štv06212018

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Dynamite 2008 - reportáž

SAITAMA, 31. december 2008 -- Po štyroch rokoch sa koncoročný turnaj pod názvom Dynamite!! presťahoval z Osaki do iného japonského mesta Saitami. V miestnej aréne sa tradične konali silvestrovské turnaje PRIDE a táto tradícia, ktorá pokračuje vďaka organizácii DREAM (s podporou FEG) tak zostáva aj naďalej živá. Pred rokom boli v Japonsku dva veľké turnaje v posledný deň roka: Dynamite!! (K-1, K-1 Max, HERO's)  a Yarennoka!! (ex-PRIDE, DREAM), no tento krát sa organizoval iba jeden. Tváre z oboch japonských organizácii sa predstavili spolu pod názvom, ktorý používala K-1 a v aréne, ktorú využíval naopak DREAM. Zorganizovanie spoločného eventu znamenal viac kvalitných mien a tiež väčšiu sledovanosť.

 

Otvárací ceremoniál pripomínal bývale turnaje PRIDE

Jednotlivé zápasy sa už tradične rodili pomaly a až do poslednej chvíle. Tesne pred turnajom stihlo dôjsť aj k jednej rýchlej zmene (Manhoef nahradil Le Bannera) a v deň turnaja bol iný súboj nakoniec zrušený (Hansen vs. JZ Calvan). Dynimte!! si pre fanúšikov bojových umení pripravil maratón sedemnástich súbojov (zápasy po otváracom ceremoniály) a ako inač, na svoje si prišli ľudia, ktorí sa chceli zabaviť, aj tí, ktorí dávajú prednosť predovšetkým kvalitným zápasom.

 

 

Poďme si zhrnúť ako jednotlivé súboje dopadli:

Dynamite!!

 

Minowaman vs. Errol Zimmerman

Ikuhisa Minowa v roli superhrdinu Minowamana zviedol už v ringu mnoho súbojov s na prvý pohľad „monštrami", ktorým sa svojou postavou (175 cm a niečo cez 80 kg) nemohol absolútne rovnať. Tento krát sa však postavil „zlu" bez prehnane obludných rozmerov - Errol Zimmerman si tento rok vo veľkom štýle otvoril dvere do K-1 a po siedmich víťazstvách ho pred tým úplne posledným finálovým zápasom K-1 zastavil až Badr Hari. Errol si svojimi výkonmi prakticky počas celého roka, vypýtal účasť na koncoročnej japonskej šou. (Je škoda, že nedostal zápas pod pravidlami K-1, v ktorom by mohol potvrdiť svoje kvality, no Dynamite!! je hlavne o šou a nám ostáva počkať si na Zimmermanové ďalšie súboje v K-1 do novej sezóny.)

Errol Zimmerman nedokázal udržať boj dlho v postoji a na zemi sa dostal do výhody Minowaman


PLAY BY PLAY: ROUND 1

Bolo zrejme, že obaja sa budú snažiť o iný štýl boja - Zimmerman sa cítil vo výhode určite v postoji, naopak Minowa chcel preniesť boj na zem, kde by Errol ťahal za kratší koniec. Taktické vyčkávanie v bezpečnej vzdialenosti však netrvalo dlho a Zimmerman zaútočil v kombinácií direktov: predný, zadný. Nakrátko sa Minowaman ocitol v zovretý klinču, kde inkasoval koleno na rebrá, no dokázal sa vrátiť späť do bezpečnej vzdialenosti od súpera. Errol, vedomý si svojich kvalít v postoji, nechcel príliš vyčkávať a znova zaútočil, tento krát roundkickom zo zadnej nohy, ktorý však nemal potrebnú dĺžku a domáci superhrdina ihneď odpovedal takedownom. Aj napriek držaniu sa povrazu od Zimmermana bol takedown na obe nohy úspešný. Minowaman sa ocitol v half guarde a kým si jeho súper snažil chrániť hlavu, bleskovo zovrel jeho nohu a snažil sa nasadiť páku na členok. Errol vedel, že dostať sa z tohto zovretia bude veľký problém a so všetkých síl sa snažil udierať súpera na hlavu a na telo. Minowa si však údery akoby ani nevšímal a priťahoval páku čoraz viac až súper s hlasným výkrikom odklepal takmer presne po minúte súboja.

Minowaman doťahuje páku na členok a Zimmerman je nútený odklepať

VÍŤAZ: MINOWAMAN, Submission (Ankle Hold) v 1. kole, 1:01 min.

