str10172018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

K-1 World GP in Yokohama 2009 - reportáž

YOKOHAMA, 28. marec 2009 - Nová sezóna K-1 nám už síce začala japonskou kvalifikáciou K-1 Max, no pre väčšinu fanúšikov ju odštartoval až prvý turnaj ťažkých váh, ktorý je už pomaly tradične organizovaný v druhom najväčšom meste Japonska v Yokohame. Dlhoočakávaný event ponúkol okrem superfightov aj mimoriadne atraktívnu malú pyramídu, v ktorej sa bojovalo o heavyweight titul a nenápadný Keijiro Maeda pripravil pre svoje rodné Japonsko jeden z najkrajších večerov histórie K-1. Ani hviezdna trojica Manhoef, Spong Saki nedokázala zabrániť zrejme najväčšiemu prekvapeniu v dejinách japonskej organizácie.

 

Sezóna 2008 sa pre značku K-1 neskončila práve najvydarenejšie. A hoci sa vraví, že história sa nebude pýtať na spôsob víťazstva, ale na bojovníka, ktorý sa stal šampiónom, fanúšik japonskej organizácie určite iba tak ľahko nezabudne, že ten posledný kráľ K-1 dostal titul nie po víťaznom boji v ringu, ale po diskvalifikácií súpera.

Súčasný šampión Remy Bonjasky v tom bol nevinne a napriek rečiam o jeho hereckom výkone, ktoré v týchto dňoch znova nabrali na intenzite, ho nemá nikto právo obviňovať. Je to ako viniť pracovníka banky, že pri ozbrojenej lúpeži nevydal zlodejovi všetky peniaze, ktoré mohol. Možno si poviete, že tento príklad na dvojicu z finále nesedí, no ja si myslím, že áno. Badr Hari sa stal minimálne 6. decembra zlodejom, ktorý ukradol fanúšikom K-1, možno príjemný, možno nepríjemný pocit pri korunovaní víťaza (podľa toho či by sa nim stal on alebo jeho súper). Nedovolene zaútočil na ležiaceho protivníka a potom sa sťažoval, že Bonjasky po kope do hlavy nechce v zápase pokračovať. Áno, možno už o pár mesiacov si nikto nespomenie, že šampión K-1 v roku 2008 sa nestal bojovník, ktorý si titul vybojoval, ale že ho prehral bojovník, ktorý nechutne fauloval súpera.

Ani koncoročná spoločná šou bojovníkov K-1 a DREAM nebola k standup organizácií príliš priateľská. Mimoriadne atraktívne súboje medzi borcami z postoja a borcami zo zeme skončili veľkou prehru pre K-1. V troch súbojoch pod jej pravidlami s bojovníkmi MMA utŕžili Kozo Takeda, Musashi a „zlý chlapec" Badr Hari tvrdé knockouty, čím znova utrpelo meno najväčšej standup organizácie na svete.

K-1 sa tradične s oznamovaním kalendára novej sezóny príliš neponáhľa a iné to nie je ani tento rok. V súčasnosti už poznáme termíny najdôležitejších eventov K-1 Max, no o „veľkej" K-1 zatiaľ vieme iba to, že nás v druhej polovici roka čaká finálová eliminácia a samotné finále. Jednotlivé kvalifikačné turnaje sú zatiaľ tabu, no pri schéme, ktorú organizácia v posledných rokoch presadzuje (GP v Japonsku, v Ázií, v Európe a v Amerike) sa príliš veľa zmien tento rok udiať nemôže. Prvá a dosť prekvapujúca je však už známa - turnaj v Amsterdame tento krát nebude kvalifikačným turnajom K-1 a so značkou organizácie nebude mať dokonca nič spoločné.

Absencia tradične najkvalitnejšieho kvalifikačného turnaja v kalendári K-1 je určite ďalšou stratou pre organizáciu, no pre európsku grand prix pripadajú do možnosti aj iné lokality, tak ako tomu bolo v minulosti a snáď najväčším favoritom by mohlo byť Švédsko.

Nová sezóna však začala ako tie posledné turnajom superfightov v Yokohame, ktorý bol tento rok obohatený aj o atraktívnu štvorčlennú pyramídu v boji o heavyweight titul (titul, ktorý bol ako trest odobraný Badr Harimu). Zostavene zápasov sa tradične odohrávalo do posledných dní a K-1 znova neobišli nepríjemnosti zranení a iných komplikácií.

