uto10232018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Ďalší návrat K-1?

K-1V posledných dňoch sa začínajú opäť objavovať správy o pripravovanom turnaji K-1, ktorý by sa mal konať v máji v Španielsku. Informácie sú zatiaľ nepriame, ale vyzerajú dôveryhodne, tak sa pozrime čo sa vlastne s K-1 za posledné roky, pravdepodobne, udialo a na čo sa môžeme tešiť tento rok.

 

Prvý predaj K-1

Začiatkom roka 2011 sa nechal Simon Rutz počuť, že K-1 stále dlží bojovníkom organizácie It's Showtime nemalé peniaze. Približne v tom istom období sa objavili správy o tom, že FEG (vlastník K-1), má finančné problémy. Dlho sa nič nedialo, maximálne sa kde-tu objavila informácia, že It's Showtime stále nedostali zaplatené a že Japonci prosia Rutza, aby im počkal. Ten, podozrivo, stále čakal a nedal dlžníkov k súdu - čo bola pre väčšinu ľudí podivná správa a niektorí sa priklonili k názoru, že Rutz si brúsi zuby na K-1.

Zábava začala v júli 2011, kedy presiakli informácie o prechode práv na značku K-1 na firmu Barbizon. Pre mnohých to bolo prekvapenie, pretože Barbizon nemala žiadne skúsenosti s organizovaním športových podujatí. Ja osobne som si myslel, že značku kúpili len za účelom "kšeftu" - K-1 bola dostupná, tak ju kúpili, aby ju neskôr predali nejakému strategickému investorovi. Dôvod bol ale prozaickejší - FEG dlžili firme Barbizon peniaze a práva na značku dostali ako protihodnotu.

Pre úplnosť, jednalo sa o práva na "veľkú" K-1 a obchod prebehol na konci júla. Začiatkom augusta sa v Japonskom obchodnom registri dalo dohľadať, že Barbizon vlastní aj K-1 MAX. Koshein aj DREAM zostali vo vlastníctve FEG.

FIKA

Tlačová konferencia FIKA

Tlačová konferencia FIKA. Bas Boon a Semmy Schilt vľavo, Ishii tretí chlap zľava

V Novembri 2011 vniesol do situácie okolo K-1 ďalšiu dávku chaosu aj Kazuyoshi Ishii, zakladateľ K-1. Na tlačovke, ktorá sa konala v Číne, predstavil svoju novú organizáciu Federation International K-1 Association, skrátene FIKA. Táto nová organizácia by mala organizovať 32 členné turnaje v troch váhových kategóriách - do 63kg, do 70kg a nad 100kg. Turnaje by sa mali bojovať po celom svete, ale dôraz bude kladený na Čínu, kde sa budú konať hlavné turnaje. Spoločnosť má sídlo v Hong Kongu a najväčší akcionári sú Čínske firmy, tak je to pochopiteľné.

Na tlačovke sa súčastnili aj Semmy Schilt a majiteľ Golden Glory, Bas Boon. Vtedy sa už hovorilo, že o K-1 majú záujem aj Gloden Glory, aj It's Showtime a účasť Boona na tlačovke bývalého "veľkého zvieraťa" K-1 Ishiiho vyvolávalo otázky, či FIKA je, alebo nie je "nová K-1".

Okrem toho, FIKA prebrala pod svoje krídla aj turnaj Koshein, ktorý by sa mal konať zajtra, 17.3. Viac info v japončine na www.fika-world.com.

Druhý predaj K-1

Najzaujímavejšie informácie o situácii okolo K-1 sa dostali na verejnosť v posledných týždňoch. Prvého februára sme sa mohli dočítať, že firma Barbizon predala všetky práva, ktoré vlastnila spoločnosti EMCOM. EMCOM je japonská technologická a finančná spoločnosť, ktorá chce "rozšíriť svoje pole pôsobnosti". Nová spoločnosť sa volá "K-1 Global Holding" a 51% vlastníkom je Emcom Entertainment. K-1 Global Holding sídli v Hong Kongu.
Takže sme sa dozvedeli, že novou K-1 nie je Ishiiho FIKA, ale nová spoločnosť, vlastnená neznámou firmou a že Bas Boon a jeho Golden Glory bude možno mimo. Neznámych ale zostalo oveľa viac.