Minowaman si pripísal ďalšie cenné víťazstvo a Japonci môžu pokojne spávať, pretože tu majú stále svojho superhrdinu. Errol Zimmerman sa síce v ringu príliš dlho neohrial, no MMA určite nie je cestou, ktorou sa chce uberať. Tešíme sa však na jeho budúce súboje v K-1 a vďaka jeho minuloročnej účasti vo finálovom turnaji, ho ani tento rok najlepšia šestnástka neminie.

 

Hideo Tokoro vs. Daisuke Nakamura

Daisuke Nakamura vstupoval do súbojom s Hideo Tokorom s tromi víťazstvami v rade na turnajoch HERO's a DREAM (A Sol Kwon, Bu Kyung Jung, Ologun), všetkými pred limitom, no v čisto japonskom súboji sa po predchádzajúcej prehre (Yamamoto) chcel na víťaznú vlnu dostať aj Tokoro. Obaja majú svoje kvality hlavne na zemi, súboje často rozhodujú úspešnými submissions a tak sa aj teraz čakalo ukončenie pred limitom s použitím techniky na zemi.

Daisuke Nakamura mal pred súbojom sériu troch výhier

 

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Súboj začal hneď vo vysokom tempe - Tokorov nie príliš úspešný pokus o takedown využil Nakamura a súpera prehodením cez seba dostal do pozície na chrbát, kde si chvíľu vylepšoval už aj tak dobrú pozíciu a snažil sa nasadiť armbar. Ukončenie súboja nebola vôbec ďaleko, no Hideo Tokoro sa z takmer dotiahnutej techniky „zázračne" oslobodil, v postoji sa dostal súperovi za chrbát a tento krát predviedol on takedown prehodením súpera cez seba. No Nakamura opäť nasadil na armbar. Tokoro znova unikol, dostal sa do side control a odplácal súperovi rovnako pokusom o armbar. Jeho snaha, ale nevyzerala tak nebezpečne ako predchádzajúce pokusy od Nakamuru. Aj tento krát ostalo iba pri pokuse, Daisuke unikol, dostal súpera na chrbát a po tretíkrát nasadil na armbar. Tokoro bol v krkolomnej situácii, na chrbte s nohami nad hlavou, z ktorej by už ťažko našiel spôsob ako uniknúť a odklepal.

Až tretí pokus o armbar skončil pre Nakamuru úspešne

VÍŤAZ: Daisuke Nakamura, Submission (Armbar) v 1. kole, 2:43 min.Daisuke

Nakamura si aj po tomto súboji drží neporaziteľnosť (HERO's  a DREAM), navyše všetky jeho teraz už štyri víťazstva dokázal získať pred limitom a v roku 2009 budeme sledovať či bude jeho séria pokračovať.

 

Yukio Sakaguchi vs. Andy Ologun

Yukio Sakaguchi ma v profile uvedené džudo, tak tomu musíme veriť a za sebou ma niekoľko súbojov v inej japonskej organizácií Pancrase. každopádne toto bola jeho premiéra v ringu DREAM alebo K-1. Oveľa známejší je Andy Ologun, ktorý už nazbieral skúsenosti v turnajoch K-1 Max a HERO's. Známy sa stal hlavne po víťazstve nad jedným z japonských miláčikov K-1 Max Kohirumiakim, no väčšiu dieru do sveta zatiaľ neurobil.

Sakaguchi bol na zemi blízko k víťazstvu

PLAY BY PLAY: ROUND 1

Začiatok súboja patril vyčkávaniu, Ologun si držal stred ringu a Sakaguchi sa pohybov po jeho obvode. Prvý sa odhodlal k útoku Yukio a zatlačil súpera do rohu, kde v klinči padali prvé rany - kolena na telo od oboch borcov. Sakaguchi ukázal úspešný takedown a na zemi sa dostal do side control. Prešiel do half guardu, no Ologun mu dobre kontroloval ruky a zabránil tak prípadným úderom. Yukio si vylepšoval pozíciu a nasadil z nej triangel. Techniku však nedokázal úspešne dotiahnuť a nepodarilo sa mu to následne ani s armbarom. Andy sa vymanil z jeho zovretia a vo full guarde sa súpera snažil zasahovať údermi. Prestal byť však aktívny a rozhodca poslal súboj do postoja. Na nohách ukázal Ologun svoje prednosti a prerazil súperov kryt ľavým direktom a následne zdvihákom z pravej ruky. Sakaguchi šiel k zemi, kde inkasoval ďalšie údery a rozhodca súboj ukončil.

Po tvrdom pravom háku Ologun svojho súpera doráža na zemi

VÍŤAZ: Andy Ologun, KO v 1. kole, 3:52 min.

Andy Ologun sa podľa všetkého predstaví v pyramíde K-1 Max Japan a súperom týmto knockoutom poslal slušnú vizitku. Uvidíme, či v konkurencií japonských borcov dokáže prekročiť svoj tieň.