pon10152018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

K-1 World MAX 2009 Japan

TOKIO, 23. február 2009 - Už po ôsmykrát začal nový kalendárny ročník K-1 World MAX turnaj ľahších váh v Japonsku. Japonská kvalifikácia sa už tradične stala tiež prvým veľkým turnajom K-1 na začiatku roka a víťazovi osemčlennej pyramídy zabezpečila účasť vo finálovej eliminácii K-1 World MAX pre rok 2009. Zaujímavosťou predošlých siedmich turnajov bol fakt, že titul japonského šampióna doteraz získali bojovníci vždy dvakrát za sebou - v rokoch 2002 a 2003: Masato, v rokoch 2004 a 2005: Kohiruimaki a v rokoch 2006 a 2007: Sato. Jednou z najčastejších otázok, ktoré si verný fanúšikovia K-1 MAX kládli bolo teda - dokáže Yasuhiro Kido zopakovať minuloročný titul a zaradí sa k veľkým menám bojovníkov do 70 kilogramov z krajiny vychádzajúceho slnka?

 

Prvýkrát sa o titul japonského šampióna K-1 World MAX bojovalo v roku 2002. 11. februára sa vo finálovom zápase pyramídy predstavili dve najväčšie domáce hviezdy - MasatoKohiruimaki. Prvým šampiónom sa po vyrovnanom zápase stal až po rozhodnutí rozhodcov Masato, no presne o tri mesiace neskôr nedokázal svoj úspech zopakovať v celkovom finále World MAX a historicky prvým šampiónom sa stal jeho premožiteľ zo semifinále Albert Kraus.

V roku 2003 sa japonský turnaj konal 1. marca, znova s dvomi najväčšími favoritmi Masatom Kohiruimakim. Obhajujúci šampión svoju úlohu splnil a prebojoval sa až do finále. Neopakovalo sa však finále z predchádzajúceho roka, keďže Kohiruimaki nestačil na inú domácu legendu Koza Takedu. Masato víťazstvom na body získal druhý japonsky titul a o štyri mesiace neskôr si splnil veľký sen a získal aj pás pre šampióna K-1 World MAX (vo finále porazil Krausa).

24. februára 2004 sa bojovalo o tretí titul japonského šampióna, prvýkrát bez jeho dvojnásobného víťaza Masata, ktorý sa už viac sústreďoval na najväčšie turnaje K-1 World MAX. Favoritom pyramídy bol Kohiruimaki a potom čo dokázal zdolať svojho premožiteľa z roku 2003 Takedu, zvládol aj finále a stal sa druhým bojovníkom s titulom K-1 World MAX Japan. V apríli si vo finálovej eliminácií vybojoval miesto v najlepšej osmičke, no vo finále nestačil na novu hviezdu vo váhe do 70 kg Buakawa Por. Pramuka.

Aj o rok neskôr 23. februára bol najväčším favoritom štvrtého japonského turnaja Kohiruimaki. Svoju úlohu zvládol výborne a vo finále predviedol legendárny knockout z forntkicku priamo na bradu už v prvej minúte súboja. O tri mesiace neskôr opäť uspel v eliminácií, no vo finále znova prehral v štvrťfinále, tento krát  s Andym Souwerom.

Po tom čo napodobnil dvoma titulmi Masata, sa v roku 2006 už ani Kohiruimaki nezúčastnil japonskej kvalifikácie. 4. februára sa tak malo rozhodnúť o novom japonskom šampiónovi. A zrodila sa nová domáca hviezda - Yoshihiro Sato. V porovnaní so svojimi krajanmi sa prezentoval netypicky štýlom z Muaythai, no výborná práca nôh mu zabezpečila víťazstvo v turnaji a miesto vo finálovej eliminácií, ktorá sa konala v apríli. Cez Zambidisa si vybojoval účasť v najlepšej osmičke, no v nej nestačil na Buakawa Por. Pramuka.