Bas Boon

Bas Boon

Pár bulvárnych informácií priniesol práve Bas, ktorý v rozhovore pre fightersonlymag.com vyhlásil, že sa chystá dať FEG na súd kôli peniazom, ktoré im dlžia a posnaží sa, aby skrachovali. Priznal, že sa snažili kúpiť K-1, ale že ich Japonci ťahali za nos. Šéf FEGu Sadaharu Tanikawa sa spojil s podivným Kórejcom, ktorého všetci oslovujú "Mr. Kim". Pár krát sa obaja ukázali v Holandsku, kde presviedčali Rutza a bojovníkov, že FEG vyplatí polovicu dlžnej sumy, pokiaľ budú s nimi ďalej spolupracovať, ale ostalo len pri sľuboch, nič konkrétne sa nedialo. Bas získal investorov, ktorí boli ochotní kúpiť K-1 a pokračovať s touto značkou ďalej, ale obchod sa zrealizovať nepodarilo. Niekoľko krát rokovali s Kimom, predstavili mu svoje plány, ale po poslednej schôdzke sa po ňom zľahla zem. Nedvíhal telefóny, neodpovedal na emaily.
Mr KimBoon sa teda upriamil na Barbizon, aktuálneho vlastníka práv. Pred vianocami 2011 mal Boon a jeho skupina investorov pripravené zmluvy na podpis a peniaze na zaplatenie. Ľudia z Barbizonu ale vyhlásili, že 29.12. zatvárajú firmu a pokračovať budú až 5. januára. Boon teda počkal, ale dozvedel sa, že práve 29. decembra napochodoval do kancelárií Barbizonu Mr. Kim a zaplatil zálohu za odkup práv na značku K-1. Boona musel trafiť šľak - podľa jeho slov mal pripravené peniaze, ktorými by zaplatil celý obchod na jeden šup, ale Barbizon sa rozhodli predať K-1 firme, ktorá im vraj bude sumu splácať celý jeden rok! Ishii mu dokonca tvrdil, že Emcom na druhú splátku nemá peniaze vôbec.
Boon upozornil na zaujímavú špekuláciu, že záhadný Mr. Kim by mohol byť Kim Dok-Soo, člen Yamaguchi-gumi, frakcie yakuzy, ktorá stála za PRIDE FC. Potom by nepochopiteľný predaj K-1 nesolventnej firme mohol dávať zmysel - dostali "ponuku, ktorú nemohli odmietnuť" :)

Korunu celému cirkusu nasadila It's Showtime, ktorá pustila do sveta začiatkom marca tlačovú správu, v ktorej oznamujú spoluprácu s K-1 Global. Potvrdili, že nová K-1 zaplatila 50% z dlžnej čiastky, ktorú dlží ešte pôvodný vlastník K-1, FEG. Tým si, asi, získali Rutzovu dôveru a niekoľko bojovníkov It's Showtime už podpíalo zmluvy s K-1 Global - v správe sa spomínali Daniel Ghita, Tyrone Spong, Hesdy Gerges, Paul Slowinski, Rico Verhoeven, Anderson ‘Braddock’ Silva, Ben Edwards, Melvin Manhoef, Sergii Lashchenko, Mourad Bouzidi, Dzevad Poturak, Chahid Oulad El Hadj, Gago Drago and Andy Ristie. Nové zmluvy vraj podpísali aj ďalší bojovníci, ale keďže nie sú pod menežmentom It's Showtime, nechcú ich menovať. Spomínali sa Andy Souwer, Remy Bonjasky a Peter Aerts. Pýtate sa čo vytiahlo z pelechu Aertsa a Bonjaskeho? Tvrdí sa, že víťaz WGP by mal dostať celý milión dolárov.
Tento rok by sa mali konať štyri turnaje pod hlavičkou K-1 Global - finálová eliminácia a finále v MAXke a v ťažkej váhe. Prvý turnaj by sa mal konať 27. mája v Španielsku a bojovať by tam mal Daniel Ghita s Paulom Slowinskym.

Musím povedať, že v tom mám stále celkom guláš. Celkom ma zaujíma, ako sa bude dariť K-1 Global a či sa niečo z tých smelých plánov aj splní. Takisto ma zaujíma spolupráca Golden Glory a It's Showtime, stále sa jedná o najsilnejších hráčov v Európe s presahom mimo starý kontinent. GG si chystá svoj Ultimate Glory turnaj, It's Showtime expandoval do Japonska, atď... No a som zvedavý, kto bude spolupracovať s FIKA. Nuž, nechám sa prekvapiť.

Diskusia.