sob01192019

Posledná zmenaštv, 07 sep 2017 8pm

Cirkus okolo Buakawa a finále K-1 MAX 2014

k1 max banner 1

Článok som mal rozpísaný v trochu inej podobe skôr a týkal sa hlavne Buakawa a jeho vyhlásení pred týmto turnajom. To, čo vykonal v zápase o titul K-1 MAX tomu ale nasadilo parádnu korunu.

Pekne poporiadku.

"Tohtoročná" K-1 World MAX sa bojuje už vyše roka - začalo sa šestnástkou borcov vlani v septembri a pokračovalo sa vyraďovacími súbojmi, pokiaľ nezostali finalisti Enriko Kehl a Buakaw Benchamek. K-1 medzitým "podpísalo" napr. Andre "Didu" AmadehoPaula Daleyho, na štartovke bol aj Kulebin. Zdalo sa, že z toho, nakoniec, vyjde dobrý turnaj.

k1 max banner

Veľké finále, ktoré malo presvedčiť všetkých, že K-1 ešte nepovedala posledné slovo, sa malo konať v lete v Thajsku. Žiaľ, pre organizačné problémy, sa turnaj presunul na október a to nezapadlo do konceptu Buakawových nových chlebodarcov - Top Kingu. Tí rozbehli novú sériu Topking World Series (tú si ešte predstavíme, lebo tam búcha náš Vlado Konský), ktorá už má za sebou prvé kolo a druhé bude v novembri. V tomto čase mal byť Buakaw len ich, žiaľ kvôli avizovanému posunu sa tak nestalo a začali problémy.

Prvá divná správa

30. septembra sa na facebookovom profile Banchamek Gymu objavila táto správa:

buakaw k1max2014 bs 1

V skratke, Buakaw má obavy o kvalitu turnajov K-1 a o budúcnosť K-1 v Thajsku. Táto organizácia nemá nič spoločné so starou (japonskou),  K-1, kde vyhral dva tituly a blablabla.

Divné je, že takéto vyhlásenie neprišlo po podivných turnajoch v Španielsku a v Azerbajdžane. Prečo mu to vadí až teraz? Žeby to skôr vadilo niekomu inému?

Vec sa má vraj tak, že finále K-1 MAX v júli mal organizovať Buakawov manažér. Ten ale nemá skúsenosti a kontakty potrebné na zorganizovanie takéhoto veľkého eventu, K-1 ho teda vymenila za iný tím. Tým sa ale stratil nejaký čas, v Thajsku boli opäť protesty,  turnaj sa teda posunul na október.
Medzitým Buakaw podpísal zmluvu na 10 zápasov s Top Kingom. Predstaviteľom tejto firmy sa nepáči, že Buakaw mal zápasiť za K-1 počas trvania tejto zmluvy, ani to, že turnaj samotný sa mal konať v Thajsku. Už len on vie, či to vyhlásenie je z jeho hlavy, alebo nie.

Stávkový podvod

7. októbra sa v thajských médiách objavila správa, že "Buakaw je pripravený informovať thajskú políciu o chystanom stávkovom podvode na turnaji K-1 MAX v Thajsku".

K-1 je vraj prepojená na online stávkové kancelárie, čo vraj doteraz nikdy v histórii nebolo a mohlo by to Buakawa poškodiť, lebo to smrdí stávkovým podvodom. Odhliadnime od toho, že v Thajsku sa snáď nekoná zápas, na ktorý by sa nestávkovalo priamo pod ringom a pozrime sa na tento prípad.

Na stránke K-1 ešte teraz visí logo TopBetta, čo je práve dotknutá stávková kancelária z Austrálie. Práve táto firma bola jedným zo sponzorov finálového turnaja, platila streamy a podobne. Tipovať sa dalo len na výhru jedného, alebo druhého. Žiadne extra kolá, žiadne remízy. Nech mi niekto vysvetlí, ako je možné na tomto otočiť nejaký ten miliónik, ako sa tvrdilo pred zápasom a hneď aj po ňom.

