štv01232020

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Rozhovor so Sadaharu Tanikawom

Za nami je posledný kvalifikačný turnaj sezóny 2009 v K-1 a pred odštartovaním „skutočného" boja o titul je čas na viacero hodnotení. Pre fanúšikov bolo čakanie na finálovú elimináciu na pohľad dlhšie než v minulosti. Príčinou bola jedna z najslabších sezón, v ktorej chýbali veľké kvalifikačne turnaje. Najmä absencia eliminačného turnaja v Amsterdame spôsobila úpadok kvality v kalendári K-1, no kvalifikácie ponúkajúce priestor pre novú krv sú už za nami. Po turnajoch v Lodzi, Soule a Tokiu sa do ringu vrátia legendy a nastupujúca generácia, aby sa v Kórei pobili o miesto v najdôležitejšom turnaji v roku. V rozhovore s prezidentom K-1, Sadaharu Tanikawom, sa pozrieme na poslednú grand prix v Tokiu a nahliadneme aj do finálovej eliminácie.

 

„Množstvo kvalitných bojovníkov z celého sveta sem dnes prišlo bojovať, no niektorý z nich predviedli tak úbohé výkony, že o nich nemá cenu ani hovoriť. Možno boli nervózny, no viacerý z nich sa už nikdy v K-1 neobjavia. Na rozdiel od nich, taký Daniel Ghita ukázal silu a môže byť hrozbou aj pre Badra Hariho. Myslím, že Ghita je bojovník, ktorý sa môže pridať k novej generácií borcov akými sú Badr alebo Errol Zimmerman. Zdá sa, že by zvládol aj boj s Aertsom či Schiltom. Dokonca aj jeho aura pripomína japonského samuraja alebo ronina. Je síce stále mladý, no už teraz sa teším čo predvedie v závere sezóny.

Dnešný turnaj bol dôležitý pre dvoch japonských bojovníkov, pre KyotaraNishijimu. Kyotaro má obrovský potenciál, väčší než mali Satake Musashi. Jan Soukup bol silný protivník, tak ako som očakával od finalistu majstrovského turnaja v kyokushin karate. Jeho snaha pobiť sa o víťazstvo prispela k výbornému zápasu. Soukup bol dokonca kvalitnejším než bojovníci v turnaji. Má potenciál stať sa lepším než Glaube (Feitosa).


A k Nishijimovi... Myslím, že fanúšikovia, ktorý prídu do arény, chcú vidieť v ringu odvahu, takže je dôležité, aby im ju profesionálny bojovník aj ponúkol. Nikto v turnaji im ju neponúkol, no Nishijima áno. Po zápase som s ním hovoril a povedal mi, že je strašne sklamaný z prehry. Ak to bude možné, chcem, aby získal viac skúsenosti zo súbojov K-1. Peter Aerts je borec, ktorý naozaj vie ako sa má bojovať. Bol vo vynikajúcej forme, je veľmi motivovaný a pre mňa je preto jedným z favoritov na zisk titulu.

YUKI, ktorý dostal šancu v semifinále ako víťaz rezervného zápasu, ukázal veľkú snahu pobiť sa, nehľadiac ani na to, že mal zlomenú nohu. Stále ešte nemáme určené všetky mená pre FINAL 16, preto opäť dávam možnosť hlasovať fanúšikom a rozhodnúť o zložení eliminácie. Bol by som rád, ak by sa o polovici rozhodlo už na budúci týždeň a do konca mesiaca by mali byť známy všetci bojovníci v najlepšej šestnástke.

Ak by Nishijima porazil Aertsa, mal som v pláne nominovať ho do finálovej eliminácie. No prehral a jeho nohy potrebujú dlhší odpočinok, než ostáva do turnaja v Soule. Do úvahy tak pripadá turnaj na konci roka. Možno ho postavím proti Le Bannerovi alebo Sefovi.  Lenže takýmto štýlom boja nemá v K-1 šancu na víťazstvo. Nechápem jeho myslenie, no prekvapilo ma, že bez bránenia low kickov vydržal tak dlho vzdorovať. Normálny bojovník by padol po troch kopov od Aertsa. Ak to bude možné, chcem, aby sa naučil, ako sa v K-1 bojuje.

Veľmi dobrý výkon podal aj Kyotaro. Je jediným Japoncom, ktorý zostal v grand prix, no pravdepodobne postúpi aj do FINAL 8. Je to veľmi vzácne, vidieť japonského bojovníka postupovať bez veľkej námahy tak ďaleko. Po prvýkrát sa snažil pristúpiť k zápasu s plnou vážnosťou, no napriek tomu ma opäť pobavil jeho chvost. Stále je trocha bláznivý. Ak to nerobí s vypočítavosti, tak to nevadí, no nebolo by dobré, ak by tým chcel iba upútať pozornosť. Podľa mňa môže byť oveľa populárnejším, keď bude pôsobiť prirodzene.

Nemám, žiadne informácie čo sa stalo s Musashim, no chcem preňho len to najlepšie.

Čo najskôr chcem spustiť hlasovanie fanúšikov a čím skôr rozhodnúť o zložení zápasov. Rozhodne sa o štyroch alebo troch menách, no bol by som rád, ak by dostal šancu ešte jeden japonský bojovník. Pokiaľ by v hlasovaní uspel borec, ktorý je síce obľúbený, no tento rok nič neukázal, nenechám ho zápasiť v FINAL 16. Ani ak ho vyberú fanúšikovia... niekto ako Laschenko šancu nedostane. Povedal mi, že po prehre bude denne behať desať kilometrov. Naozaj niečo také potrebuje. Momentálne je v úbohej forme. Počítal som, že dnes sa ukážu tak Laschenko ako aj Rico (Verhoeven). Obaja ma veľmi ma sklamali."