sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Kde skončí K-1?

K-1 Ressurection 2013

Minulý rok v marci som sa pýtal, či sa K-1 vráti na svetlo sveta. Vrátila, ale nie je to žiadna kométa, skôr nejaká úsporná eurožiarivka. V roku 2012 sa konali štyri akcie, eliminácia a finálový turnaj K-1 MAX, americký turnaj a eliminácia v ťažkej váhe. Finále K-1 WGP 2012 sme ale nevideli...

Záverečný turnaj v ťažkej váhe sa mal pôvodne konať v New Yorku na konci decembra, ale už začiatkom zimy sa začali objavovať správy, že to tak nebude. Najprv bol náhradný termín január 2013, potom polovica roka 2013, ako dôvod sa uvádzal nedostatok miesta v programe televíznej stanice Spike TV. Ďalšie šuškandy boli o tom, že K-1 a Spike TV sa teda nedohodli na ničom, turnaj sa nebude konať v New Yorku a vlastne ani v USA. Najlepšia správa sa objavila na Facebookovom profile K-1 - marketingoví poradcovia ich varovali, že v New Yorku bude chladné počasie, takže turnaj sa neuskutoční :)
Až minulý týždeň sme sa dozvedeli, že bojovať sa bude v Záhrebe, 15. marca. Finále K-1 v marci? Mimo Japonska? V Chorvátsku? WTF?

Turnaje K-1 v minulom roku nestáli za veľa, hlavne po organizačnej stránke. Tu nás môže tešiť aspoň fakt, že chorvátsky promotér Orsat Zovko, vie ako spraviť dobrý event, takže to nebude taká hrúza, ako napríklad grécke finále K-1 MAX :)

Čo nás ale neteší je štartovka turnaja, ktorá je, diplomaticky povedané, slabá. Žiaľ, za posledné dva roky všetky dobré ťažké váhy ušli do Glory a pre K-1 ostala len "druhá" liga. Neviem čo by sa mohlo stať, aby sa K-1 dostala v krátkom čase aspoň na dohľad kvality, ktorá tam bola pred pár rokmi. Možno keby v Glory pokračovali s tým hlúpym Grand Slam turnajom ...

K-1 WGP 2012 in Zagreb

V turnaji sa objavil Pavel Zhuravlev, ktorý nahradil Makoto Ueharu - ten v tom čase bude bojovať na turnaji RISE v Japonsku. Okrem tejto osmičky sa bude bojovať jeden rezervný zápas a niekoľko superfajtov, ich obsadenie sa dozvieme neskôr.

Dovolím si tvrdiť, že pár rokov dozadu by ma finálový turnaj K-1 v Záhrebe potešil a možno by som uvažoval aj o účasti, ale teraz mi to je už celkom jedno. Na Slovensku budeme mať lepšie gala.
Hovorí sa mi to ťažko, K-1 bola pre mňa symbolom kvality a profesionálneho skĺbenia šou a bojových športov, ktoré vedia len Japonci. Teraz je to pre mňa turnaj na úrovni Superkombatu. Nemyslím to nijak hanlivo, ale značku K-1 mám spojenú so Sefom, Huntom, Le Bannerom, Aertsom, Hoostom, Filhom a nie s Catalinom Morsanu.
Z tohto celého mám pocit ako z PRIDE, tam bola ale smrť rýchla, v prípade K-1 som stále dúfal, že sa to nejak utrasie a bude to ako predtým. Nebude, je to jasné už pár rokov, ale ja som stále dúfal...

Nuž ale dosť bolo plaču, K-1 má opäť raz smelé plány. Okrem spomínaného finále by sme mali vidieť tri turnaje v rámci Arnold Sports Festival - na prelome februára a marca v USA, v apríli v Brazílii a v októbri v Španielsku. Oznámené sú aj dva turnaje K-1 MAX - už 2. februára sa bude bojovať Ázijská kvalifikácia v Soule a v apríli pyramída v Portugalsku. 
V minulom roku začala K-1 spolupracovať so Superkombatom. Vyzerá to tak, že rumunská organizácia je oficiálnou "farmou" pre K-1, niečo ako bola pred časom K-1 Fighting Network. Nedostatok kvalitných bojovníkov riešia spoločnými nábormi pod hlavičkou K-1 Tryout, ktorá už beží - začalo sa v sobotu, 26.1.2013 v Grécku. Zatiaľ je naplánovaných deväť ďalších náborov, ich zoznam nájdete na stránke superkombat.com.

Odpoveď na otázku, ktorá je v názve článku nechám nezodpovedanú. Dúfam, že K-1 nebude ako jazda na zdochnutom koňovi, ale že sa ju podarí stabilizovať a získať späť aspoň časť bývalej slávy. Pokiaľ nie, jej koniec uvidíme asi ešte v tomto roku...