5. februára 2007 obhajoval Sato svoj domáci titul, no v pyramíde sa znova objavil aj jej bývalý dvojnásobný víťaz Kohiruimaki. Ten však neprešiel cez prvý zápas a Yoshihiro Sato si vo veľkom štýle došiel po druhý titul šampióna. Dokázal tak zopakovať dva turnajové víťazstva svojich predchodcov, no po víťazstve vo finálovej eliminácii však zopakoval aj ďalšiu tradíciu - okrem Masata sa žiadny víťaz japonského turnaja nedokázal prebojovať cez štvrťfinále K-1 World MAX Final.

Posledný turnaj K-1 World MAX Japan, 2. februára 2008, priniesol po štvrté meno v zozname šampiónov. Pyramída bez Sata aj Kohiruimakiho nemala jasného favorita a k celkovému triumfu sa prebojoval pomerne neznámy Yasuhiro Kido. Neskôr v aprílovej eliminácii tvrdo knockoutoval svojho kórejského súpera, no v zápase najlepšej osmičky, znova platilo, že japonský majster si cestu medzi štvoricu najlepších nenašiel.

Rok 2009 znamenal ďalší návrat Kohiruimakiho medzi japonskú osmičku bojujúcu o účasť v K-1 World MAX -FINAL16-. Skúsený Taishin, ktorý na začiatku kariéry vystupoval s menom Takayuki, sa chcel po zlom období znova vrátiť na pozície, ktoré mu kedysi patrili. Víťazstvo v pyramíde by bolo určite tým najlepším vykročením vpred, no Kohiruimaki musel bojovať so sedmičkou bojovníkov a dvoch z nich potreboval zdolať.

Yasuhiro Kido vstupoval do pyramídy ako obhajca titulu a po úspešnom roku 2008 aj ako nová vychádzajúca hviezda. O svojich kvalitách už presvedčil v predchádzajúcich súbojoch, no často sa s jeho menom spomínal aj fakt, že doterajší šampióni vždy dokázali obhájiť svoj titul a Kido mal v tejto tradícií pokračovať.

Ďalšími skúsenými borcami v osmičke boli: kickboxer HAYATO, boxer TATSUJI, karatista Yamamoto a japonsky Nigérijčan Ologun (všetci už mali za sebou v minulosti účasť v osemčlennom turnaji). Kompletnú zostavu bojujúcu o pás pre japonského šampióna dopĺňali dvaja nováčikovia v K-1 World MAX: Yuichiro NagashimaHINATA. Obaja sa mohli pochváliť titulmi z japonských kickboxerských organizácií a napriek svojej premiére, vstupovali do turnaja so šancou prekvapiť.

Deň pred konaním K-1 World MAX 2009 Japan sa účastníci turnaja stretli s médiami a prezentovali svoje pocity a názory pred ich zápasmi.

Ako prvá sa k slovu dostala prvá štvrťfinálová dvojica - Nagashima, HAYATO.

Yuichiro Nagashima minimálne zaujal svojím oblečením: dievčenskou školskou uniformou a parochňou na hlave. Dôvod jeho netradičného odevu bol jednoduchý - Nagashima patrí k obdivovateľom japonských anime a manga hrdinov, ktorý sa za svoje vzory aj obliekajú. Jeho súper HAYATO nebol s jeho výzoru nadšený a odkázal mu: „Ukážem mu, že obliekať sa za superhrdinov a bojovať v K-1 sú dve úplne odlišné veci."

V poradí druhá sa predstavila dvojica - TATSUJI, Yamamoto, ktorá sa v štvrťfinále stretla aj v roku 2006 a Yamamoto nemohol pre zranenie súboj dokončiť, čo ho veľmi mrzelo.

„Rok som na to čakal a teraz je tu ten deň. Som pripravený a zvíťazím.", prehovoril TATSUJIYamamoto bol ešte stručnejší: „Chcem povedať iba to, že zvíťazím."

Treťou dvojicou boli najmladší účastník pyramídy a jej minuloročný víťaz - HINATA, Kido.