Ďalšia vec je, že stávkové kancelárie sú pod dohľadom štátnych orgánov, zvlášť v krajine ako Austrália. Keby sa náhodou stalo to, čo tvrdia, teda stávkový podvod za veľké prachy, tak to regulačný orgán rýchlo zistí. Proste toto je blud.

topbetta

Licencia

Ďalší z dôvodov, podľa ktorých Buakaw nenastúpil do tretieho kola bol ten, že organizátori nemali dostatočné povolenia na organizovanie gala a vraj zápasníci (asi len Thajskí), mohli bojovať len tri kolá, inak by vraj skončili v base.

Žiaľ, o tomto veľa neviem, preto to nechám otvorené ako jeden z tých reálnejších dôvodov.

Zmena pravidiel

Najnovšia teória, ktorá sa objavila dnes ráno. K-1 vraj malo zmeniť pravidlá tesne pred zápasom. Vraj žiadne pushkicky, žiadne strhy.

To považujem už za úplnú kravinu, strhy nie sú v K-1 povolené dávno, Buakaw môže byť rád, že za ne nedostal mínusové body a zápas rovno neprehral. Zákaz pushkickov je blud.

Má K-1 dôvod potopiť Buakawa?

Podľa mňa nemá. Nie je mi jasné, prečo by to robili, je to ich eso v rukáve, jeden z najlepších bojovníkov v sedemdesiatke na svete. Dáva ešte akú-takú váhu ich titulu.

K-1 má v Thajsku "pobočku", ktorú vedie človek z firmy Solana Marketing, to sú tí, ktorí spravili z Buakawa v jeho domovine celebritu. Naozaj nemajú dôvod potopiť svoj "produkt". Práve naopak. Spravili pre neho finále v jeho vlastnej krajine. Keby titul získal, bol by z neho prvý trojnásobný šampión K-1 MAX. K-1 má sídlo v Číne, odtiaľ má aj najsilnejších sponzorov, tam potrebuje budovať svoju značku, nie v Thajsku. Podľa mňa teda vietor fúka odinakiaľ. Žeby Top King? 

Moja konšpiračná teória

Prihodím aj moju konšpiračnú teóriu, postavenú, tak ako všetky, na vode.

K-1 niekomu v Thajsku vadí. Buď je to Top King (lebo Buakaw má s nimi zmluvu na 10 zápasov), alebo Buakawov manažér (ktorého vyliali z organizvania finále), alebo niekto ďalší, s prachmi a mocou, ktorému vadí, že cudzinci si organizujú gala na ich pôde, kde je trh pekne rozdelený a nikoho nového na ňom nechcú. Alebo všetko dokopy.

Viem, nič moc, ale podľa dostupných informácií mi nič iné nepripadá aspoň uveiteľne, ak nie dôveryhodne.

Záver

Nech je to tak, alebo onak, úplnú pravdu nepovie asi nik. Osobne mám teraz veľký problém uveriť tomu, čo povie Buakaw, hlavne kvôli tomu, čo narozprával pred turnajom samotným. V mojich očiach zo seba spravil hlupáka. Slzy pri problémoch medzi Thai Fight a MAX Muay Thai som mu, akosi, veril. Teraz mám pocit, že naozaj toho v hlave nemá veľa a spraví, čo mu povedia, bez toho, aby sa nad tým zamyslel.

Novým šampiónom sa stal Kehl a Buakaw s tým už nič nespraví. 

Dnes by mali dať svoje vyhlásenia aj Buakaw, aj K-1 Global. Som zvedavý, čo z nich vypadne. BTW. K-1 Global uvažuje o podaní žaloby na Buakawa za nedodržanie zmluvných podmienok a nedobojovanie zápasu.

Škoda je že sa takéto veci stávajú. Hádže to špinu na celý šport, hlavne v tomto ťažkom období, keď sa dejú celkom veľké zmeny, K-1, aj Glory na tom nie sú najlepšie a konkurenti tiež nestoja za veľa.