa mňa, jedno z kľúčových pre celkový dobrý dojem z gala.
Gratulácie k vydarenej akcii smerujte Robovi Kajánkovi a Ľubovi Pilátovi, zaslúžia si ich.

Veľkým problémom v Žiline je, že nieto kam expandovať - v meste nie je väčšia hala vhodná pre takýto typ akcií. Pokiaľ už nie je možné očakávať vyšší počet návštevníkov, je sa treba viac spoliehať na sponzorov, alebo zvýšiť vstupné, čo naopak môže kopec divákov odradiť. Diváci sú našťastie stále verní a opäť bol plný dom.

Nuž ale galavečer bojových športov je hlavne o zápasoch. Na pláne bolo 13 zápasov podľa pravidiel K-1 a upravených pravidiel Muay Thai. V štartovke sa na poslednú chvíľu vykonalo pár zmien, jedna z nich ma dosť mrzí.
Akcia začala štyrmi predzápasmi:

-64 kg, 3x2 min, thaibox
Milan Paleš (SK) vs Michal Valos (CZ)
Paleš bol celé tri kolá lepší, natriafal dobré údery na hlavu súpera. Valos mal v treťom kole chuť zápas otočiť, ale tá mu vydržala len pár sekúnd, do ďalšieho dobrého direktu domáceho borca. Páleš si do konca kola ešte výhru potvrdil.
Víťaz Milan Paleš 3:0 na body

 

-72,55 kg, 3x2 min, thaibox
Peter Modranský (SK) vs Tomáš Kučák (CZ)
Kučák je borec od Mastu, šikovný chalanisko, ktorého silnou zbraňou je kondička. S jej pomocou dokáže väčšinu zápasu tlačiť, s čím máva kopec súperov problémy. Teraz jeho dlhé kombá pocítil domáci Peter Modranský, ktorý na ne nedokázal nájsť žiadny recept. Snažil sa chytať do klinča, nedokázal z neho ale nič získať.
Víťaz Tomáš Kučák na body

 

-70,55 kg, 3x2 min + 1 extra kolo, K-1
Šimon Masný (CZ) vs Ilias Loukili (NL)
Loukili mal zápasiť s Danom Popluhárom, ten bohužiaľ ochorel a nemohol nastúpiť. Loukiliho teda šupli do predzápasu a k nemu domáceho Šimona Masného. Loukili sa rozbehol tak, ako som očakával - tlačil súpera do rohu a tam ho rozbíjal dlhými kombami. Šimon našťastie držal poctivý dvoják a väčšina úderov išla do krytu. Keď Holanďan naberal sily, útočil Šimon a celkom dobre triafal. V treťom kole Loukili začal podozrivo cúvať a snažil sa čo najviac vyhýbať boju, vtedy sa Šimon do neho oprel poriadne, ale bolo už málo času. Po troch kolách videli rozhodcovia remízu a poslali borcov do extra kola, Loukili ale nenastúpil, preto zápas vyhral Šimon. Ukázalo sa, že Iliasovi pribalil domáci borec na cestu domov zlomeninu ruky.
Pre mňa bol favorit Loukili, čo aj potvrdzoval väčšinu zápasu, po troch kolách som čakal jeho výhru. Rozhodcovia to síce videli trocha inak, ale to je vlastne jedno. Šimon bojoval dobre, zodpovedne držal kryt a sám dobre útočil, výhru si určite zaslúži.
Víťaz Šimon Masný RSC po troch kolách

 

-79,55 kg, 3x2 min, thaibox
Ján Radena (SK) vs Tomáš Lahoda (CZ)
Zápas vyzeral ako Radenova exhibícia, išiel súperovi po spodkoch, Lahoda nebol schopný vôbec reagovať. Vyzeralo to na jasnú výhro ďalšieho domáceho borca, ale v druhom kole Radena zachytil Tomášovi nohu, podkopol mu stojnú a ten išiel k zemi. Pri páde sa zranil, držiac sa za chrbát odmietol ďalej pokračovať.
Rozhodcovia Janovu techniku posúdili ako zakázanú, a keďže Lahoda nechcel ďalej pokračovať, zápas skončil bez výsledku.
Zápas skončil bez výsledku (NC)


+ 95 kg 3x3 min K1 + 1 ext round
Robert Gregor (SVK) vs Chris Knowles (GB)
V prvom zápase sme po dlhom čase videli v slovenskom ringu Roba Gregora. Posledný Robov zápas čo si pamätám je zo septembra 2009 z Viedne, kde vyhral KO v prvom kole. Doba trocha pokročila a tie časy sú preč. Na Robovi bolo vidno kopec "hrdze" - kondička a technika odišli, známe zlozvyky ostali. Robo útočil, kontroval a bránil sa skoro vždy s bradou vysoko hore, čo si všimol aj jeho súper, chvíľami zabúdal na svoju silnú zbraň a snažil sa ho zostreliť. Knowles sa s Robom púšťal do prestreliek a jedna, na konci prvého kola, Angličanom otriasla. Mal šťastie, že ho zahránil gong. V druhom už Robo odchádzal kondične a zápas prebral Knowles. Natriafal do Robovej zdvihnutej brady kopec úderov, Gregor nedokazal odpovedať. V treťom Knowles pokračoval vo svojom a dostal Gregora do počítania. Robo ešte v poslednom kole čo-to trafil, ale na výsledok zápasu to nemohlo mať žiadny vplyv.
Víťaz Chris Knowles na body

 

– 86,55kg 3x3 min K1 + 1 ext. round
Miroslav Cingel (SVK) vs Jánoš Benifet (HUN)
Ďalšia zmena súpera, bohužiaľ v zápase, na ktorý som sa dosť tešil. Ako som písal v preview, na tento zápas som sa dosť tešil. Nemecký karaťák Rogge nemohol nastúpiť, tak ho nahradil maďar Jánoš Benifet.
Miro začal zostra a poriadnymi hákmi vysvetlil Jánošovi, že v ringu nebude celé tri kolá. Pekelne tvrdými útokmi zasypával súpera a nenechal mu priestor na nič. Skvele striedal útoky až Benifert schytal parádny spodok, po ktorom išiel k zemi a odmietol pokračovať v zápase.
Maďarovi treba priznať, že zobral zápas na poslednú chvíľu, ale zjavne nevedel do čoho ide.
Výhra Miroslav Cingel RSC v 1. kole