HINATA sa označil ako nový vietor v K-1 World MAX, na čo Kido sebaistozareagoval slovami, že tvrdo trénoval a predvedie výborný zápas.

Od poslednej dvojice sa toho média a fanúšikovia dozvedeli najmenej. Osemčlennú pyramídu uzatvárali - Kohiruimaki Ologun. Dvojica, ktorá sa vo vzájomnom súboji stretla aj v roku 2007 a prekvapujúcim víťazom sa vtedy stal Andy Olugun.

Kohiruimaki nemal príliš čo povedať a sľúbil, že sa vyjadrí na ďalší deň priamo v ringu. Jeho súper Ologun sa tlačovej konferencie nezúčastnil. Snažil sa totiž zhodiť zo svojej váhe, aby splnil limit 70 kilogramov (to sa Ologunovi nakoniec nepodarilo a do zápasu s Kohiruimakim si zobral jednobodovú stratu).

27. februára sa v tokijskom Yoyogi Stadium odohral boj o titul K-1 World MAX 2009 Japan...

Yuichiro Nagashima je japonský bojovník a držiteľ titulu v organizácií NJKF (kickbox). V kickboxe má za sebou jedenásť zápasov a zatiaľ nenašiel premožiteľa. Jeho štýl boja je agresívny, má dobre údery a tvrdú bradu vďaka čomu sa často snaží o otvorené boxerské výmeny. V premiére v K-1 narazil na krajana HAYATA. HAYATO je bývalým šampiónom U.F.K (kickbox) a v K-1 má odzápasené množstvo súbojov. Stal sa už tradičným účastníkom japonskej kvalifikácie a v roku 2008 sa dostal až do finále, kde ho porazil Kido. Jeho K-1 bilancia 5-9.

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Úvodné kolo sa borci predstavili v štýle kto toho viac ustojí a v ohromnom tempe si rozdávali údery na hlavu počas celých troch minút. HAYATO sa na začiatku snažil udávať tempo súboja, pristupoval k súperovi zo stredu ringu a okrem rúk pracoval dobre aj kopami, ktoré však postupne prestal používať. Pristúpil totiž na Nagashimov spôsob boja. Yuichiro útočil dlhými kombináciami úderov, z ktorých pomerne dosť prerážalo súperov kryt a HAYATO sa ocital zatvorený v obrane. Súperov tlak sa snažil odrážať kontraúdermi a ešte pred prvou minútou boja musel byť Nagashima ošetrovaný, kvôli krvácaniu nad okom. Pokračoval však vo svojej hre, dlhými kombináciami úderov dostal súpera pod tlak, zasiahol tvrdým direktom z pravej ruky a ďalšími údermi poslal HAYATA do počítania. Ten sa snažil zatlačiť súpera rovnako rukami, no napriek tomu, že dokázal presne zasahovať, inkasoval od Nagashimu minimálne dvakrát toľko čo rozdal.

PLAY BY PLAY: ROUND 2

Zdalo sa, že v druhom kole nedokážu bojovať v rovnakom tempe, no už po pár sekundách inkasoval HAYATO ľavý hák a bol počítaný. Dokázal sa postaviť, no direkt z pravej ruky ho poslal o pár sekúnd tretíkrát k zemi a to znamenalo koniec.

VÍŤAZ: Yuichiro „Jienotsu" Nagashima, KO v 2. kole, 0:36 min.

Aj po premiére v K-1 World MAX si udržal Yuichiro Nagashima neporaziteľnosť v stand upe, no napriek knockoutu už v druhom kole, ho stál jeho agresívny štýl boja a inkasované údery od súpera množstvo síl, ktoré mu mohli v semifinále chýbať. HAYATO nedokázal zopakovať úspech z minulého roka a v prestrelke úderov ťahal za kratší koniec. Až príliš rýchlo prijal súperov štýl boja, čo ho v konečnom hodnotení stálo lepší výsledok.