Snáď najviac si to odniesol práve boj o šampióna vo váhe heavyweight, kde z pôvodnej štvorice vypadol Ruslan Karaev Chalid Die Faust. Do boja o titul tak mohli výraznejšie prehovoriť Tyrone Spong a domáci Keijiro Maeda, ktorý mali pôvodne nastúpiť v reserve fighte.

Napriek dvom zmenám priamo v štvorici bojujúcej o titul, si mala pyramída udržal mimoriadne atraktívne zloženie. Tímový partner bývalého šampióna Hariho Melvin Manhoef mal jasný cieľ - vrátiť pás pre šampióna späť do Mike's Gym a po tvrdom knockotovaní Marka Hunta, počas eventu Dynamite, bol jasným favoritom na finále štvorčlenného turnaja. V posledných súbojoch jednoznačne dokázal, že aj napriek fyzickej devíze, má medzi ťažšími súpermi svoje miesto. Navyše teraz bojoval pod váhovým limitom do 100 kilogramov a jeho súperom bol Keijiro Maeda. Pri tipovaní nového držiteľa opasku šampióna heavyweight si na domáceho Maedu iba málokto spomenul. V K-1 sa mu prílišná pozornosť nevenovala aj napriek tomu, že zvíťazil v turnaji K-1 TRYOUT, kde bojovali japonský bojovníci do 30 rokov a každý mal ako trénera jednu z legiend K-1. O Keijira sa vtedy staral Mike Bernardo.

Gokhan Saki ju už neodmysliteľnou súčasťou K-1, napriek tomu, že svoju premiéru v Japonsku absolvoval iba ako náhrada za tímového partnera z Golden Glory Chalida Die Fausta. Bolo to presne pred rokom, počas tohto turnaja v Yokohame. Gokhan sa však už predtým ukázal ako finalista GP v Amsterdame a so svojim pracovitým štýlom boja, s množstvom tvrdých kopov je momentálne jedným z najatraktívnejších borcov v organizácií. Pre Tyrona Sponga bol turnaj v Yokohame premiérou na turnaji K-1 v Japonsku. Pred tým sa už síce objavil v superfighte v Amsterdame, no víťazný súboj s Maksutajom sa s príležitosťou, ktorú teraz dostal nedal vôbec porovnávať. Tyrone je už dlhodobo veľmi obdivovaným bojovníkom, na adresu ktorého zaznievajú samé komplimenty. Najväčšie víťazstva a väčšinu svojej úžasnej bilancie však nazbieral ako ľahšia váha a po prechode k ťažkým bojovníkom si ešte iba hľadá svoju tvár.

Sériu štyroch superfightov, ktoré nasledovali po dvoch semifinálových bojoch o titul, by sme mohli nazvať súbojom starej a novej generácie. Pre Aertsa, Feitosu, Le Bannera či Schilta je však slovo starý veľmi nepresne. Všetci patria k tým najskúsenejším a v ringu ešte stále dominujú. V mene novej generácie sa proti ním postavili Zimmerman, Sawayashiki, Teixeira Gerges.

Peter Aerts po prehre s Harim vo finále K-1 žiadal od organizácie odvetu práve v Yokohame, no K-1 mu nevyšla v ústrety a Badr zápas odmietol. Aerts sa po tvrdej prehre vrátil k bývalému trénerovi Tomovi Harinckovi do tímu Chakuriki, kde sa dal znova do poriadku. Nebol však sám koho Hari odmietol. Ten mal pôvodne v Yokohame nastúpiť proti Errolovi Zimmermanovi, ktorý chcel rovnako ako Aerts odvetu za prehru vo finálovom turnaji. Z dohodnutého súboja však nakoniec nič nebolo a Badr Hari zrušenie zápasu vysvetlil prípravou na súboj so Schiltom v Amsterdame, ktorý sa uskutoční iba pár týždňov po úvodnom turnaji K-1.

A tak sa dvaja pomstychtivý borci nestretli so svojim premožiteľom, ale bojovali vo vzájomnom zápase.

Posledný súboj večera mal pre K-1 znamenať pomstu za neúspech zo záveru minulej sezóny. Remy Bonjasky mal jasnú úlohu, potvrdiť, že je oprávneným šampiónom a napraviť tak povesť po nedôstojnom finále K-1 a mal byť tiež pomstiteľom, ktorý porazí borca reprezentujúceho MMA. Producent K-1 Sadaharu Tanikawa dokonca vyhlásil, že ak Bonjasky ako šampión prehrá, môže to znamenať koniec organizácie. Mužom, ktorý k tomu mohol K-1 donútiť bol Alistair Overeem. Chlap, ktorý udivuje svojim telesnými proporciami, knockoutoval na evente Dynamite Badra Hariho a teraz si trúfal až na šampióna K-1, v snahe dokázať, že bojovníci MMA sú aj pod pravidlami K-1 lepšími než borci bojujúci v postoji.

Deň pred zahájením turnaja sa v hotely Keio Plaza stretli bojovníci, aby na tlačovej konferencií prezentovali médiám svoje názory a myšlienky. Stručné odpovede tento krát doplnila aj zaujímavá výmena slov medzi Bonjaskym Overeemom, no poďme po poriadku.

Z prvej semifinálovej dvojice štvorčlenného turnaja o heavyweight titul sa k slovu dostal ako prvý Melvin Manhoef a Holanďanovi prezývanom aj „zviera" nechýbala veľká sebadôvera:
„Je to moja šanca. Som najnižším a najľahším bojovníkom (v malej pyramíde), no svojho súpera zničím... račej zničím ja jeho, než dovoliť, aby zničil on mňa. Prišiel som sem bojovať a zobrať titul domov!"
Jeho Japonský súper Keijiro Maeda odpovedal:
„No áno, tuším, že sa ho trocha bojím. Som chlapík s bláznivým účesom a zajtra každému dokážem, že som tiež špičkovým bojovníkom!"

Ani Tyronovi Spongovi, borcovi z druhého semifinále, nechýbala sebadôvera, keď vyhlásil:
„Je tu nová hviezda a titul bude môj! Opasok si zoberiem domov. Chcem všetkým bojovníkom zaželať veľa šťastia... budú ho potrebovať, lebo zajtra ma bude ťažké poraziť!"
Gokhan Saki sa nenechal zahanbiť:
„Som v dobrej forme, vždy trénujem tvrdo a teraz je čas, aby sa moje sny stali skutočnosťou!"

Z posledného oznámeného súboja sa tlačovej konferencie zúčastnil iba Semmy Schilt a prezradil:
„Zavolali nám iba predvčerom, dokonca ešte ani neviem proti komu budem bojovať. No bude to výborný zápas!"
Jeho súper Egypťan Hesdy Gerges bol v tom čase ešte stále na ceste do Yokohamy.

Slová bojovníkov z ďalších superfightov:

Francúzsky veterán Jerome Le Banner:
„Dúfam, že zajtra sa bude môj zápas každému páčiť. Veľa šťastia."
Nová tvár Kyokushin karate Ewerton Teixeira:
„Tvrdo som trénoval, aby som sa pripravil na tento zápas. V ringu ukážem to najlepšie."
Momentálne najznámejší zástupca Kyokushin karate v K-1 Glaube Feitosa:
„S borcami Kyokushin som sa dobre pripravil a zajtra to bude výborný zápas."
Druhý Japonský borec v hlavnom programe eventu Junichi Sawayashiki:
„Zajtra budem bojovať zo všetkých síl."
V jednom z vrcholov večera sa predstaví „drevorubač" Peter Aerts:
„V novom tíme som tvrdo trénoval a som v dobrej kondícií. Dúfam, že sa mi zajtra bude dariť viac než naposledy."
Ďalší z novej generácie bojovníkov v K-1 Errol Zimmerman:
„Som rád, že tu môžem byť a že budem bojovať s Petrom. Pred zajtrajškom však nechcem príliš veľa hovoriť."

Posledná dvojica, ktorá sa postará o záverečný súboj v Yokohame sa zaslúžila o najzaujímavejšiu výmenu slov počas tlačovej konferencií. K mikrofónu sa ako prvý dostal Alistair Overeem:
„Som na sto percent pripravený. Remyho už poznáme a rešpektujem ho ako trojnásobného šampióna a dokonca ešte viac... rešpektujem ho aj ako herca, herca vo filmoch a herca v ringu. A preto sme si pre neho niečo pripravili..."
Vtedy k Bonjaskemu pristúpila Alistairova priateľka a odovzdala mu plastovú sošku Oscara. Remy ju prijal s úsmevom a zobral si slovo:
„Dám si ju k mojim ostatným trofejam, je to veľké ocenenie! A Alistair, možno by si mal prestať brať steroidy, pretože si stále väčší a väčší a už sa nezmestíš do svojho oblečenia!"
A k reakcii sa opäť dostal Overeem:
„Ja som z Holandska a v Holandsku berie drogy každý."

28. marca bolo v Yokohama Aréne v Japonskej Yokohame všetko pripravené na odštartovanie prvého grand prix K-1 v sezóne 2009...